هر آنچه لازم است در مورد تست هموگلوبین اِی وان سی A1C بدانید

اگر شما یکی از افراد مبتلا به دیابت هستید و مایل هستید بدانید چه میزان قند خون شما کنترل شده است، لازم است که تست هموگلوبین اِی وان سی A1C برای شما انجام شود. برای آشنایی بیشتر با این نوع آزمایش با تیم پزشکی کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.

تست هموگلوبین اِی وان سی A1C چیست؟

آزمایش هموگلوبین A1c میزان متوسط قند خون شما را در طی 2 تا 3 ماه گذشته نشان می دهد. به این آزمایش HbA1c ، آزمایش هموگلوبین گلیسیته و گلیکوهموگلوبین نیز گفته می شود.

افرادی که دیابت دارند به طور مرتب لازم است که این آزمایش را انجام دهند تا متوجه شوند که آیا سطح قند خون آن ها در وضعیت قابل قبولی هست یا نه و آیا به درستی قند خون بیمار کنترل شده است؟ علاوه بر این، از تست A1c نیز برای تشخیص بیماری دیابت استفاده می شود.

تست هموگلوبین اِی وان سی A1C

هموگلوبین چیست؟

هموگلوبین پروتئینی است که در گلبول های قرمز خون یافت می شود و رنگ قرمز به خون می بخشد. وظیفه هموگلوبین انتقال اکسیژن به بدن انسان می باشد.

تست هموگلوبین اِی وان سی A1C چگونه انجام می شود؟

قند موجود در خون گلوکز نام دارد. وقتی گلوکز در خون تجمع پیدا می کند، به هموگلوبین سلول های قرمز خون متصل می شود و زمانی که تست A1C انجام می شود، میزان پیوند گلوکز با هموگلوبین خون اندازه گیری می شود.

به طور کلی گلبول های قرمز خون حدود 3 ماه زنده هستند. بنابراین تست هموگلوبین اِی وان سی A1C ، میانگین سطح گلوکز خون را در 3 ماه گذشته نشان می دهد.

آزمایش هموگلوبین A1C طبیعی چگونه باید باشد؟

  • برای افراد سالم که به دیابت مبتلا نیستند، محدوده طبیعی سطح هموگلوبین A1c بین 4٪ تا 5.6٪ می باشد.
  • سطح هموگلوبین A1c بین 5.7 تا 6.4 درصد به این معنی است که احتمال بیشتری برای ابتلا به دیابت در فرد وجود دارید.
  • سطح 6.5٪ یا بالاتر به معنی ابتلا به دیابت است.
  • سطح هدف A1c برای افراد دیابتی معمولاً کمتر از 7٪ است. هرچه هموگلوبین A1c از این میزان بیشتر باشد ، خطر ابتلا به عوارض مربوط به دیابت بیشتر خواهد شد.

نکاتی مهم در ارتباط با تست هموگلوبین اِی وان سی A1C

به منظور کنترل قند خون و پائین آمدن عدد A1C ، ترکیبی از رژیم غذایی، ورزش و دارو می تواند بسیار موثر باشد.

افراد دیابتی لازم است که هر 3 ماه یک بار تست هموگلوبین اِی وان سی A1C را انجام دهند تا مطمئن شوند که قند خون آن ها در محدوده مجاز قرار دارد.

تست هموگلوبین اِی وان سی A1C

اگر چه، در صورتی که دیابت شما به خوبی کنترل شده باشد ، می توانید آزمایشات A1C خون خود را با فاصله زمانی بیشتری انجام دهید. اما متخصصان و پزشکان دیابت توصیه می کنند که حداقل دو بار در سال بررسی قند خون شما انجام شود.

به این نکات توجه کنید!

افرادی که مبتلا به بیماری های هموگلوبین هستند، مثلا افرادی که کم خونی دارند، ممکن است نتایج این آزمایش برایشان قدری گمراه کننده باشد.

علاوه بر این، موارد دیگری که می توانند نتایج هموگلوبین A1C را تحت تأثیر قرار دهد، شامل مکمل هایی ست مانند ویتامین C و E و سطح کلسترول بالای خون. بیمارهایی کلیه و بیماری کبدی نیز ممکن است در نتایج این آزمایشات تأثیر گذار باشد.

تست هموگلوبین اِی وان سی A1C را می توان در هر ساعتی از شبانه روز انجام داد. همچنین لازم نیست که حتما برای انجام این آزمایش ناشتا باشید.

شرایط روحی فرد و نوع تغذیه او در نتایج آزمایش تاثیری ندارد، اما چنانچه فرد کسالتی داشته باشد یا بیمار باشد، بهتر است که پس از بهبودی کامل برای انجام تست هموگلوبین اِی وان سی A1C مراجعه کند، تا احتمال بروز خطا در آزمایش شما به حداقل برسد.

از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید، بسیار ممنون و سپاسگزاریم. لطفا سوالات خود را با ما مطرح کنید. منتظر شنیدن صدای گرمتان هستیم.

تگ :
تست A1C

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.