لیست داروهای ضد دیابت

به طور حتم می دانید که بیماری دیابت، نوعی بیماری متابولیک است که در آن سطح قند خون بیمار بالاتر از حد ممکن است به این دلیل که یا انسولین در بدن فرد تولید نمی شود و یا انسولین تولید شده عملکرد صحیحی در بدن فرد دیابتی ندارد. در این صورت به منظور کنترل قند خون این دسته افراد، پزشک دیابت راه کارهای مختلفی را در نظر می گیرد که یکی از اصلی ترین آن ها، تجویز دارو است. در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با داروهای ضد دیابت آشنا کنیم و پس از معرفی لیست داروهای دیابت ، در مورد هر کدام مطالب مهم را به اختصار برای شما دوستان بیان کنیم. لطفا با تیم پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.

حتما بخوانید :

دیابت نوع 1 چیست؟

درمان دیابت نوع 1

چگونه با دیابت نوع 1 زندگی کنیم؟

داروهای ضد دیابت چیست؟

داروهای ضد دیابت داروهایی هستند که به منظور تثبیت و کنترل سطح گلوکز خون در افراد مبتلا به دیابت، تولید می شود به عبارت دیگر می توان گفت این دسته از داروها نقش مدیریت دیابت را در بدن افراد مبتلا به قند خون بالا دارد. در این بخش از مقاله انواع داروهای ضد دیابت را معرفی کرده ایم.

داروهای ضد دیابت انواع مختلف دارد که عبارتند از:

  • انسولین
  • پراملینتید (آمیلین)
  • داروهای هیپوگلیسمی خوراکی (قرص)
  • آگونیست های گیرنده مثل GLP-1 (مانند Byetta و Victoza)

داروهای ضد دیابت

معرفی داروهای ضد دیابت برای دیابت نوع 1

برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1، تزریق روزانه انسولین برای حفظ سلامت و تنظیم سطح قند خونشان ضروری است.

به علاوه بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 ، لازم است به درستی مصرف غذای خود توجه کافی داشته باشند تا سطح گلوکز خون آن ها بیش از حد پایین یا خیلی بالا نباشد و به طور کلی سطح قند خون کنترل شده ای داشته باشند.

در برخی از کشورهای دنیا ، از داروی پراملینتید که با نام آمیلین به بازار عرضه می شود، علاوه بر انسولین، به عنوان یکی از داروهای ضد دیابت  برای برخی افراد مبتلا به دیابت نوع 1 جهت کمک به کنترل بیشتر قند خون آن ها تجویز می شود.

داروهای ضد دیابت برای دیابت نوع 2

برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2، رژیم غذایی و ورزش ممکن است برای کنترل سطح گلوکز خون در برخی افراد کافی باشد. با این حال، زمانی که رژیم غذایی و ورزش دیگر اثری نداشته باشد، ممکن است داروهای ضد دیابت دیگری تجویز شود.

این داورهای دیابت یا به صورت خوراکی به شکل قرص (هیپوگلیسمی خوراکی)، یا به صورت تزریقی (انسولین و آگونیست های گیرنده GLP-1  ) برای بیمار تجویز می شود.

داروهای ضد دیابت

لیست داروهای ضد دیابت که بیشتر رایج می باشد

با مطالعه لیست داروهای ضد دیابت که کامل ترین لیست داروهای دیابت می باشد، متوجه خواهید شد که تاکنون داروهای ضد دیابت زیادی تولید و ارائه شده است؛ اما برخی از انواع داروهای ضد دیابت ، جز رایج ترین داروهای دیابت هستند که در این بخش از مقاله آن ها را به شما معرفی کرده ایم.

  • بیگوانیدها بسیار رایج هستند و شامل متفورمین (گلوکوفاژ) می شوند.
  • سولفونیل اوره ها شامل گلیپیزید (گلوکترول)، گلیبورید (گلیناز، میکروناز)، کلرپروپامید (دیابینیز) و تولبوتامید (اوریناز) هستند.
  • مهارکننده های آلفا گلوکوزیداز شامل آکاربوز (Precose) و میگلیتول (Glyset)  می باشد.
  • تیازولیدین دیون ها، مانند پیوگلیتازون (Actos)
  • مهارکننده های DPP-4 مانند سیتاگلیپتین (Januvia)، ساکساگلیپتین (Onglyza)، ویلداگلیپتین (Galvus)
  • آگونیست های گیرنده GLP-1 مانند اگزناتید (Byetta) و لیراگلوتید (Victoza)

به علاوه، برخی از انواع داروها ترکیبی نیز جز دسته داروهای ضد دیابت نیز قرار دارد؛ یکی از این نوع داروهای ترکیبی، Eucreas می باشد که ترکیبی از ویلداگلیپتین و متفورمین است.

کلام پایانی

با پیشرفت علم پزشکی انواع مختلفی از داروهای ضد دیابت تولید و به بازار عرضه شده است و از این بابت خداوند منان را شاکریم که توسط این داروها می توان با کنترل سطح گلوکز خون بیماران دیابتی، شرایط زندگی عادی را دوباره به آن ها هدیه کرد. در میان لیست داروهای ضد دیابت ، برخی از داروها رایج ترند که در این مقاله آن ها را به شما معرفی کردیم. امید است مطالب ذکر شد برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

از توجه و همراهی همیشگی تان صمیمانه سپاسگزاریم.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.