راه های درمان آرتروز ؛ تشخیص و درمان آرتروز

به طور کلی کلمه آرتروز برای توصیف درد، تورم و سفتی در مفصل یا مفاصل به کار برده می شود و انواع مختلفی دارد. متاسفانه تعداد افرادی که به انواع آرتروز مبتلا هستند، کم نیست و این بیماری می تواند افراد را در هر سنی درگیر کند، حتی کودکان و نوجوانان؛ اما برخی از اشکال آرتروز در افراد مسن شایع تر است. بنابراین اگر در ناحیه یا اطراف مفاصل اخود درد دارید که پس از چند روز از التیام نیافته است، باید به پزشک مراجعه کنید. یافتن علت درد برای یافتن بهترین گزینه های درمانی مناسب لازم و ضروری است. در این مقاله قصد داریم در مورد نحوه تشخیص و راه های درمان آرتروز مطالبی را عنوان کنیم. لطفا با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.

حتما بخوانید : درمان تومورهای استخوانی با PRP

تشخیص و درمان آرتروز به چه روش هایی امکان پذیر است؟

قبل از اینکه به ذکر گزینه های درمانی آرتروز بپردازیم، بهتر است ابتدا با روش های تشخیص بیماری آشنا شوید که در ابتدا به آن ها پرداخته ایم.

قبل از هر اقدامی برای درمان، پزشک متخصص جهت تشخیص بیماری، به انجام معاینات فیزیکی می پردازد. در طول معاینه فیزیکی، پزشک مفاصل را از نظر تورم، قرمزی و گرما بررسی می‌کند. همچنین بررسی می کند که بیمار چقدر خوب می تواند مفاصل خود را حرکت دهید! پس از آن تشخیص دقیق تر آرتروز با استفاده از روش هایی که در ادامه خواهیم گفت امکان پذیر خواهد شد.

تست های آزمایشگاهی

تجزیه و تحلیل انواع مختلف مایعات بدن بیمار می تواند به تشخیص نوع آرتروز کمک کند. این مایعات می تواند شامل خون، ادرار و مایع مفصلی باشد. برای به دست آوردن نمونه ای از مایع مفصلی، پزشکان ابتدا ناحیه را تمیز و بی حس می کنند، سپس با وارد کردن سوزن در فضای مفصل مقداری از مایع مفصلی را خارج می کنند.

درمان آرتروز

تصویربرداری

با استفاده از روش تصویر برداری مشکلات مفصل که ممکن است باعث ایجاد علائم در بیمار شود، تشخیص داده می شود. مثال هایی از روش تصویربرداری عبارتند از :

 • اشعه ایکس : در این روش برای بررسی وضعیت مفاصل لز طریق تجسم استخوان، از سطوح کم اشعه ایکس استفاده می کنند. اشعه ایکس می تواند آسیب غضروف، آسیب استخوان و خار استخوان را نشان دهد. اشعه ایکس ممکن است آسیب اولیه آرتریت را نشان ندهد، اما اغلب برای پیگیری میزان پیشرفت بیماری استفاده می شود.
 • توموگرافی کامپیوتری یا CT اسکن : اسکنرهای سی تی اشعه ایکس را از زوایای مختلف می گیرند و اطلاعات را برای ایجاد نمای مقطعی از ساختارهای داخلی ترکیب می کنند. CT می تواند هم استخوان و هم بافت نرم اطراف را نشان دهد.
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یا MRI : این روش شامل ترکیب امواج رادیویی با میدان مغناطیسی قوی است. MRI می‌تواند تصاویر مقطعی دقیق‌تری از بافت ‌های نرم مانند غضروف، تاندون ‌ها و رباط ‌ها ایجاد کند.
 • سونوگرافی : در این روش از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تصویربرداری از بافت های نرم، غضروف ها و ساختارهای حاوی مایع در نزدیکی مفاصل (بورسا) استفاده می کند. سونوگرافی همچنین برای هدایت قرار دادن سوزن برای برداشتن مایع مفصلی یا تزریق دارو به مفصل استفاده می شود.

به این ترتیب برای درمان آرتروز ، ابتدا از طریق روش هایی که گفته شد، بیماری آرتروز و نوع آن تشخیص داده می شود، سپس اقدامات درمانی مناسب برای بیمار صورت می گیرد.

روش های درمان آرتروز چیست؟

همانطور که گفتیم، برای آرتروز درمان قطعی وجود ندارد و انواع روش های که به عنوان راه های درمان آرتروز به کار گرفته می شود، بیشتر به تسکین علائم و همچنین جلوگیری از پیشرفت بیماری کمک می کند.

بنابراین درمان آرتروز بیشتر بر تسکین علائم و بهبود عملکرد مفاصل تمرکز دارد و ممکن است نیاز باشد از چندین روش درمانی مختلف یا ترکیبی از آن ها نیز استفاده شود.

درمان آرتروز

داروها

داروهای مورد استفاده برای درمان آرتروز ، بسته به نوع بیماری متفاوت است؛ اما داروهایی که بیشتر برای این منظور توسط پزشکان تجویز می شود عبارتند از :

 • NSAID ها : این داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی می توانند درد را تسکین دهند و التهاب مفاصل را نیز کاهش دهند. به عنوان مثال می توان به ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم اشاره کرد. لازم است بدانید، NSAID های قوی تر می توانند باعث تحریک معده شوند، همچنین خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش دهند. NSAID ها به صورت کرم یا ژل نیز در دسترس هستند که روی مفاصل مالیده می شوند.
 • ضد محرک ها : برخی از انواع کرم ها و پمادها حاوی منتول یا کپسایسین هستند، ماده ای که در فلفل تند وجود دارد. مالیدن این مواد روی پوست در محل مفصل دردناک، می تواند بر انتقال سیگنال‌ های درد از مفصل تاثیر داشته باشد.
 • استروئیدها : داروهای کورتیکواستروئیدی، مانند پردنیزون، التهاب، درد و آسیب مفاصل را کاهش می دهند. کورتیکواستروئیدها ممکن است به صورت قرص یا به صورت تزریق در محل مفصل دردناک تجویز شوند. عوارض جانبی این داروها ممکن است شامل نازک شدن استخوان ها، افزایش وزن و دیابت باشد.
 • داروهای ضد روماتیسمی : این داروها می توانند پیشرفت بیماری را کند کرده و مفاصل و سایر بافت ها را از آسیب دائمی نجات دهند. علاوه بر DMARDهای معمولی، عوامل بیولوژیک و DMARD های مصنوعی هدفمند نیز وجود دارد که با این هدف مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع داروها ممکن است عوارض جانبی متفاوتی داشته باشد، اما بیشتر DMARDها خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی می تواند برای برخی از انواع آرتروز مفید باشد، به این دلیل که ورزش می تواند دامنه حرکتی را بهبود بخشد و عضلات اطراف مفاصل را تقویت کند. در برخی موارد، استفاده از آتل یا بریس نیز ممکن است ضروری باشد.

درمان آرتروز

عمل جراحی

اگر اقدامات اولیه برای درمان آرتروز موثر واقع نشد، بنا به تشخیص پزشک ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد. بسته به نوع آرتروز، عمل جراحی برای درمان آرتروز نیز می تواند متفاوت باشد. انواع عمل جراحی برای درمان آرتروز شامل موارد زیر می باشد :

 • ترمیم مفصل : در برخی موارد، سطح مفاصل را می توان برای کاهش درد و بهبود عملکرد آن ها صاف و به اصطلاح یک دست کرد. ترمیم مفصل به این روش، اغلب می‌تواند از طریق آرتروسکوپی یعنی از طریق ایجاد برش ‌های کوچک روی مفصل انجام شود.
 • تعویض مفصل : در این روش مفصل آسیب دیده را برداشته و یک مفصل مصنوعی جایگزین آن می کنند. مفاصلی که معمولاً جایگزین می شوند، از مفصل ران و یا زانو می باشد.
 • اتصال مفصل : این روش اغلب برای مفاصل کوچک تر مانند مفاصل مچ دست، مچ پا و انگشتان استفاده می شود؛ به این ترتیب که انتهای دو استخوان مفصل را جدا می‌کنند، سپس آن‌ ها را به هم متصل کرده تا زمانی که به یکدیگر پیوند خورده و سفت و سخت شوند.

درمان آرتروز به روش PRP و لیزرتراپی نیز جز به موثرترین روش های درمان و همچنین جدیدترین روش های درمان آرتروز محسوب می شود.

حتما بخوانید : درمان آرتروز زانو با پی آر پی

کلام پایانی : راه های درمان آرتروز

در این مقاله راه ها و روش های تشخیص بیماری آرتروز را بیان کردیم و گفتیم درمان آرتروز به چه روش هایی امکان پذیر است. در کلینیک تخصصی سلامت و دیابت کوروش درمان آرتروز به روش لیزرتراپی، PRP به همراه انجام حرکات اصطلاحی انجام می شود. جهت دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نوبت با ما تماس بگیرید.

با آرزوی سلامتی و کامیابی برای شما!

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.