دلایل پا درد دیابتی ؛ درد پای دیابتی

پا درد دیابتی یکی از شایع ترین عوارضی است که بیماران مبتلا به دیابت اغلب دچار آن می شوند؛ بنابراین همواره به بیماران مبتلا به دیابت توصیه می شود که علاوه بر ایجاد تغییر در سبک زندگی و کنترل دقیق سطح قند خون شان، پاهای خود را به طور منظم چک کنند. در این مقاله به ذکر نکاتی مهم در مورد درد پای دیابتی پرداخته ایم؛ پس با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش تا انتهای این مقاله همراه شوید.

حتما بخوانید :

اولین نشانه زخم پای دیابتی

اولین نشانه زخم پای دیابتی

ورزش های مناسب برای پای دیابتی

آشنایی با دلایل پا درد دیابتی

همانطور که گفتیم تاکنون موارد زیادی از ابتلا به پا درد و سوزش کف پا در بیماران مبتلا به دیابت مشاهده شده است که به آن پا درد دیابتی گفته می شود. درد پای دیابتی به دلایل مختلف ممکن است اتفاق بیفتد. آیا مایلید تا با علل پا درد دیابتی به طور کامل آشنا شوید؟ لطفا این بخش را به دقت مطالعه کنید.

پا درد دیابتی

نوروپاتی

پا درد دیابتی عمدتاً به دلیل وضعیتی به نام نوروپاتی است. تقریباً 50 درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 دچار نوروپاتی محیطی می شوند؛ و این مشکل زمانی اتفاق می افتد که سطح قند خون فرد کنترل نشده و بالا می باشد. قند خون بالا به اعصاب پاها آسیب می رساند و این می تواند پاها را به قدری حساس کند که حتی کوچک ترین لمس پا،  با درد شدید همراه شود؛ به عبارت دیگر می توان گفت در چنین وضعیتی، واکنش متناسب با محرک نیست، به این دلیل که اعصاب پا بیش از حد حساس شده است.

گردش خون ضعیف در پاها

بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است به مشکلات گردش خون نیز دچار شوند. گردش خون نرمال در رساندن اکسیژن به بافت ها و همچنین در بهبود زخم ها، حتی کوچک ترین زخم ها، نقش مهمی دارد. سطح بالای قند خون بر جریان خون در مویرگ‌ها، سیاهرگ ‌ها و شریان‌ ها تاثیر می گذارد و باعث می شود در صورت بروز زخم در پاها، فرایند بهبود به آهستگی صورت گیرد. گردش خون ضعیف در پاها یکی دیگر از عوامل پا درد دیابتی و حساس شدن بیش از حد پا در افراد مبتلا به دیابت است.

ضعف در پاها

یکی دیگر از دلایل پا درد دیابتی این است که اغلب در این دسته افراد که دچار قند خون بالا هستند، گردش خون ضعیف در ناحیه ی پا است و به این دلیل دچار ضعف در بخش تحتانی پاها می شوند.

مواردی که به آن ها اشاره کردیم جز مهم ترین عواملی بودند که می تواند فرد را به پا درد دیابتی مبتلا کند. به همین دلیل توصیه پزشکان به تمامی بیماران مبتلا به دیابت این است که حتما قند خون خود را بررسی کنید و برای تنظیم سطح قند خون خود تحت نظر پزشک دیابت باشید و به توصیه ها و مراقبت های ایشان به درستی عمل نمایید.

پا درد دیابتی

کلام پایانی : دلایل پا درد دیابتی

خراش‌ها، بریدگی ‌ها، زخم ‌ها و عواملی که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم، جز مهم ترین دلایلی هستند که منجر به پا درد دیابتی می شود. بنابراین با مشاهده هر نشانه ای از زخم یا عفونت روی پا، زیر پا یا اطراف انگشتان پای خود حتما به پزشک مراجعه کنید تا بررسی ها و اقدامات لازم صورت گیرد.

لازم به ذکر است که در صورت ایجاد زخم های عفونی مزمن در پای دیابتی، خطر از دست دادن اندام وجود دارد؛ به همین دلیل پزشکان دیابت اکیدا توصیه می کنند که بیماران دیابتی مرتبا و به طور دقیق پاهای خود را بررسی کنند.

به علاوه، با تغییر سبک زندگی خود به یک شیوه ی درست و سالم، انجام حرکات ورزشی و تحرک لازم، مصرف مواد غذایی مناسب برای افراد دیابتی، سعی کنید سطح قند خون خود را به حد نرمال برسانید و به طور منظم قند خون خود را چک کنید.

از توجه و همراهی همیشگی تان کمال تشکر را داریم. در صورت نیاز به هر گونه مشاوره و مراجعه به پزشکان کلینیک کوروش، با ما تماس بگیرید.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.