سرماخوردگی و آنفولانزا در بیماران دیابتی

با آغاز فصل سرد سال، هر چه هوا سردتر می شود، ویروس آنفولانزا و سرماخوردگی در میان افراد بیشتر شیوع پیدا می کند و این می تواند برای مبتلایان به دیابت بیشتر از افراد سالم که سطح قند خون نرمالی دارند، خطر آفرین باشد. در حقیقت آنفولانزا را می توان بسیار خطرناک تر از یک بیماری ساده و گذرا برای این دسته افراد قلمداد کرد؛ چرا که می تواند عوارض جدی ایجاد کند و توانایی فرد برای حفظ سطح گلوکز خون در حد نرمال را مختل کند. در هر صورت سرماخوردگی و آنفولانزا در بیماران دیابتی مسئله ای پیچیده است؛ اما داشتن یک برنامه مراقبت از دیابت، کلید حل این مشکل است. در این مقاله با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید تا با مطالب جالب و مفیدی در این خصوص آشنا شوید.

حتما بخوانید :

درمان عوارض کرونا با لیزر تراپی

تغذیه مناسب برای بیماران مبتلا به کرونا

تشکیل پرونده دیابت در کلینیک سلامت و دیابت کوروش

نکاتی مهم در مورد ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا در بیماران دیابتی که باید بدانید

هنگامی که فرد به بیماری آنفولانزا یا سرماخوردگی مبتلا می شود، بدن او برای تامین انرژی جهت مبارزه با عفونت ها، گلوکز اضافه تولید می کند. آنفولانزا همچنین ممکن است باعث شود در بدن فرد هورمون های استرس آدرنالین یا کورتیزول ترشح شود که این هورمون ها باعث کاهش اثر بخشی انسولین، یعنی هورمونی که مسئول کاهش سطح قند خون است، بشود. در مجموع، این دو مورد می تواند منجر به افزایش سطح گلوکز خون شود که در این صورت بازگرداندن آن به سطح طبیعی امری دشوار خواهد بود. این مورد یکی از عوارض سرماخوردگی و آنفولانزا در بیماران دیابتی است.

سرماخوردگی و آنفولانزا در بیماران دیابتی

این نکته ی مهم را بدانید که با کاهش سطح انسولین، بدن فرد نمی تواند به طور موثر از گلوکز خون برای تامین انرژی مورد نیاز بدن استفاده کند؛ و در عوض، به استفاده از کتون ها برای تامین انرژی استفاده می کند. ترکیبی از کتون ها و سطوح بالای گلوکز می تواند بدن را بیش از حد اسیدی کند و این منجر به کتواسیدوز دیابتی می شود که یک بیماری اورژانسی در افراد دیابتی می باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. کاهش سطح انسولین به دلیل گفته شده نیز یکی دیگر از عوارض سرماخوردگی و آنفولانزا در بیماران دیابتی است.

به علاوه، بیماری آنفولانزا ممکن است باعث به وجود آمدن شرایط دیگری در فرد به نام سندرم غیرکتوزی هیپراسمولار هیپرگلیسمیک یا (HHNS) شود که در آن سطوح گلوکز خون به قدری بالاست که بدن فرد اساساً در تلاش است برای جبران سطح بالای قند خون، بسیار کم آب می شود. این عارض نیز یک مورد اورژانسی تهدید کننده می باشد و یکی دیگر از عوارض سرماخوردگی و آنفولانزا در بیماران دیابتی  که باید آن را جدی گرفت.

همانطور که گفتیم هنگام سرماخوردگی و آنفولانزا در بیماران دیابتی ، فعل و انفعالاتی در بدن فرد صورت می گیرد که می تواند باعث تغییر سطح قند خون و یا تغییر عملکرد هورمون انسولین شود و شرایط نگران کننده ای را به وجود آورد. اما خبر خوب این است که با پیروی از یک برنامه دقیق برای مدیریت دیابت می توان از مواجهه با چنین مشکلاتی جلوگیری کرد.

سرماخوردگی و آنفولانزا در بیماران دیابتی

اقدامات لازم بعد از سرماخوردگی و آنفولانزا در بیماران دیابتی

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت از ما پرسیده اند که اگر به سرماخوردگی یا آنفولانزا مبتلا شدیم چکار کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که آنفولانزا یک بیماری ویروسی و کاملا مسری است که ممکن است حتی پس از انجام اقدامات احتیاطی، باز هم فرد به این بیماری مبتلا شود.

بنابراین با توجه به عوارض سرماخوردگی و آنفولانزا در بیماران دیابتی ، توصیه می شود که هر چه در صورت مشاهده اولین علائمی که مشکوک به سرماخوردگی یا آنفولانزا می باشد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

این نکته ی مهم را بدانید که هر چه زودتر آنفولانزا تشخیص داده شود، اقدامات پزشکان متخصص برای درمان با استفاده از داروهای ضد ویروسی و سایر داروها می تواند موثرتر واقع شود. به این دلیل که این داروها اگر در 48 ساعت اول ابتلا به آنفولانزا مصرف شود، بهترین اثربخشی را خواهد داشت. به علاوه، احتمال بروز عوارض ناشی از سرماخوردگی و آنفولانزا در بیماران دیابتی را کاهش خواهد داد.

کلام پایانی : سرماخوردگی و آنفولانزا در بیماران دیابتی

در این مقاله مطالبی را در مورد عوارض سرماخوردگی و آنفولانزا در بیماران دیابتی عنوان نمودیم و گفتیم که نه تنها لازم است این عوارض جدی گرفته شود، بلکه بهتر است با مشاهده علائم بیماری سریعا به پزشک متخصص دیابت مراجعه شود تا سریعا اقدامات لازم جهت درمان، صورت گیرد.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.