لوپوس و سرطان ؛ ارتباط بیماری لوپوس با انواع سرطان

یکی از نگرانی های افراد مبتلا به بیماری لوپوس این است که آیا لوپوس و سرطان با یکدیگر ارتباط دارند و ایا لوپوس همان سرطان است؟ حقیقت این است که لوپوس اریتماتوز سیستمیک و سایر بیماری های خود ایمن، با افزایش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان مرتبط می باشند. در این مقاله با تیم پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید؛ ما اطلاعات مفیدی را در مورد ارتباط بیماری لوپوس با انواع سرطان عنوان نموده ایم.

حتما بخوانید : میاستنی گراویس چیست؟

علائم لوپوس در زنان چیست؟

ارتباط لوپوس و سرطان چیست؟

در این بخش از مقاله خواهیم گفت که ارتباط بیماری لوپوس با انواع سرطان چیست و چرا خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان در بیماران مبتلا به لوپوس افزایش می یابد.

لوپوس و سرطان : لنفوم

مطالعات نشان می دهد که خطر ابتلا به لنفوم (نوعی سرطان سیستم لنفاوی) در بیماران مبتلا به لوپوس افزایش می یابد و دلیل اصلی آن تحریک بیش از حد سلول های B همراه با نقص در سیستم ایمنی است.

لوپوس و سرطان : سرطان آندومتر

تحقیقات جدید در این حوزه انجام شده است و نتایج حاکی از آن است که بیماران مبتلا به لوپوس بروز سرطان آندومتر را نیز تجربه می‌کنند. اگر چه علت این مسئله هنوز دقیقا مشخص نیست.

لوپوس و سرطان

لوپوس و سرطان : سرطان سینه

برخی از داده ها نشان می دهد که در زنان مبتلا به لوپوس، خطر ابتلا به سرطان سینه افزایش می یابد؛ افزایش سطح استروژن ممکن است به افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان مبتلا به لوپوس کمک کند.

لوپوس و سرطان : سرطان ریه

سرطان ریه در افراد مبتلا به لوپوس حدود 1.4 برابر بیشتر از افرادی است که به این بیماری مبتلا نیستند. جالب است بدانید بسیاری از افراد مبتلا به لوپوس که به سرطان ریه مبتلا می شوند، سیگاری هستند. بنابراین افراد مبتلا به لوپوس باید این نکته ی مهم را مد نظر داشته باشند که از سیگار کشیدن خودداری کنند. استعمال دخانیات، نه تنها شانس ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد، بلکه خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را نیز افزایش می دهد.

لوپوس و سرطان : سرطان دهانه رحم

برخی مطالعات نشان داده است که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم و تست های غیر طبیعی PAP در زنان مبتلا به لوپوس بیشتر است. برخی از پزشکان معتقدند که یا استفاده از سرکوب‌کننده ‌های سیستم ایمنی، یا نقص سیستم ایمنی ذاتی منجر به کاهش توانایی بیماران مبتلا به لوپوس، برای مبارزه با ویروس مرتبط با سرطان دهانه رحم می‌شود.

تا این بخش از مقاله گفتیم که ارتباط لوپوس و سرطان چیست و افراد مبتلا به لوپوس بیشتر در معرض ابتلا به چه نوع سرطان هایی هستند. در ادامه به نکات مهمی در مورد چکاپ ها و غربالگری های لازم که در این زمینه لازم است انجام شود ، مطالبی را عنوان نموده ایم. لطفا همچنان با ما همراه باشید.

لوپوس و سرطان

اهمیت غربالگری منظم سرطان در بیماران مبتلا به سرطان

علیرغم افزایش خطر ابتلا به سرطان در افراد مبتلا به لوپوس، مطالعات نشان می دهد که این دسته بیماران در واقع به همان اندازه یا حتی کمتر از جمعیت عمومی تحت غربالگری سرطان قرار می گیرند. بنابراین، توصیه می شود بیماران مبتلا به لوپوس حتما با پزشک خود مشورت کرده تا اطمینان حاصل کنند چه زمان هایی نیاز به غربالگری سرطان و چکاپ دارند.

کلام پایانی : لوپوس و سرطان

در این مقاله به ذکر مطالبی در مورد ارتباط لوپوس و سرطان پرداختیم و گفتیم برخی عوامل مانند سیگار کشیدن، چاقی، درمان های جایگزینی هورمونی و قرار گرفتن در معرض داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، احتمال ابتلای فرد به سرطان را افزایش می دهند. به همین دلیل، پزشکان اکیدا به بیماران توصیه می کنند که عادات سبک زندگی سالم را رعایت کنند. برای مثال چاقی، خطر ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش می دهد، بنابراین سعی کنید در برنامه غذایی خود بیشتر از غذاهایی استفاده کنید که به تعادل وزن شما کمک می کند.

توجه داشته باشید! نور خورشید باعث شعله ور شدن لوپوس و همچنین افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست می شود. افراد مبتلا به لوپوس باید تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنند یا از کرم های ضد آفتاب با SPF بالا و مطابق با تجویز پزشک استفاده کنید.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.