علائم تشخیص دیابت چیست؟| چه موقع فرد، دیابتی محسوب می شود

اخیرا شاهد این مسئله هستیم که تعداد افراد مبتلا به دیابت در حال افزاش است و دلیل اصلی آن کم تحرکی افراد و تغییر سبک زندگی هاست. آیا از عوارض بیماری دیابت مطلع هستید؟ آیا علائم این بیماری را به خوبی می شناسید؟ از آنجا که عوارض دیابت ممکن است گاهی بسیار خطرناک شود، لازم است که قبل از مبتلا شدن به این بیماری حتما اقدامات لازم انجام شود چون گاهی فرد در معرض ابتلا به دیابت است اما هیچ علائمی ندارد. پس معیارهای تشخیص دیابت چیست؟ در این مقاله با تیم پزشکی کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید تا شما را با مطالب مهمی در این مورد آشنا کنیم.

حتما بخوانید : هر آنجه لازم است در مورد A1C بدانید هر آنچه لازم است در مورد تست قند خون دیابت بدانید

چه موقع یک فرد، دیابتی محسوب می شود؟

اینکه ما بتوانیم پاسخ درستی برای این سوال داشته باشیم، بسیار مهم و پر اهمیت است؛ چرا که در این صورت می توان متناسب با شرایط فرد اقدامات پیشگیرانه یا اقدامات مربوط به کنترل قند خون را انجام داد.

پس توجه به معیارهای تشخیص دیابت می تواند به پزشک دیابت کمک کند تا مشخص شود که آیا فرد در معرض ابتلا به دیابت قرار دارد یا پره دیابت است، یا اینکه فرد به دیابت مبتلا شده است و نیاز به راهنمایی های لازم برای کنترل قند خون خود دارد.

در ادامه خواهیم گفت که معیارهای تشخیص دیابت ، چه معیارهایی هستند و چگونه می توان یک فرد را دیابتی محسوب کرد.

معیارهای تشخیص دیابت

معیارهای تشخیص دیابت را بشناسید!

در این بخش از مقاله به چند مورد از معیارهای تشخیص دیابت اشاره کرده ایم. لطفا همچنان با ما همراه باشید و این نکات را به دقت مطالعه کنید.

تست A1C و قند خون ناشتا فرد

تست A1C و قند خون ناشتا فرد دو معیار اصلی از معیارهای تشخیص دیابت در افراد است. زمانی که فرد تست قند خون ناشتا و یا تست A1C می دهد، نتیجه ی آزمایش مطابق آنچه در ادامه بیان شده است می تواند وضعیت فرد را مشخص کند.

  • اگر مقدار قند خون ناشتا فرد 99 یا کمتر باشد، یعنی میزان قند خون نرمال است. اگر بین 100 تا 125 باشد، به این معنا است که فرد پیش دیابت یا پره دیابت است. اما چنانچه میزان قند خون ناشتا فرد از 126 بالاتر باشد، در این صورت می توان گفت این فرد مبتلا به دیابت است.
  • اگر نتیجه تست A1C زیر 5.7 درصد باشد، به این معناست که فرد نرمال است و دیابت ندارد. اگر این عدد بین 5.7 تا 6.4 درصد باشد، فرد مبتلا به پره دیابت است و اگر این عدد 6.5 درصد به بالا باشد یعنی فرد در دسته افراد مبتلا به دیابت قرار می گیرد.
معیارهای تشخیص دیابت

تست تولرانس گلوکز خوراکی و چالش گلوکز

یکی دیگر از معیارهای تشخیص دیابت استفاده از روش چالش گلوکز یا تست تولرانس گلوکز خوراکی است. از این تست با عنوان تست غربالگری گلوکز نیز یاد می شود.

در این تست به فرد، مایعی خورانده می شود که حاوی گلوکز است و پس از گذشت یک ساعت از نوشیدن آن مایع، تست قند خون انجام می شود. البته قبل از آن قند خون ناشتا فرد نیز تست می شود. پس از خوردن مایع حاوی گلوکز هر دو الی 3 ساعت یک بار قند خون فرد اندازه گیری می شود. البته از این نوع تست قند خون بیشتر در افراد باردار و تشخیص دیابت بارداری استفاده می شود. اما می توان برای تشخیص دیابت نوع 2 در فرد و یا پره دیابت بودن نیز از تست تولرانس گلوکز خوراکی استفاده کرد.

به این ترتیب با در نظر گرفتن معیارهای تشخیص دیابت پزشک دیابت متوجه خواهد شد که فرد در دسته افراد دیابتی، پره دیابت و یا نرمال قرار داد. سپس با توجه به وضعیت بیمار دستورات لازم جهت پیشگیری و یا کنترل دیابت برای فرد تجویز می شود.

از همراهی شما عزیزان تا پایان این مقاله بسیار ممنون و سپاسگزاریم. لطفا در صورت وجود هرگونه سوال یا مشکل و یا نیاز به هرگونه راهنمایی با ما تماس بگیرید.

تگ :
افراد دیابتی

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.