دیابت و مشکلات دندان ؛ آیا دیابت باعث دندان درد می شود؟

همانطور که می دانید، دیابت یک بیماری مزمن است که بر اثر اختلال پردازش قند در بدن ایجاد می شود. بدن افراد به طور طبیعی هورمون انسولین تولید می کند و انسولین قند های موجود در مواد غذایی که مصرف می کنیم را به انرژی تبدیل می کند. اما در بدن افراد مبتلا به دیابت، یا انسولین تولید نمی شود، و یا انسولین تولید شده به درستی توسط سلول های بدن مصرف نمی شود. اما سوال این است که آیا دیابت می تواند باعث دندان درد شود؟ و آیا ارتباطی بین دیابت و مشکلات دندان وجود دارد؟ برای دریافت پاسخ این سوال تا پایان این مقاله با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.

حتما بخوانید :

دیابت و مشکلات و بهداشت دهان و دندان

دیابت و مشکلات دندان : چرا دیابتی ها بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات دندانی هستند؟

در مورد ارتباط دیابت و مشکلات دندان باید بگوییم، بیماران مبتلا به دیابت کنترل نشده بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات دندانی هستند. می دانید چرا؟ به این دلیل که قند خون بالا در دیابت کنترل نشده ،گلبول های سفید خون را ضعیف می کند، بنابراین سیستم دفاعی بدن در برابر عفونت ها، از جمله عفونت های باکتریایی در دهان ضعیف عمل می کند. به همین دلیل بیماران دیابتی که مدیریت قند خون آن ها ضعیف است، دچار مشکلات دهان و دندان خواهند شد.

ارتباط دیابت و مشکلات دندانی : چه نوع مشکلات دندانی با دیابت مرتبط است؟

در این بخش از مقاله برخی از مشکلات رایج دندانی که اغلب با دیابت مرتبط می باشد را آورده ایم. لطفا همچنان همراه ما باشید.

حفره ها دندانی

هنگامی که غذاهای حاوی نشاسته یا غذاهای شیرین مصرف می کنیم، باکتری های موجود در دهان، با آن قندها و نشاسته ها تعامل برقرار می کنند و یک لایه چسبناک به نام پلاک روی دندان ها تشکیل می شود. پلاک به مینا و عاج دندان حمله می کند و می تواند منجر به پوسیدگی دندان و بیماری لثه شود. توجه کنید که، هرچه قند خون بیمار بالاتر باشد، پلاک بیشتری ایجاد می شود.

دیابت و مشکلات دندانی

التهاب لثه و بیماری لثه

در مورد دیابت و مشکلات دندان می توان به این مورد نیز اشاره کرد که هر چه پلاک ها برای مدت طولانی تری ایجاد شود، بخشی از لثه که در اطراف پایه دندان‌ ها قرار دارد، تحریک‌ پذیرتر و ملتهب ‌تر می‌شود. در نهایت، تشکیل پلاک و التهاب لثه می تواند منجر به التهاب لثه و لق شدن دندان ها شود.

کندی فرایند بهبود زخم

دیابت بر فرایند بهبود زخم تأثیر گذار است. زمانی که دیابت فرد کنترل نشده باشد، بعد از انجام کارهای دندانپزشکی یا جراحی دهان، می تواند با خطر ابتلا به عفونت های دهان و دندان همراه باشد.

خشکی دهان

از دیگر موارد مربوط به دیابت و مشکلات دندان می توان به این مسئله اشاره کرد که، چون دیابت کنترل نشده می تواند بزاق را کاهش دهد، باعث خشکی دهان می شود. مصرف برخی از داروهای دیابت نیز می توانند باعث خشکی دهان شود. خشکی دهان می تواند منجر به مشکلات دندانی مانند پوسیدگی دندان، زخم، درد و عفونت شود.

برفک

افراد مبتلا به دیابت که به طور مکرر آنتی بیوتیک مصرف می کنند در معرض خطر ابتلا به برفک دهان، عفونت قارچی دهان و زبان هستند. برفک، با سطوح بالای گلوکز موجود در بزاق افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده، رشد می کند. دندان مصنوعی همچنین می تواند احتمال عفونت قارچی دهان را افزایش دهد. بنابراین در مورد برفک و مشکلات دندان می توان به این مورد نیز اشاره کرد.

دیابت و مشکلات دندانی

سندرم سوزش دهان

برفک و خشکی دهان می تواند منجر به سندرم سوزش دهان شود؛ سندرم سوزش دهان احساسی است شبیه سوزش دهان یا زبان با نوشیدنی داغ. سندرم سوزش دهان نیز ممکن است باعث شود بیمار در دهان خود احساس بی حسی یا گزگز کند.

کلام پایانی : دیابت و مشکلات دندان

در این مقاله گفتیم که چرا افراد دیابتی بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات دهان و دندان قرار دارند و همچنین چند مورد از رایج ترین موارد مربوط به دیابت و مشکلات دندان را عنوان کردیم. در پایان توصیه ما این است که اگر مبتلا به دیابت هستید و دیابت شما از نوع کنترل نشده است، مهم ترین کاری که باید انجام دهید این است که برای جلوگیری از عوارض ناشی از دیابت و مشکلات دندان که بر اثر قند خون بالا ایجاد می شود، حتما زیر نظر پزشک متخصصسطح قند خون خود را در حد نرمال نگه دارید.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.