دیابت و خارش بدن ؛ آیا دیابت باعث خارش بدن می شود؟

خارش بدن اغلب یکی از علائم نوروپاتی دیابتی است؛ نوروپاتی دیابتی وضعیتی است که در آن بیمار دیابتی دچار آسیب عصبی می شود. علاوه بر این برخی از بیماری های پوستی که در نتیجه دیابت ایجاد می شود نیز ممکن است باعث خارش پوست بشود. در این مقاله با تیم پرشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید تا به بررسی دیابت و خارش بدن بپردازیم و به این سوال بیماران پاسخ دهیم که آیا دیابت باعث خارش بدن می شود؟

دیابت و خارش ؛ خارش و نوروپاتی دیابتی

دلایل متعددی وجود دارد که باعث می شود یک فرد مبتلا به دیابت، بیشتر از دیگران خارش بدن را تجربه کند.

  • گاهی اوقات، خارش می تواند ناشی از فیبرهای عصبی آسیب دیده در لایه های بیرونی پوست باشد. اغلب، علت خارش بدن در دیابت، نوروپاتی دیابتی یا آسیب اعصاب محیطی است. همانطور که می دانید نوروپاتی از عوارض دیابت است و زمانی رخ می دهد که سطح بالای گلوکز خون باعث آسیب به رشته های عصبی، به ویژه رشته های عصبی در پا و دست می شود.
  • در بدن افراد مبتلا به دیابت، سطوح بالایی از سیتوکین ها در حال گردش است؛ سیتوکین یک ماده التهابی است که می توانند منجر به خارش بدن شود. تحقیقات اخیر نشان داده است که افزایش سیتوکین ها ممکن است در نهایت با آسیب عصب دیابتی همراه باشد.
  • گاهی اوقات، خارش مداوم ممکن است نشان دهنده این باشد که فرد مبتلا به دیابت به دلیل افزایش سطح سیتوکین در معرض خطر آسیب عصبی قرار دارد. در حالی که بسیاری از افراد پس از ایجاد نوروپاتی، خارش را به عنوان یک علامت تجربه می کنند.
دیابت و خارش بدن

بنابراین در چنین شرایطی اگر بدن شما با خارش مداوم همراه شد و از خود پرسیدید که آیا دیابت باعث خارش بدن می شود؟ پاسخ این سوال مثبت است و لازم است به حتما دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

حتما بخوانید : با این تمرینات نوروپاتی دیابتی را کنترل کنید

دیابت و خارش ؛ خارش بدن و مشکلات کلیه و کبد

از علل دیگر خارش بدن در افراد مبتلا به دیابت می تواند مشکلات کلیوی و کبدی باشد. افراد مبتلا به دیابت نیز ممکن است عوارضی از جمله نارسایی کلیه یا کبد را تجربه کنند که این می تواند باعث خارش بدن بشود.

حتما بخوانید : نفروپاتی دیابتی چیست؟

دیابت و خارش بدن : عوارض مصرف دارو

برخی از افراد مبتلا به دیابت ممکن است بر اثر مصرف یک داروی جدید دچار خارش پوست شوند یا به آن دارو واکنش آلرژیک نشان دهند. بنابراین مصرف داروی جدید و یک عارضه جانبی نامطلوب می تواند باعث خارش بدن در افراد مبتلا به دیابت باشد.

با این حال، فرد نباید قبل از مشورت با پزشک، مصرف دارو را متوقف کند. بنابراین در صورتی که واکنش های آلرژیک یا خارش بدن را تجربه کردید، به پزشک خود مراجعه کنید تا در صورت تشخیص ایشان، داروی جدیدی جایگزین شود.

دیابت و خارش بدن

دیابت و خارش بدن ؛ گردش خون ضعیف

افراد دیابتی همچنین ممکن است در نتیجه گردش خون ضعیف دچار خارش بدن شوند. در این موارد، خارش بیشتر در پایین پاها ایجاد می شود.

علاوه بر مواردی که گفته شد، محصولات پوستی حاوی عطر، رنگ و ... نیز می توانند پوست را خشک کرده و منجر به خارش بدن بشوند. پوست همچنین می تواند در زمستان خشک یا حساس و دچار خارش بشود.

کلام پایانی در مورد دیابت و خارش بدن

یکی از عوارض ناشی از ابتلا به دیابت، خارش بدن است. فرد مبتلا به دیابت نباید خارش پوست را نادیده بگیرد. پوست خشک، تحریک شده یا خارش دار به احتمال بیشتر ممکن است عفونی شود و بدن افراد مبتلا به دیابت ممکن است نتوانند مانند افراد سالم ، با عفونت ها مبارزه کند.

همچنین اگر مبتلا به دیابت هستید و مبتلا به نوروپاتی محیطی شده اید، بیشتر احتمال دارد که خارش را در قسمت های پایینی پاها تجربه کند.

در نهایت خارش بدن باعث ایجاد ناراحتی در فرد و سلب آرامش او می شود و در صورتی که به خارش بدن دچار شدید، بلافاصله به پزشک دیابت مراجعه کنید.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.