تفاوت استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید چیست؟ انواع آرتریت و التهاب مفاصل

همانطور که می دانید آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت دو نوع از انواع آرتریت می باشد؛ در این دسته بیماری ها التهاب مفاصل منجر به ایجاد درد و مشکلات حرکتی می شود. اما هر کدام از انواع آرتریت با دیگری متفاوت است و علائم و عوارض متفاوتی دارد. در این مقاله به ذکر مطالبی در مورد تفاوت استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید پرداخته ایم. لطفا تا انتهای مقاله با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.

حتما بخوانید :

تاثبر دیابت بر مفاصل چیست ؟

آیا لیزر درمانی برای درمان درد زانو موثر است؟

آقای عابدی, درمان زانو درد

انواع آرتریت و التهاب مفاصل

به طور کلی، آرتریت عبارتست از تورم و حساس شدن یک یا چند مفصل و علائم اصلی آن درد، خشکی و سفتی مفاصل است که معمولا با افزایش سن نیز شدت پیدا می کند. شایع ترین انواع آرتریت ، استئوآرتریت، آرتروز و آرتریت روماتوئید است و بسته به نوع آرتریت، علائم و روش درمان متفاوت است.

قبل از اینکه به مقایسه و ذکر تفاوت استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید بپردازیم، قصد داریم شما را با انواع آرتریت و التهاب مفاصل آشنا کنیم. لطفا همچنان با ما همراه باشید.

اسپوندیلیت آنکیلوزان

یکی از انواع آرتریت ، اسپوندیلیت آنکیلوزان است. در این نوع بیماری التهابی، به مرور زمان استخوان ‌های ستون فقرات (مهره ‌ها) به یکدیگر جوش می خورد، در نتیجه انعطاف پذیری ستون فقرات کم می شود که می تواند منجر به حالت خمیدگی در فرد شود. این مشکل می تواند در دنده ها نیز اتفاق بیفتد که باعث می شود تنفس عمیق برای فرد دشوار شود.

نقرس

نقرس شکل رایج و پیچیده ای از آرتریت است که هر فردی ممکن است به آن مبتلا شود. این بیماری با حملات شدید و ناگهانی، درد، تورم، قرمزی و حساسیت در یک یا چند مفصل همراه است و اغلب از انگشت شست پا شروع می‌شود. زمانی که حمله نقرس به طور ناگهانی رخ می دهد، اغلب فرد در نیمه شب احساس سوزش در انگشت شست پای خود از خواب بیدار می شود.

تفاوت استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید

آرتریت ایدیوپاتیک نوجوانان

این بیماری یکی دیگر از انواع آرتریت است که  قبلا به عنوان آرتریت روماتوئید نوجوانان شناخته می شد و شایع ترین نوع آرتریت در کودکان زیر 16 سال است. آرتریت ایدیوپاتیک نوجوانان می تواند با درد، تورم و سفتی مفاصل به طور مداوم همراه باشد. برخی از کودکان ممکن است این علائم را تنها برای چند ماه تجربه کنند؛ در حالی که برخی دیگر ممکن است علائم بیماری را برای چندین سال داشته باشند.

آرتریت پسوریاتیک

آرتریت پسوریاتیک نوعی آرتریت است که برخی از افراد مبتلا به پسوریازیس (بیماری که باعث ایجاد لکه های قرمز رنگ با فلس های نقره ای روی پوست می شود) را تحت تاثیر قرار می دهد. بیشتر افراد سال ها قبل از تشخیص آرتریت پسوریازیس به بیماری پوستی پسوریازیس مبتلا می شوند. اما در برخی از افراد، مشکلات مفصلی قبل از ظاهر شدن لکه های پوستی یا همزمان شروع می شود.

آرتریت واکنشی

آرتریت واکنشی یکی از انواع آرتریت است که با درد و تورم مفصلی همراه است. علت ابتلا به این بیماری عفونت در بخش هایی از بدن از جمله روده ‌ها، اندام ‌های تناسلی یا مجاری ادراری می باشد.

این عارضه معمولاً زانوها، مچ پا و پاها را هدف قرار می دهد. التهاب ناشی از آن همچنین می تواند بر چشم‌ ها، پوست و مجرای ادرار تأثیر بگذارد. پیش از این، آرتریت واکنشی گاهی اوقات سندرم رایتر نامیده می شد.

تفاوت استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید

آرتریت سپتیک

آرتریت سپتیک یکی دیگر از انواع آرتریت است که در اثر یک عفونت دردناک در مفصل اتفاق می افتد؛ این نوع میکروب ها می تواند از طریق جریان خون وارد قسمت دیگری از بدن شود.

آرتریت انگشت شست

آرتریت انگشت شست یکی از انواع آرتریت است که با افزایش سن ممکن است فرد را درگیر کند و زمانی رخ می دهد که غضروف از انتهای مفصل کارپومتاکارپال (CMC)، ساییده می شود.

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یک اختلال التهابی مزمن است که می تواند بسیاری از مفاصل را تحت تاثیر قرار دهد. در برخی از افراد، این بیماری می تواند به طیف گسترده ای از بخش های بدن از جمله پوست، چشم ها، ریه ها، قلب و عروق خونی آسیب برساند.

آرتریت روماتوئید یک اختلال خود ایمنی است و زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت های بدن حمله می کند.

استئوآرتریت

استئوآرتریت شایع ترین نوع آرتریت است که تاکنون میلیون ها نفر در سراسر جهان به آن مبتلا شده اند و زمانی اتفاق می‌افتد که غضروف محافظ انتهای استخوان‌ ها به مرور زمان از بین برود. اگرچه استئوآرتریت می تواند به هر مفصلی آسیب برساند، اما این اختلال بیشتر مفاصل دست، زانو، لگن و ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می دهد.

اکنون که با انواع آرتریت و التهاب مفاصل آشنا شدید، بهتر متوجه تفاوت استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید خواهید شد. در بخش بعدی به ذکر مطالبی در این زمینه پرداخته ایم لطفا همچنان همراه ما باشید.

تفاوت استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید

تفاوت استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید چیست؟

در مورد تفاوت استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید قبل از هر چیز باید بگوییم این بیماری ها هر دو باعث درد و سفتی مفاصل می شود، اما هر کدام علل و درمان های متفاوتی دارند. به علاوه در حال حاضر بیش از 100 منبع معتبر در مورد انواع آرتریت و بیماری های مرتبط با آن وجود دارد که در آن ها از آرتریت روماتوئید (RA) و استئوآرتریت (OA) با عنوان دو مورد از رایج ترین نوع آرتریت یاد شده است.

  • با وجودی که هم آرتریت روماتوئید و هم استئوآرتریت هر دو منجر به التهاب در مفاصل می شود، اما موردی که به عنوان تفاوت استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید می توان ذکر کرد این است که آرتریت روماتوئید باعث التهاب بسیار بیشتر مفاصل می شود.
  • برای استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید برخی علائم مشترک وجود دارد، اما یکی دیگر از موارد مربوط به تفاوت استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید این است که آرتریت روماتوئید می تواند مفاصل متعددی را تحت تاثیر قرار دهد و بیشتر به طور متقارن در هر دو سمت بدن ایجاد می شود، ولی استئوآرتریت معمولاً چند مفصل را تحت تأثیر قرار می دهد و فقط در یک طرف بدن ممکن است ایجاد شود.
  • یک مورد دیگر تفاوت استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید این است که آرتریت روماتوئید، شامل التهاب سیستمیک است و می تواند باعث تب و سایر علائم مشابه آنفولانزا شود؛ اما علائم استئوآرتریت معمولاً به مفصل یا مفاصل آسیب دیده محدود می شود.
  • یک تفاوت استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید مربوط به این مسئله می شود که آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است و زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی فرد به اشتباه به بافت های سالم در مفاصل حمله می کند. در این فرآیند، آنزیم هایی آزاد می شود که پوشش مفاصل را از بین می برد و منجر به درد، تورم و سفتی آن ها می شود. اما در استئوآرتریت غضروف ها به تدریج فرسوده می شود و باعث ساییدگی استخوان ها می شود. این ساییدگی می تواند ناشی از حرکات تکراری، مانند ورزش، باشد که به مفاصل فشار وارد می کند.

این موارد، مهم ترین ویژگی های مربوط به هر کدام از این دو نوع بیماری است که جز مهم ترین موارد تفاوت استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید محسوب می شود.

کلام پایانی : تفاوت استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید

در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع آرتریت یا التهاب مفاصل آشنا کنیم و دلیل بروز هر کدام از انواع آرتریت را برای شما عنوان نمودیم. به علاوه مقایسه ی دو نوع رایج آرتریت و ذکر تفاوت استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید پرداختیم.

در نهایت باید بگوییم استئوآرتریت نوعی آرتریت است که باعث می شود غضروف( بافت سخت و لغزنده ای که انتهای استخوان ها را در جایی که مفصل تشکیل می دهند، می پوشاند) تجزیه شود و از بین برود و منجر به التهاب و سائیدگی مفاصل شود؛ اما آرتریت روماتوئید بیماری خود ایمن است که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه به مفاصل حمله کرده و از تخریب مفاصل شروع می کند و سایر بخش های بدن را نیز ممکن است درگیر کند.

این مورد مهم ترین تفاوت استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید می باشد؛ بنابراین هر کدام از این بیماری ها علل، عوارض و روش های درمانی خود را دارد.

از توجه و همراهی تان تا انتهای این مقاله بسیار ممنون و سپاسگزاریم.

با آرزوی صحت و سلامتی برای شما عزیزان!

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.