اهدا خون در افراد مبتلا به دیابت

در حقیقت اهدا خون یک عمل انسان دوستانه برای کمک به دیگران است. بسیاری از افراد هستند که به دلیل بیماری و شرایط خاصی که دارند نیاز به تزریق خون منظم دارند و اهدا خون می تواند این امکان را برای این دسته بیماران فراهم کند تا بتوانند به زندگی خود ادامه دهند؛ حتما این جمله ی معروف را شنیده اید : اهدا خون، اهدای زندگی! اما سوال این است که آیا افراد مبتلا به دیابت نیز می توانند خون اهدا کنند؟ زیرا سلامت آن ها به سطح قند خون و انسولین پایدار بستگی دارد. در این مقاله با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید تا هر آنچه لازم است در مورد اهدا خون در افراد مبتلا به دیابت بدانید!

آیا اهدا خون در افراد مبتلا به دیابت امکان پذیر است؟

خبر خوب این است! افراد مبتلا به دیابت که سطح گلوکز خون خود آن ها تنظیم شده است، در معرض خطر کمتری از عوارض قند خون قرار دارند و این بدان معناست که اهدا خون در افراد مبتلا به دیابت نیز امکان پذیر است. با این حال، چند فاکتور دیگر وجود دارد که باید قبل از تصمیم گیری برای اهدا خون در نظر داشته باشند که در ادامه به ذکر این نکات پرداخته ایم.

اهدا خون در افراد مبتلا به دیابت

آشنایی با اصول اولیه اهدای خون

به طور کلی اهدای یک پیمانه خون تنها 10 تا 15 دقیقه طول می کشد. هر انسان تقریباً 10 پیمانه خون در بدن دارد! اصول اهدای خون شامل موارد زیر می شود :

  • ثبت نام
  • بررسی سابقه پزشکی
  • بررسی مختصر شرایط فیزیکی

در بررسی شرایط فیزیکی فرد اهدا کننده خون، دمای خون، نبض، فشار خون و هموگلوبین فرد مورد  بررسی قرار خواهد گرفت. در این مرحله است که افراد اهدا کننده خون اگر مبتلا به دیابت هستند، باید به پزشک اطلاع دهد تا شرایط آن افراد به صورت ویژه بررسی شود.

نحوه اهدا خون در افراد مبتلا به دیابت

در کل، افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع 2 می توانند خون اهدا کنند، به شرطی که از لحاظ سلامتی در وضعیت پایدار و مناسبی قرار داشته باشند. افراد دیابتی که داروهای خود را به طور مداوم و منم مصرف می کنند، مراقب تغذیه خود هستند و ورزش می کنند، به احتمال زیاد سطح قند خون آن ها کنترل شده و تنظیم است، بنابراین جز افرادی قرار می گیرند که برای اهدای خون در محدوده سالم تری قرار دارند. در این صورت شرایط اهدا خون در افراد مبتلا به دیابت مانند دیگر افراد می باشد و این شرایط عبارتند از :

  • آزمایش خون آن ها باید نشان دهنده سلامتی کامل آن ها باشد
  • به هیچ گونه بیماری نظیر آنفولانزا و ... مبتلا نباشند
  • حداقل وزن آن ها 50 کیلوگرم باشد
  • داشتن حداقل 18 سال و حداکثر 60 سال
  • سطح A1C در افراد مبتلا به دیابت می تواند تا دو ماه پس از اهدا خون تحت تاثیر قرار گیرد. این امر افراد مبتلا به دیابت را از اهدای خون منع نمی کند، اما ممکن است تعداد دفعاتی که می توانند خون اهدا کنند را محدود کند.

بنابراین اهدا خون در افراد مبتلا به دیابت لازم است مطابق با شرایطی که ذکر شد، انجام شود.

اهدا خون در افراد مبتلا به دیابت

کلام پایانی در مورد اهدای خون در افراد مبتلا به دیابت

اگر فرد مبتلا به دیابت در شرایطی باشد که نوسان مداوم قند خون داشته باشد، واجد شرایط اهدا خون نمی باشد؛ از جمله این افراد کسانی هستند که انسولین مصرف می کنند. بنابراین این دسته افراد باید به خودشان زمان بدهند تا تحت کنترل پزشک دیابت،  سطح قند خونشان به طور کامل کنترل شود، سپس برای اهدا خون اقدام کنند.

در نهایت باید بگوییم، اگر مایل به اهدای خون هستید اما طبق معیارهای مشخص شده، شرایط اهدا خون را ندارید، لازم است با پزشک خود مشورت کنید و با مصرف دارو و همچنین تغییر سبک زندگی، سطح قند خون خود را به سطح نرمال و پایدار برسانید تا بتوانید در این امر انسان دوستانه شرکت کنید.

در صورت نیاز به هر گونه مشاوره و راهنمایی با کلینیک سلامت و دیابت کوروش تماس بگیرید.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.