تاثیر دیابت بر شنوایی ؛ ارتباط دیابت و کم شنوایی

آیا از تاثیر دیابت بر شنوایی آگاه هستید و آیا می دانید کم شنوایی چه ارتباطی با دیابت دارد؟ متاسفانه امروزه در دنیا تعداد افراد مبتلا به دیابت در حال افزایش است و یکی از مهم ترین دلایل آن تغییر سبک زندگی است؛ با این وجود در صورت ابتلا به این بیماری، نحوه ی مدیریت آن بسیار مهم است و زمانی که سطح قند خون به خوبی کنترل نشود، فرد را با عوارض مختلفی مواجه خواهد کرد از جمله کم شنوایی. آیا مایلید تا از تاثیر دیابت بر شنوایی بیشتر آگاه شوید؟ لطفا با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.

حتما بخوانید :

تاثیر دیابت بر مغز چیست؟

رابطه دیابت و سردرد چیست؟ رابطه مصرف قند و شکر با سرطان و بیماری های قلب و مغز

تاثیر دیابت بر شنوایی چیست؟

مطالعات نشان می‌دهد که کاهش شنوایی در افرادی که مبتلا به دیابت هستند، دو برابر بیشتر از افرادی است که دیابت ندارند. به این دلیل که دیابت ممکن است با آسیب رساندن به اعصاب و رگ ‌های خونی گوش، باعث کاهش شنوایی شود. بنابراین ارتباط دیابت و کم شنوایی می تواند مربوط به آسیب عصبی باشد.

تحقیقات نشان داده است، زنان مبتلا به دیابت ممکن است بیشتر از مردان مبتلا به دیابت دچار کاهش شنوایی بشوند.

تاثیر دیابت بر شنوایی

علت کم شنوایی در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 چیست؟

با وجود تحقیقات و مطالعات زیادی که در مورد تاثیر دیابت بر شنوایی انجام شده است، هنوز دلیل کاملا مشخصی برای کاهش شنوایی در افراد مبتلا به دیابت یافت نشده است؛ اما برخی از پزشکان و محققان معتقدند که چون قند خون بالا می تواند به رگ های خونی در سراسر بدن از جمله گوش آسیب برساند، ممکن است باعث ایجاد اختلالات شنوایی در فرد بشود.

در افرادی که سال هاست به دیابت مبتلا شده اند و سطح قند خون آن ها به خوبی کنترل نشده است، احتمال زیادی وجود دارد که شبکه وسیعی از رگ های خونی کوچک در گوش آن ها دچار آسیب شده باشد.

با این وجود هنوز نیاز به تحقیقات بیشتری برای درک کامل ارتباط دیابت و کم شنوایی وجود دارد.

چه عواملی ممکن است ریسک ابتلا به کم شنوایی را در افراد دیابتی افزایش دهد؟

قبل از اینکه بگوییم چه عواملی تاثیر دیابت بر شنوایی را افزایش می دهد و باعث افزایش ریسک ابتلا به کم شنوایی یا ناشنوایی در این دسته افراد می شود، باید بگوییم اگر در مدیریت سطح قند خون خود مشکل دارید، حتما برای کنترل و مدیریت آن اقدام نمایید تا بتوانید خطر ابتلا به عوارض ناشی از دیابت را به حداقل برسانید.

بنابراین بسیار مهم است که برنامه درمانی دیابت خود را دنبال کنید، وضعیت خود را کنترل کنید و به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید.

البته ناگفته نماند اگر هم دیابت و هم کم شنوایی دارید، لزوماً به معنی تاثیر دیابت بر شنوایی نیست و ممکن است عوامل دیگری در کنار آسیب های عصبی، خطر ابتلا به ناشونایی را در فرد افزایش دهد؛ این عوامل عبارتند از :

 • قرار گرفتن در معرض صدای بلند مانند انفجار
 • قرار گرفتن در معرض سر و صدا برای طولانی مدت
 • سابقه خانوادگی و ژنتیک
 • کهولت سن
 • افزایش ترشحات و جرم گوش
 • وجود جسم خارجی در گوش
 • مشکل ساختاری گوش
 • آسیب به پرده گوش
 • تاثیر برخی از داروها مانند داروهای شیمی درمانی
تاثیر دیابت بر شنوایی

چگونه می توان تاثیر دیابت بر شنوایی را کاهش داد؟

برای کاهش تاثیر دیابت بر شنوایی ، قبل از هر چیز توصیه می شود هر سال شنوایی خود را چک کنید. علاوه بر این نکات دیگری نیز وجود دارد که برای کاهش تاثیر دیابت بر شنوایی لازم است رعایت کنید. این نکات عبارتند از :

 • برنامه دارویی خود را به دقت دنبال کنید و داروهای خود را به طور منظم مصرف کنید
 • سطح قند خون خود را به دقت کنترل کنید
 • مراقب باشید که به فشار خون بالا مبتلا نشوید
 • در صورت ابتلا به فشار خون بالا، همیشه فشار خون خود را در حد نرمال نگه دارید
 • وزن خود را مدیریت کنید و تناسب اندام داشته باشید
 • در صورت امکان روزانه حرکات ورزشی انجام دهید

کلام پایانی : تاثیر دیابت بر شنوایی

در این مقاله مطالبی را در مورد تاثیر دیابت بر شنوایی عنوان کردیم و گفتیم چه عواملی ممکن است ریسک ابتلا به کم شنوایی یا ناشنوایی را در فرد مبتلا به دیابت افزایش دهد. با این وجود هنوز مشخص نیست که آیا قطعا ارتباطی بین دیابت و کم شنوایی وجود دارد یا خیر! اما توصیه می شود که در صورت بروز مشکلاتی در ارتباط با شنوایی خود حتما به پزشک دیابت خود مشورت کنید.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.