دیابت و قاعدگی ؛ دیابت نوع 1 و قاعدگی (پریود)

برای خانم هایی که در شرایط سنی قبل از یائسگی قرار دارند، دوران قاعدگی می تواند به دلایلی از جمله گرفتگی عضلات، نوسانات خلقی و ... سخت و طاقت فرسا بشود، که این به دلیل که تغییرات هورمونی می باشد. آیا می دانید قاعدگی می تواند تغییراتی در سطح قند خون فرد نیز ایجاد کند؛ بنابراین افرادی که مبتلا به دیابت هستند لازم است این نکته را در نظر داشته باشند و مراقبت های لازم را انجام دهند. در این مقاله با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید تا با نکات مهمی در مورد دیابت و قاعدگی آشنا شوید.

حتما بخوانید : بهترین مکمل های دیابت چیست ؟

دیابت و جوش صورت

رابطه دیابت و سردرد چیست؟

دیابت و قاعدگی : تاثیر قاعدگی بر سطح قند خون

در طول دوران قاعدگی، هورمون های زیادی در بدن تولید می شود که این هورمون ها می تواند سطح قند خون را تغییر دهد. در مورد دیابت و قاعدگی باید بگوییم، به احتمال زیاد اکثر خانم های مبتلا به دیابت نوع 1 متوجه شده اند که سطح قند خون آن ها سه تا پنج روز قبل از شروع قاعدگی افزایش می یابد. سپس چند روز پس از پریود به حالت عادی باز می گردند. پزشکان معتقدند تغییراتی که در سطح قند خون خانم ها قبل و بعد از پریود اتفاق می افتد، به دلیل مقدار هورمون پروژسترون در بدن آن ها است که می تواند باعث مقاومت به انسولین بشود.

دیابت و قاعدگی

جالب است بدانید تاثیر قاعدگی بر سطح قند خون در برخی دیگر از خانم ها برعکس است و چند روز قبل از پریود که هورمون استروژن افزایش می یابد، میزان قند خون کاهش می یابد؛ سپس چند روز بعد به حالت عادی باز می گردد.

به طور کلی در ارتباط با دیابت و قاعدگی و تاثیر آن بر سطح قند خون، باید بگویم که این تغییرات از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است و طبیعی است که نحوه مدیریت قند خون نیز متفاوت خواهد بود.

دیابت و قاعدگی : تاثیر دیابت بر علائم قاعدگی در خانم ها

به طور کلی قاعدگی می تواند با عوارضی مانند سندرم پیش از قاعدگی یا نوسانات خلقی، نفخ، گرفتگی عضلات، سردرد و علائمی از این قبیل همراه باشد. در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 نیز این علائم می تواند وجود داشته باشد، اما به طور قطع، هیچ دلیلی مبنی بر ارتباط هر یک از این علائم با دیابت وجود ندارد؛ ولی همانطور که گفتیم، تغییرات سطح قند خون قبل و بعد از قاعدگی به دلیل تغییرات هورمونی در این افراد مشاهده می شود.

دیابت و قاعدگی : آیا دیابت می تواند اولین قاعدگی را در دختران جوان به تاخیر بیاندازد؟

این سوالی است که بسیاری از مادران بارها از ما پرسیده اند؛ در پاسخ به این سوال باید بگوییم، تا زمانی که دیابت تحت کنترل است، و سطح قند خون دختر شما در حد نرمال قرار دارد، نباید اولین قاعدگی او به تاخیر بیفتد یا حتی برعکس زودتر اتفاق بیفتد؛ بنابراین نکته ی مهمی که باید در این مورد به آن توجه داشته باشید بررسی دقیق سطح قند خون و کنترل آن می باشد.

دیابت و قاعدگی

چند نکته برای مدیریت سطح قند خون قبل و بعد از قاعدگی

اولین گام برای مدیریت سطح قند خون در طول دوره قاعدگی این است که در این مدت زمان به دقت قند خون خود را بررسی کنید و با پزشک یا پرستار دیابت خود در مورد میزان دوز انسولین مصرفی مشورت کنید.

اگر سیکل قاعدگی نامنظم شد، حتما با پزشک مشورت کنید و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

در کنار تاریخ قاعدگی خود، سطح قند خون را نیز یادداشت کنید تا بتوانید دیابت خود را بهتر کنترل کنید.

سطح شما باید هر ماه پس از پایان قاعدگی به حالت عادی بازگردد. اگر این اتفاق نیفتاد یا سطح قند خون تان همچنان متغیر بود، لازم است با تیم دیابت خود مشورت کنید.

کلام پایانی : دیابت و قاعدگی

پیرو سوالات متعددی که خانم ها و مادران محترم در مورد تاثیر دیابت بر قاعدگی و سطح قند خون پرسیده اند، مقاله ای که پیش رو دارید را تهیه و تنظیم نمودیم تا شما عزیزان را از تاثیر دیابت بر قاعدگی مطلع سازیم. امید است آنچه گفته شد برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. از همراهی همیشگی تان ممنون و سپاسگزاریم.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.