تاثیر دیابت بر مغز چیست؟

احتمالاً می دانید که نگه داشتن قند خون در محدوده هدف برای مدیریت دیابت و جلوگیری از عوارضی مانند بیماری قلبی، کاهش بینایی و ... نکته ای کلیدی است. اما آیا می دانستید که دوره های قند خون بالا و پایین می تواند بر عملکرد مغز تأثیر بگذارد؟ به این دلیل است که مغز انسان به میزان قندی که دریافت می کند حساس است. در مورد ارتباط بین دیابت و مغز و اینکه چگونه مدیریت قند خون می تواند به سلامت مغز و عملکرد بقیه اعضای بدن کمک کند، در این مقاله نکاتی مهم را آورده ایم. پس با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید تا از تاثیر دیابت بر مغز آگاه شوید.

حتما بخوانید :

رابطه دیابت و سردرد چیست؟

رابطه مصرف قند و شکر با سرطان و بیماری های قلب و مغز

باید و نباید های رژیم غذایی افراد دیابتی

تاثیر دیابت بر مغز : ارتباط بین دیابت و مغز

قبل از اینکه شما را از تاثیر دیابت بر مغز آگاه کنیم، لازم است ابتدا بدانید قند خون چه تاثیری بر عملکرد مغز دارد.

مغز شما مرکز فرماندهی بدن شماست و از میلیون ها سلول عصبی تشکیل شده است که عملکرد بدن شما را کنترل می کنند؛ حتی زمانی که خواب هستید. در حقیقت حواس 5 گانه، قدرت یادگیری و حافظه شما توسط مغز کنترل می شود. برای انجام همه ی این فعالیت ها، مغز شما نیاز به انرژی دارد و انرژی مورد نیاز خود را از قند موجود در خون دریافت می کند. حقیقت این است که مغز جز انرژی ‌خواه‌ترین اندام های بدن است که برای عملکرد صحیح خود به نیمی از انرژی موجود در بدن نیاز دارد.

تاثیر دیابت بر مغز

در مورد تاثیر دیابت بر مغز باید بگوییم، اگر سطح قند خون شما خارج از محدوده طبیعی باشد، یا به عبارتی اگر مبتلا به دیابت کنترل نشده باشید، این مسئله می تواند مرکز فرماندهی بدن شما را از تعادل خارج کند. از سوی دیگر دیابت می تواند باعث آسیب به سلول های عصبی چشم ها، پاها و دست های شما نیز بشود، همچنین می تواند با آسیب رساندن به اعصاب و رگ های خونی مغز شما نیز بر عملکرد تأثیر بگذارد؛ که این می تواند منجر به مواجه شدن با مشکلات حافظه و یادگیری، تغییرات خلق و خو، افزایش وزن، تغییرات هورمونی و به مرور زمان، مشکلات جدی دیگری مانند بیماری آلزایمرب شود.

بنابراین در مورد تاثیر دیابت بر مغز می توان گفت، از آنجا که هم سطح قند خون بالا و هم سطح قند خون پایین می تواند این مضرات را برای افراد مبتلا به دیابت به همراه داشته باشد، لازم است این دسته افراد همیشه سطح قند خون خود را در محدوده ی قند خون هدف نگه دارند.

تاثیر دیابت بر مغز : هایپرگلیسمی و مغز

تاثیر دیابت بر مغز زمانی که قند خون فرد بسیار بالا باشد به این صورت است که در دوره های مکرر هایپرگلیسمی (قند خون بالا) مغز تحت فشار قرار می گیرد که عوارض آن به مرور زمان آشکار می شود. قند خون بالا در طول زمان به عروق خونی مغز که خون غنی از اکسیژن را حمل می کنند آسیب می رساند. هنگامی که مغز شما خون بسیار کمی دریافت می کند، سلول های مغز ممکن است بمیرند. به این حالت آتروفی مغز می گویند و می تواند باعث مشکلات حافظه و تفکر شود و در نهایت منجر به زوال عقل عروقی شود.

تاثیر دیابت بر مغز

تاثیر دیابت بر مغز : هیپوگلیسمی و مغز

تاثیر دیابت بر مغز زمانی که قند خون فرد بسیار پایین باشد به این صورت است : هیپوگلیسمی (قند خون پایین) زمانی اتفاق می افتد که سطح قند خون فرد به زیر 70 میلی گرم در دسی لیتر می رسد و در صورت عدم درمان می تواند بسیار خطرناک باشد. وقتی مغز قند کافی دریافت نمی کند، اکسیژن به اندازه کافی نیز دریافت نخواهد کرد و بر خلاف قند خون بالا که عوارض آن بلافاصله آشکار نمی شود، هنگامی که قند خون پایین باشد علائم اغلب فورا ظاهر می شود. علائم قند خون پایین ممکن است شامل احساس سرگیجه، لرزش یا تحریک پذیری باشد و ممکن است فرد در راه رفتن یا صحبت کردن دچار مشکل شود. افت شدید قند خون می تواند باعث بیهوشی یا تشنج شود، حتی می تواند فرد را به حالت کما ببرد.

کلام پایانی : تاثیر دیابت بر مغز

در این مقاله نکات مهمی را در مورد نیاز مغز به قند خون و اکسیژن، برای داشتن عملکردی صحیح ذکر کردیم؛ و به دنبال آن در مورد تاثیر دیابت بر مغز مطالبی را عنوان نمودیم. در نهایت باید بگوییم بنابراین برای مراقبت از مغز در افراد دیابتی لازم است که قند خون آن ها همیشه نزدیک به هدف و کاملا کنترل شده باشد، فعالیت های بدنی منظم داشته باشند و از یک برنامه غذایی سالم پیروی کنند.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.