ارتباط چاقی و سرطان چیست ؟ ؛ تاثیر چاقی بر ابتلا به سرطان

آیا می دانید اضافه وزن یا چاقی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد؟ و شاید این حقیقت شما را متعجب کند که، اضافه وزن یا چاقی منجر به ابتلا به 13 نوع سرطان می شود. آمار به دست آمده از تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان داده است که علت اصلی 40 درصد از کل سرطان ها، چاقی است. برای اینکه دقیق تر بدانید ارتباط چاقی و سرطان چیست و با تاثیر چاقی بر ابتلا به سرطان بیشتر آشنا شوید، تا انتهای این مقاله با پزشکان کلینک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.

حتما بخوانید :

انواع روش های لاغری و درمان چاقی موضعی در کلینیک کوروش

درمان چاقی موضعی به روش اندرمولوژى endermology

درمان چاقی موضعی به روش کویتیشن یا کاویتاسیون Cavitation

چاقی (Obesity) چیست؟

قبل از آنکه به تاثیر چاقی بر ابتلا به سرطان بپردازیم و بگوییم که ارتباط چاقی با سرطان چیست ؛ بهتر است یک تعریف کلی در مورد چاقی ارائه دهیم تا بدانید که یک فرد با چه مشخصات فیزیکی، به عنوان فردی چاق در نظر گرفته می شود.

زمانی که وزن فرد با قدی معین، بیشتر از وزنی باشد که به عنوان وزن سالم در نظر گرفته می شود، می گوییم آن فرد دچار اضافه وزن یا چاقی است.

شاخص توده بدنی (BMI) نیز به عنوان یک ابزار غربالگری برای تشخیص اضافه وزن و چاقی استفاده می شود. برای مثال در بزرگسالان، فردی با BMI از 25.0 تا 29.9 دارای اضافه وزن می باشد و فردی با BMI برای با 30.0 یا بالاتر، دچار چاقی است.

در کودکان و نوجوانان نیز روش محاسبه BMI، همان روش قبلی است با این تفاوت که تفسیر آن قدری متفاوت است و BMI برای کودکان اغلب با میانگین BMI سایر کودکان در همان محدوده سنی مقایسه می شود.

ارتباط چاقی و سرطان

ارتباط چاقی و سرطان : چه نوع سرطان هایی با چاقی مرتبط است؟

پیش تر گفتیم تاثیر چاقی بر سرطان به اندازه ای است که می تواند خطر ابتلا به 13 نوع سرطان را افزایش دهد که در این بخش از مقاله برخی از انواع سرطان که علت اصلی آن چاقی است را نام برده ایم.

 • آدنوکارسینوم مری
 • سرطان سینه در زنان یائسه
 • کولون و رکتوم
 • رحم
 • کیسه صفرا
 • بالای معده
 • کلیه ها
 • کبد
 • تخمدان ها
 • پانکراس
 • تیروئید
 • مننژیوم (نوعی سرطان مغز)
 • مولتیپل میلوما

علاوه بر چاقی، سایر عوامل تاثیرگذار بر ابتلا به سرطان در افراد چاق عبارتست از :  تغییر ناگهانی سطوح هورمونی، تغییرات (جهش) در ژن ها، عفونت های طولانی مدت، مصرف دخانیات و الکل.

البته داشتن اضافه وزن یا چاقی به این معنی نیست که یک فرد قطعاً به سرطان مبتلا خواهد شد؛ اما این بدان معناست که احتمال ابتلای این دسته افراد به سرطان، بیشتر از زمانی است که دارای تناسب اندام و وزنی متعادل هستند.

ارتباط چاقی و سرطان

چگونه چاقی باعث ابتلا به سرطان می شود؟

در واقع اضافه وزن و چاقی می تواند با تغییراتی که در بدن ایجاد می کند منجر به ابتلا به سرطان شود؛ این تغییرات می تواند شامل التهاب طولانی مدت در بدن، بالا رفتن غیرطبیعی سطح انسولین، ایجاد فاکتور رشد شبه انسولین و هورمون های جنسی باشد. به این ترتیب با وجود تغییراتی از این قبیل در بدن فرد، احتمال ابتلا به سرطان افزایش می یابد.

کاهش ریسک ابتلا به سرطان در افراد چاق

اکنون که با ارتباط چاقی و سرطان آشنا شدید و می دانید که تاثیر چاقی بر ابتلا به سرطان چیست، اگر دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، می توانید با انتخاب سبک زندگی سالم به وزن سالم برسید. برای این منظور لازم است از پزشک تغذیه کمک بخواهید و با پیروی از یک برنامه غذایی سالم و انجام فعالیت بدنی منظم، خطر ابتلا به انواع سرطان مرتبط با چاقی را کاهش دهید.

کلام پایانی در مورد ارتباط چاقی و سرطان

در این مقاله یک تعریف کلی از چاقی ارائه کردیم و گفتیم که ارتباط چاقی و سرطان چیست ؛ با توجه به تاثیر چاقی بر ابتلا به سرطان ،  پزشکان متخصص با ارائه ی راهکارهای مطمئن توانسته اند به افراد چاق و دارای اضافه وزن کمک کنند تا خطر ابتلا به سرطان را در آن ها کاهش دهند. برای مثال وزن، قد و BMI بیماران را با هدف کاهش و کنترل وزن، به طور مرتب اندازه گیری می کنند؛ همچنین بیماران و خانواده ‌ها را با غذای سالم آشنا می کنند و روش هایی را برای افزایش فعالیت روزانه آن ها ارائه می دهند.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.