انواع روش های جراحی برداشتن کیسه صفرا

برای درمان مشکلاتی که بیماران در ارتباط با کیسه صفرا با آن مواجه هستند، چندین روش عمل جراحی مختلف وجود دارد از جمله عمل جراحی برداشتن کیسه صفرا، جراحی لاپاراسکوپیک و عمل جراحی باز. روش اصلی درمان مشکلات کیسه صفرا، رویکرد لاپاراسکوپیک آن می باشد. چنانچه فرد متوجه علائمی از بیماری های مربوط به کیسه صفرا باشد که علت آن سنگ کیسه صفرا یا دیگر عوامل می باشد، پزشک متخصص ممکن است به عنوان بخشی از فرایند درمان، جراحی کیسه صفرا را پیشنهاد دهد. در ادامه به بیان توضیحاتی در مورد جراحی کلسیستکتومی یا عمل جراحی برداشتن کیسه صفرا خواهیم پرداخت. با ما در تیم پزشکی کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.

آشنایی با انواع روش های جراحی برداشتن کیسه صفرا

در این بخش از مقاله به معرفی روش های جراحی برداشتن کیسه صفرا اشاره کرده ایم. همچنان با ما همراه باشید.

معرفی روش کلسیستکتومی یا برداشتن کیسه صفرا

کلسیستکتومی یک اصطلاح پزشکی است که در آن کیسه ی صفرا کلا از بدن بیمار خارج می شود. در ایالات متحده عمل جراحی کلسیستکتومی بسیار رایج است. علت اصلی این نوع درمان سنگ کیسه صفرا می باشد اما دلایل دیگری نیز برای عمل جراجی کلسیستکتومی وجود ددارد که عبارتند از :

برداشتن کیسه صفرا
  • وجود سنگ در کیسه صفرا که منجربه درد شدید می شود.
  • وجود سنگ در مجاری صفراوی که باعث ایجاد درد شدید می شود.
  • التهاب کیسه صفرا بر اثر وجود سنگ در مجاری صفراوی
  • التهاب لوزالمعده یا پانکراس به علت سنگ کیسه صفرا

به طور کلی دو روش اصلی برای برداشتن کیسه ی صفرا از بدن بیمار وجود دارد:

  • روش اول: استفاده از عمل جراحی لاپاراسکوپیک برای برداشتن کیسه صفرا
  • روش دوم : استفاده از روش عمل جراحی باز جهت برداشتن کیسه صفرا

که هر دو روش عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

روش عمل جراحی لاپاراسکوپیک برای برداشتن کیسه صفرا

بیشتر پزشکان جراح روش لاپاراسکوپی را برای برداشتن کیسه صفرا انتخاب می کنند که در این روش کیسه صفرا از طریق برش های کوچکی که در شکم ایجاد می شود از بدن بیمار خارج می شود و مزیتی که این روش دار این است که نیازی نیست بیمار بعد از انجام عمل جراحی در بیمارستان بستری شود و بلافاصله پس از آنکه به هوش آمد می تواند به منزل برود، اما در موارد نادری ممکن است بیمار یک شب را در بیمارستان به سر برد.

در روش لاپاراسکوپی، سه الی چهار برش کوچک در دیواره شکم ایجاد می کنند و لاپاراسکوپ را که یک لوله باریک انعطاف پذیر است و یک دوربین کوچک به آن متصل است را از طریق یکی از برش ها داخل شکم می کند. سپس با استفاده از تصاویری که از طریق دوربین مشاهده می کند عمل جراحی را انجام می دهد و کیسه صفرا را از طریق یکی دیگر از برش ها خارج می کند.

برداشتن کیسه صفرا

نا گفته نماند که پزشک برای اینکه بتواند از وجود سنگ در مجاری صفراوی آگاه شود، باید از عکس برداری با استفاده از اشعه ایکس استفاده کند. در صورتی که هیچ مشکلی وجود نداشته باشد، برش های ایجاد شده بخیه می شود و بیمار به اتاق ریکاروی انتقال داده می شود. کل فرایند عمل لاپاراسکوپی در حدود 1 الی 2 ساعت به طول می انجامد.

بیشتر بخوانید : جراحی لاپاراسکوپیک توده تومورال حفره شکم

روش عمل جراحی باز کیسه صفرا

ممکن است به دلایلی جراح نتواند از طریق انجام عمل لاپاراسکوپی به کیسه صفرا دسترسی پیدا کند. به طور مثال ممکن است که بیمار در گذشته تحت عمل جراحی قرار گرفته باشد و بافت زخمی که از جراحت های ناشی از برش های قبلی در شکم بیمار وجود داشته باشد، باعث شود که پزشک شکاف های بزرگ تری در شکم ایجاد کند که دراین صورت جراح ترجیح می دهد که از عمل جراحی باز استفاده کند.

در این روش جراحی برشی تقریبا به اندازه 6 اینچ (15 سانت) در سمت راست و در بالای شکم بیمار ایجاد می شود. برش های بزرگتر در ماهیچه ها ایجاد می شود که با درد شدیدی هم همراه می باشد. به این ترتیب از طریق برش های ایجاد شده در شکم بیمار، کبد و کیسه صفرا قابل مشاهده می باشد که جراح می تواند کیسه صفرا را از شکم بیمار خارج کند. پس از ان شکم بیمار بخیه می شود و یک یا دو تخلیه کننده در محل زخم قرار داده می شود تا مایعات اضافه از شکم خارج شود. مدت زمان این عمل جراحی از روش قبلی کمی بیشتر است و به همین علت مدت زمان بهبود بیمار نیز بیشتر خواهد بود و زمان بیشتر می برد چرا که برش ها بزرگ تر و عمیق تر است.

پس از انجام عمل جراحی بیمار باید دو الی سه روز در بیمارستان بستری شود و پس از آن تا بهبود کامل بیمار 4 الی 6 هفته زمان لازم است.

بعد از هر دو نوع انجام عمل جراحی محل زخم ها پانسمان می شود و کیسه صفرا برای برسی و انجام آزمایشات لازم به آزمایشگاه منتقل می شود.

تگ :
جراحی کیسه صفرا,جراحی لاپاراسکوپیک کیسه صفرا,کیسه صفرا

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.