طول عمر افراد دیابتی ؛ دیابت چگونه بر طول عمر افراد تاثیر می گذارد؟

اگر اخیراً تشخیص داده شده که شما دیابت دارید، ممکن است احساس ترس، سردرگمی و نگرانی داشته باشید، و این امر طبیعی است. حتی ممکن است نگران این مسئله شوید که چگونه دیابت می تواند کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. حتی طول عمر افراد دیابتی در چنین مواقعی بسیار اهمیت پیدا می کند و اکثر این افراد نگران این مسئله خواهند بود. به همین دلیل در این مقاله خواهیم گفت که دیابت چگونه بر طول عمر افراد تاثیر می گذارد و چه فاکتورهایی بر طول عمر افراد دیابتی تاثیرگذار است. لطفا با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.

حتما بخوانید :

6 تغییر در سبک زندگی برای کنترل دیابت

چگونه با دیابت نوع 1 زندگی کنیم؟

مهم ترین نکات که بعد از تشخیص دیابت نوع 1 باید بدانید

طول عمر افراد دیابتی : منظور از طول عمر دقیقا چیست؟

طول عمر، همانطور که از نام آن پیداست، عبارتست از مدت زمانی که فرد زنده است و به حیات طبیعی خود ادامه می دهد؛ و آنچه مسلم است، این است که نمی توان برای آن یک عدد مشخص کرد به این دلیل که طول عمر افراد به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه آن ها را ذکر کرده ایم.

  • سال تولد
  • جنسیت
  • سابقه خانوادگی و وضعیت سلامت فرد
  • ژنتیک
  • محیطی که در آن زندگی می کند
  • رژیم غذایی

حتی عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت می تواند در میزان طول عمر فرد تاثیرگذار باشد این موارد و بسیاری از موراد دیگر می توانند تعیین کننده ی طول عمر فرد باشند اما این تمام ماجرا نیست. پس در ادامه ی مقاله همچنان همراه ما باشید.

طول عمر افراد دیابتی

دیابت چگونه بر طول عمر افراد تاثیر می گذارد؟

دیابت یک نوع  بیماری است که متاسفانه می تواند تقریباً هر قسمت از بدن شما را تحت تأثیر قرار می دهد؛ برای مثال بینایی، قلب، کلیه ها، مغز، اعصاب و عروق خونی می تواند تحت تاثیر دیابت و سطح قند خون بالا، دچار مشکل شود.

اگر سطح قند خون به خوبی کنترل نشود، آسیب به اعصاب و رگ های خونی می تواند منجر به ایجاد بیماری هایی مانند بیماری قلبی، بیماری کلیوی، نوروپاتی، رتینوپاتی، سکته مغزی، قطع عضو و حتی نابینایی شود که می تواند فرد را ناتوان کند و در پی آن طول عمر افراد دیابتی نیز تحت تاثیر قرار گیرد.

سایر عوارض کوتاه مدت نیز می توانند امید به زندگی را کاهش دهند، مانند کمای دیابتی ناشی از کاهش شدید قند خون، و کتواسیدوز دیابتی، ناشی از قند خون بسیار بالا. هر دوی این شرایط می تواند تهدید کننده ی زندگی فرد باشد و منجربه کاهش طول عمر شود.

با این حال، ناگفته نماند که چنانچه دیابت به خوبی مدیریت شده باشد، لزوماً عوارض دیابت اتفاق نمی افتد و در برخی موارد به هیچ وجه بر امید به زندگی و طول عمر افراد دیابتی تأثیری نخواهد داشت.

طول عمر افراد دیابتی که دیابت آن ها کنترل شده است

واقعیت این است که صرف تشخیص دیابت ، این طور نیست که به شکل خودکار امید به زندگی و طول عمر فرد دیابتی کاهش یابد، بلکه عواملی چون رژیم غذایی، خواب، مدیریت استرس، سوابق خانوادگی و ... هستند که می توانند منجر به افزایش و یا کاهش قند خون شوند و طول عمر افرا دیابتی را تحت تاثیر قرار دهند.

طول عمر افراد دیابتی

بنابراین اگر مبتلا به دیابت هستید و قند خون شما به خوبی کنترل شده است، همچنین تست HbA1c شما در محدوده ی سالمی قرار دارد، نباید نگران کاهش امید به زندگی یا کاهش طول عمر باشید. تحقیقات نشان داده است، افراد مبتلا به دیابت که به خوبی قند خون آن ها مدیریت شده است، زندگی نرمال و امید به زندگی و طول عمر عادی دارند.

کلام پایانی : طول عمر افراد دیابتی

در این مقاله نکاتی را در مورد طول عمر افراد دیابتی عنوان نمودیم و گفتیم که دیابت چگونه بر طول عمر افراد تاثیر می گذارد؟ در نهایت باید بگوییم، کوتاه شدن امید به زندگی نتیجه مستقیم افزایش طولانی مدت قند خون یا گاهی اوقات دوره های حاد قند خون پایین و عوارض ناشی از دیابت است که باعث بروز بیماری هایی می شود و این بیماری ها می تواند منجر به مرگ زودرس یا کاهش طول عمر افراد دیابتی بشود.

با آرزوی صحت و سلامتی برای شما عزیزان!

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.