مهم ترین نکات برای اتصال پمپ انسولین ؛ چسباندن ست تزریق انسولین

اگر به تازگی استفاده از پمپ انسولین را آغاز نموده اید، توصیه ما این است که تا انتهای این مقاله با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید تا با چند نکته ی مهم در مورد مدیریت دستگاه تزریق انسولین و نحوه اتصال پمپ انسولین آشنا شوید؛ همچنین مطالب مفیدی را در مورد چسب ست تزریق انسولین بیاموزید.

حتما بخوانید : جدیدترین پمپ انسولین

پمپ انسولین چیست و چگونه کار می کند؟

تفاوت انسولین بازال و بولوس چیست؟

چرا نحوه ی اتصال پمپ انسولین و چسباندن ست تزریق مهم است؟

همانطور که می دانید پمپ انسولین دستگاهی است قابل برنامه ریزی و مطابق با تنظیماتی که برای آن انجام شده است، به طور متناوب انسولین را به بدن فرد دیابتی تزریق می کند. بنابراین نکته ی بسیار مهم در مورد این دستگاه این است که به درستی آن را به بدن خود متصل کنید؛ به طوری که چسب آن شل نشود و از بدن جدا نشود.

بر همین اساس در این مقاله تصمیم گرفتیم در مورد نحوه اتصال پمپ انسولین و چسباندن ست تزریق آن نکاتی را عنوان کنیم تا برای دریافت منظم دوز انسولین خود با مشکل مواجه نشوید.

اتصال پمپ انسولین

چند نکته ی مهم برای اتصال پمپ انسولین

اگر برای اتصال پمپ انسولین و چسباندن ست تزریق انسولین این نکات را مد نظر قرار دهید، نه تنها در ارتباط با تزریق منظم انسولین با مشکل خاصی مواجه نخواهید شد، بلکه در فصول گرم تر سال که بدن شما عرق می کند، قادر به مدیریت و مراقبت از ست تزریق انسولین و چسب آن خواهید بود. پس همچنان با ما همراه باشید.

  • قبل از اتصال پمپ انسولین و قرار دادن یک ست تزریق جدید، پوست خود راا با یک دستمال ضد عفونی کننده به خوبی تمیز کنید و بگذارید آن محل کاملا خشک شود. به این ترتیب هرگونه لوسیون یا روغن از روی پوست شما پاک خواهد شد و محل چسباندن ست تزریق پاکیزه خواهد شد و این باعث می شود که نوار چسب به خوبی در محل مورد نظر شما بچسبد و از شل شدن چسب جلوگیری می کند.
  • گاهی اوقات می توانید از دستمال مرطوب های مخصوص این کار نیز استفاده می کنید تا به چسبندگی بهتر نوار کمک کند.
  • برای اتصال CGM ، بعد از قرار دادن سنسور و قبل از قرار دادن نوار بیضی شکل، ناحیه اطراف سنسور را نیز به خوبی تمیز کنید؛ این امر می تواند به چسبیدن بهتر نوار بیضی به پوست شما کمک کند.
  • سعی کنید محلی را برای اتصال پمپ انسولین و چسباندن ست تزریق انسولین پیدا کنید که در آن ناحیه، پوست شما دچار هیچگونه آسیبی نباشد، چرا که نه تنها چسب به درستی به محل نمی چسبد، بلکه باعث می شود در آن ناحیه پوست شما دچار آسیب بیشتری بشود. بنابراین اگر محل همیشگی اتصال پمپ انسولین روی بدن شما دچار آسیب دیدگی شده است، توصیه می شود تا خوب شدن کامل آن محل، ست تزریق را در محل دیگری بچسبانید.
اتصال پمپ انسولین
  • در شما جز آن دسته افرادی هستید که در فصل تابستان بیشتر از خانه بیرون می روید، احتمالا بر اثر گرمای هوا پوستتان بیشتر عرق می کند و لازم است چند نوار چسب همراه خود داشته باشید که در صورت شل یا کنده شدن چسب ست تزریق، بتوانید آن را مجددا روی پوست خود محکم کنید.
  • یک نکته ی بسیار مهم در ارتباط با اتصال پمپ انسولین و چسباندن صحیح ست تزریق این است که یک ساعت بعد از اتصال ست تزریق انسولین، اگر متوجه افزایش گلوکز خون شدید بدانید که محل درستی را برای تزریق انتخاب نکرده اید و لازم است محل تزریق را عوض کنید.
  • و در نهایت توصیه ما این است که همیشه از آمادگی کامل برخوردار باشید؛ برای این منظور یک ست تزریق اضافی، یک مخزن، انسولین سریع الاثر، دستمال مرطوب الکلی، و نوار چسب همراه خود داشته باشید تا زمانی که از خانه بیرون هستید، از تجهیزات لازم برای مواجهه با هرگونه مشکل در ارتباط با پمپ انسولین و ست تزریق خود برخوردار باشید.

کلام پایانی : اتصال پمپ انسولین و چسباندن صحیح ست تزریق انسولین

در این مقاله شما را با اهمیت چسباندن صحیح ست تزریق و اتصال پمپ انسولین آگاه کردیم و نکات مفیدی را در این رابطه عنوان نمودیم. با رعایت این نکات از تزریق درست و به موقع انسولین خود اطمینان حاصل خواهید کرد و با مشکل جدی در ارتباط با دریافت انسولین مواجه نخواهید شد.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.