ورم لنفاوی یک عارضه جانبی رایج در درمان سرطان است، به همین دلیل بیمارانی که تحت درمان هستند، لازم است که در مورد ورم لنفاوی و گزینه های درمانی آن ، آشنا باشند تا با برقراری ارتباط با تیم مراقبت های بهداشتی و پزشکی در کلینیک سلامت و دیابت کوروش ، بهتر بتوانند لنف ادم را مدیریت کرده و کیفیت زندگی بهتری را تجربه کنید. برای اطلاع از چگونگی کنترل لنف ادم هنگام شیمی درمانی و رادیولوژی با ما همراه شوید.

حتما بخوانید : پاکسازی لنفاوی

لنف ادم یا ورم لنفاوی چیست؟

ورم لنفاوی یک تورم دردناک است و هنگامی اتفاق می افتد که مایع لنفاوی بدن قادر به گردش مناسب نباشد و در بافت های نرم بدن جمع شود. افراد مبتلا به سرطان که در بخشی از فرایند درمان، گره های لنفاوی آن ها برداشته شده است و یا تحت پرتودرمانی قرار گرفته اند ، در معرض خطر ابتلا به لنف ادم هستند. ورم لنفاوی معمولاً در بازوها یا پاها رخ می دهد. با ترکیبی از درمان های پزشکی ، تغییر سبک زندگی و درمان های خانگی ، می توان لنف ادم را با موفقیت مدیریت کرد. در این مقاله ما به ذکر توضیحاتی در مورد چگونگی کنترل لنف ادم هنگام شیمی درمانی و رادیولوژی به روش پزشکی پرداخته ایم.

کنترل لنف ادم

آشنایی با علائم و نشانه های لنف ادم

  • تورم در بازو یا پا (احساس تنگی لباس یا جواهرات)
  • بازو یا پا احساس سنگینی یا سفتی می کند
  • ضعف ، کاهش انعطاف پذیری ، مشکل در حرکت
  • پوست ضخیم می شود (هایپرکراتوز) یا سفت می شود
  • درد و قرمزی در بازو ، دست یا پا

چه کسانی دچار لنف ادم می شوند؟

سوالی که برای بسیاری از بیماران وجود دارد این است که آیا تمام بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی هستند، به ورم لنفاوی دچار می شوند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوئیم که ورم لنفاوی تا حدودی غیرقابل پیش بینی است و پزشکان به طور کامل نمی توانند آن را در بیماران مختلف پیش بینی کنند. اما به طور کلی افرادی که در طول درمان سرطان، چندین غدد لنفاوی آن ها برداشته شده است و یا تحت درمان با اشعه در ناحیه زیر بغل قرار گرفته اند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به لنف ادم هستند.

کنترل لنف ادم

اما لنف ادم می تواند پس از درمان هر نوع سرطان رخ دهد ، اما این بیماری معمولاً با سرطان پستان ، سرطان پروستات ، لنفوم ، ملانوم و سرطان های ناحیه لگن مانند مثانه ، سرطان های بیضه یا سرطان زنان مرتبط است. چاقی ، کم تحرکی و عفونت بعد از جراحی نیز از عوامل بروز این خطر هستند.

ارتباط با تیم پزشکی کلینیک کوروش جهت کنترل لنف ادم

در مورد خطر ابتلا به ورم لنفاوی و کنترل لنف ادم هنگام شیمی درمانی و رادیولوژی لازم است که عزیزان مبتلا به سرطان با پزشک مربوطه صحبت کنند و علائم مربوط به ورم لنفاوی را حتماً به پزشک گزارش دهند؛ این می تواند به آن ها کمک کند تا برای مدیریت این بیماری آمادگی بیشتری داشته باشند.

در کلینیک سلامت و دیابت کوروش کنترل لنف ادم هنگام شیمی درمانی زیر نظر خانم دکتر نوشین پارساگوهر انجام می شود. به محض بروز علائم لنف ادم حتما با پزشک خود مشورت کنید، به این دلیل که لنف ادم باید توسط یک متخصص تشخیص داده و کنترل شود، به این دلیل که ورم لنفاوی در صورت عدم درمان ، می تواند بدتر شود و ممکن است آسیب دائمی ایجاد کند.

به منظور هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های 5-03136643444  تماس حاصل فرمائید و یا از طریق شماره 09138695276 در واتساپ پیام بگذارید.

ماساژ تخلیه لنفاوی دستی (MLD) یکی از روش های کنترل لنف ادم هنگام شیمی درمانی و رادیولوژی است. این نوع ماساژ کمک می کند تا مایعات از جایی که رسوب کرده است خارج شود. پس از آن ، اندام آسیب دیده در بانداژهای کم کششی که با کف یا گاز پر شده اند ، پیچیده می شود.