چگونه BMR خود را محاسبه کنیم؟ | محاسبه BMR

به دلیل تاثیر مستقیم تناسب اندام بر سلامتی، بسیاری از افراد جامعه به دنبال این هستند که وزن ایده آل خود را بدانند. راه های و روش های مختلفی وجود دارد که از طریق ارائه ی یک فرمول، این امکان را برای افراد ایجاد کرده است که بتوانند به عدد تقریبا دقیقی از وزن ایده آل خود برسند. یکی از این روش ها، محاسبه ی وزن ایده آل از طریق محاسبه ی BMR یا میزان کالری مورد نیاز بدن است. در این مقاله با تیم پزشکی کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید تا نحوه ی محاسبه ی BMR را به شما عزیزان آموزش دهیم.

BMR چیست؟

BMR شما میزان کالری است که بدن در هنگام استراحت می سوزاند تا عملکردهای اساسی مانند تنفس ، هضم ، ضربان قلب و سایر کارهای فیزیولوژیکی را که باعث زنده ماندن فرد می شود ، در بدن او انجام شود. BMR شما تا حدی توسط ژنتیک تعیین می شود ، اما سایر عوامل مانند ترکیب بدن و سطح فعالیت شما نیز ممکن است بر BMR شما تأثیر گذار باشد.

BMI چیست؟

اگر بخواهید دقیقا بدانید که چاق هستید یا لاغر، لازم است که اول از همه بدانید که قد و وزن شما چقدر است. برخی از افراد برای این منظور، تنها به عدد وزن خود بسنده می کنند. اما دوستان باید بدانید که تنها وزن شما تعیین کننده میزان چاقی یا لاغری شما نیست و لازم است که هم وزن و هم قد را اندازه گیری کنید.

حالا با داشتن عدد قد و وزن می توانید BMI یا را محاسبه کنید. BMI یکی از دقیق ترین معیارهایی است که به طور علمی برای شما مشخص می کند که وزن ایده آل تان چه وزنی است. BMI مخفف عبارت Body Mass Index است که به معنای می باشد و در ادامه نحوه ی محاسبه آن را برای شما عزیزان آموزش داده ایم.

BMR

اهمیت محاسبه BMI 

امروزه بسیاری از پزشکان و پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند BMI از نظر علمی بسیار ارزشمند می باشد و با استفاده از آن می توانند با محاسبه میزان چاقی و یا اضافه وزن افراد به آن ها در درمان بسیاری از بیماری های مرتبط با چاقی و اضافه وزن کمک کرد.

منابع و جداول متنوعی نیز در ارتباط با BMI طراحی شده است که با استفاده از آن افراد به راحتی می توانند به میزان چاقی، لاغری ، کمبود یا اضافه وزن خود پی ببرند و کافیست که فقط قد و وزن خود ا بدانند.

و بنابراین، برای میزان اهمیت BMI می توان این گونه بیان کرد که به همان اندازه که چکاپ میزان فشار خون، قندخون، کلسترول و ... مهم هستند، اندازه گیری میزان BMI نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و بالا بودن بیش از حد میزان BMI می تواند نشانه ی خطر باشد.

چگونه BMR یا را محاسبه کنیم؟

برای محاسبه ی BMR  با توجه به جنسیت فرد، دو فرمول متفاوت وجود دارد.
 • محاسبه BMR در زنان =655*(4.7 سن در سال ضرب در9.6)-(قد به سانتی متر ضرب در 1.8)+(وزن به کیلوگرم)
 • محاسبه BMR در مردان =66*(6.8 سن در سال ضرب در13.7)-(قد به سانتی متر ضرب در 5)+(وزن به کیلوگرم)

نحوه محاسبه BMI

همانطور که گفته شد جداولی وجود دارد که می توانید با تهیه آن ها به راحتی تنها با دانستن عدد قد و وزن خود، BMI را محاسبه کنید. اما اگر خودتان بخواهید این کار را انجام دهید می توانید به روشی که در ادامه گفته شده BMI را محاسبه کنید.

برای محاسبه BMI یا شاخص توده بدنی ، باید وزن خود را بر حسب کیلوگرم، بر مجذور قد خود بر حسب سانتی متر تقسیم کنید و عدد حاصل را در 10000 (ده هزار) ضرب کنید. عدد به دست آمده BMI شما می باشد.

BMI=(weight(Kg)/(Height*Height)(Cm))*10000

برای مثال اگر  وزن شما 80 کیلوگرم باشد و قدتان 180 سانتی متر باشد، BMI یا شاخص توده بدنی شما برابر است با :

 69/24= (180*180)/80)*10000

حال باید عدد به دست آمده را در رهنمود علمی استانداردی که برای وزن مناسب با استفاده از BMI ارائه شده است، بررسی کرد تا متوجه شوید که وزن شما در چه وضعیتی قرار دارد.

به عبارت دیگر لازم است که عدد BMI به دست آمده را تفسیر کنید. در ادامه تفسیر این شاخص را برای شما آورده ایم.

BMR

تفسیر BMI

 • اگر BMI بین 18.5 تا 24.9 باشد، وزن شما مناسب است.
 • اگر BMI کم تر از 18.5 باشد، نشانه ی کمبود وزن است.
 • اگر BMI بین 25 تا 29.5 باشد، نشان دهنده اضافه وزن است.
 • اگر BMI بیشتر از 30 باشد، نشان دهنده چاقی است.

تفسیر BMR

 • سبک زندگی نشسته : یعنی اگر خیلی کم ورزش می کنید یا هیچ ورزشی ندارید، BMR خود را در 1.2 ضرب کنید.
 • سبک زندگی کم فعال : یعنی اگر یک تا سه روز در هفته، سبک ورزش می کنید، BMR خود را در 1.375 ضرب کنید.
 • سبک زندگی نسبتا فعال : یعنی اگر به طور متوسط سه تا پنج روز در هفته ورزش می کنید، BMR خود را در 1.55 ضرب کنید.
 • سبک زندگی خیلی فعال: یعنی اگر شش تا هفت روز در هفته تمرین سخت دارید. BMR خود را در 1.725 ضرب کنید.
 • سبک زندگی فوق العاده فعال: یعنی اگر شش تا هفت روز در هفته تمرین بسیار سختی دارید یا یک کار بدنی دارید. BMR خود را در 1.9 ضرب کنید.
عددی که به دست می آید میزان کالری مورد نیاز شما می باشد.

BMI و BMR چه ارتباطی با یکدیگر دارد؟

عوامل مختلفی بر میزان کالری مورد نیاز شما تأثیر می گذارد و ترکیبات چربی بدن یکی از آن هاست. کسانی که توده عضلانی بیشتری دارند در حالت استراحت کالری بیشتری می سوزانند زیرا بافت ماهیچه نسبت به بافت چربی نیاز به کالری بیشتری دارد. اگرچه BMI و BMR ارتباط مستقیمی با هم ندارند ، اما اگر به دلیل درصد بالای چربی در بدن BMI بالایی دارید ، BMR شما ممکن است پایین باشد. اگر به دلیل مقدار زیادی توده عضلانی BMI پائینی دارید ، ممکن است BMR شما افزایش یابد. علاوه بر این ، اگر اضافه وزن دارید ، اما بسیار فعال هستید ، به این معنی نیست که لزوماً BMR کمی دارید. BMI و BMR رهنمودهایی هستند که به متخصصان تغذیه و پزشکی اجازه می دهند تا در مورد ترکیب بدن و کالری سوزی شما تصمیمات تعیین شده ای بگیرند ، اما هنوز هم باید از همه افراد به صورت جداگانه بازدید کرد. اگر سوالی درباره BMI و BMR خود دارید با پزشک یا یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

به این ترتیب شما می توانید BMR را محاسبه کنید و متوجه شوید که وضعیت وزن شما نسبت به قدتان چگونه است  و در صورت وجود کمبود یا اضافه وزن، چاقی یا لاغری، اقدامات لازم را انجام دهید.

از توجه و همراهیتان سپاسگزاریم.

تگ :
BMI,BMR

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.