استفاده از دستگاه تست قند خون در خانه

اندازه گیری میزان قند خون با استفاده از دستگاه تست قند خون در منزل یکی از بهترین روش ها برای بررسی میزان گلوکز خون است می تواند به شما کمک تا قبل از ابتلا به دیابت متوجه آن شوید، به این علت که این بیماری در مراحل اولیه ممکن است هیچ علائمی نداشته باشد؛ در نتیجه اقدامات لازم برای درمان بیماری نیز بهتر انجام خواهد شد. در این مقاله با تیم پزشکی سلامت و دیابت کوروش همراه شوید تا شما را با نکاتی در ارتباط با استفاده از دستگاه تست قند خون در خانه آشنا کنیم.

نکات مربوط به تست قند خون در خانه

توجه داشته باشید، برای افرادی که در حال حاضر مبتلا به دیابت هستند، داشتن یک دستگاه تست قند خون در خانه لازم است تا بتوانند به طور مرتب قند خونشان را بررسی و کنترل کنند. با کنترل منظم قند خون می توانید از عوارض دیابت که شامل بیماری های قلبی عروقی ، مشکلات کلیوی و آسیب عصبی باشد در امان باشید.

چک کردن قند خون به شما نشان می دهد که آیا بدن به طور موثر در حال پردازش گلوکز می باشد یا نه؟!

همانطور که می دانید دستگاه قند خون خانگی شامل چند نوار می باشد که از طریق آن می توانید میزان گلوکز در یک قطره خون را اندازه بگیرید.

به این ترتیب فرد از طریق سوزن مخصوص و کوتاه، نمونه قند خون را به دست می آورد و با استفاده از دستگاه تست قند خون در خانه ، با قرار دادن قطره خون روی نوار عدد مربوط به قند خون خود را می توانید در مانیتور دستگاه بخوانید.

 دستگاه تست قند خون در خانه

توصیه می شود برای این که به نتایج دقیق تری از میزان گلوکز خون خود به دست آورید، لازم است که مواد غذایی که روزانه مصرف می کنید را نیز ثبت کنید. به عنوان مثال هر مواد مصرفی حاوی کربوهیدرات بیشتری باشد، میزان قند خون بالاتر از حد طبیعی خواهد بود.

چگونه با دستگاه تست قند خون در خانه ، کار کنیم؟

اصولا نحوه ی کار با دستگاه های تست قند خون مختلف، با یکدیگر متفاوت است. اما در بسیاری از موارد، لازم است که شما نوار مخصوص را در دستگاه قرار دهید و عدد قند خون را در مانیتور مشاهده کنید.

به منظور آشنایی با نحوه ی استفاده از دستگاه تست قند خون در خانه به صورت مرحله به مرحله، همچنان با ما همراه باشید.

مرحله اول :

قبل از دست زدن به کیت تست قند خون، ابتدا دست های خود را بشوئید و خشک کنید.

مرحله دوم :

در برخی از روش های اندازه گیری قند خون، توصیه می شود که ناحیه ی مورد نظر را با پنبه الکلی تمیز کنید. اما برخی دیگر معتقدند که تنها با آب گرم و صابون ناحیه ی مربوطه را بشوئید. اما در هر صورت قبل از نمونه برداری، از خشک بودن ناحیه مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

مرحله سوم :

برخی از انواع دستگاه تست قند خون در خانه قابلیت اندازه گیری قند خون بر روی بازو و دیگر نواحی بدن را نیز دارد. اما لازم است که تنها از نواحی حساس نمونه برداری شود چرا که در مناطق دیگر ممکن است تغییرات سریع قند خون نشان داده نشود. اما برای کنترل سریع قند خون بهتر است که از نوک انگشت نمونه برداری کنید.

 دستگاه تست قند خون در خانه

مرحله چهارم :

بهتر است هنگام نمونه برداری، از قسمت کنار انگشت این کار را انجام دهید. توجه داشته باشید، افرادی که پوست نوک انگشت شان ضخیم است، لازم است که نمونه برداری را با عمق بیشتری انجام دهند.

مرحله پنجم :

قبل از استفاده از لانست، انگشت خود را در محل ثابتی قرار دهید. لانست را محکم در محل قرار دهید اما به آن فشار وارد نکنید.

مرحله ششم :

انگشت خود را به آرامی فشار دهید تا قطره خون خارج شود و روی نوار قرار گیرد.

مرحله هفتم :

عدد نشان داده شده روی مانیتور را یادداشت کنید.

به این ترتیب شما می توانید با استفاده از دستگاه تست قند خون در خانه ، میزان گلوکز خونتان را اندازه گیری کنید.

برای کنترل بهتر و دقیق تر قند خون خود، پس از هر بار تست قند خون، عدد آن را یادداشت کنید.

از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار ممنون و سپاسگزاریم.

تگ :
زندگی با دیابت

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.