تعبیه یا کار گذاشتن فیستول شریانی وریدی

امکان دسترسی به عروق خونی در افراد دیالیزی، امری مهم برای نجات جان آن ها تلقی می شود، چرا که دیالیز تنها راه درمان این بیماران است. دیالیز یک روش درمانی برای بیمارانی است که ناراحتی کلیه دارند که در آن از یک ماشین مخصوص به نام دیالیزر، برای فیلترینگ خون بیمار استفاده می شود. دسترسی به رگ های خونی از طریق جراحی امکان پذیر است که به این ترتیب خون از طریق رگ ها خارج شده و وارد دستگاه دیالیزر شده و دوباره پس از فیلترینگ خون از طریق یک سوزن دوباره به رگ ها وارد می شود. دسترسی به رگ های خونی از دو طریق انجام می شود که یکی از رایج ترین این روش ها تعبیه فیستول شریانی وریدی از طریق عمل جراحی است که در این مقاله به بیان توضیحاتی در خصوص آن خواهیم پرداخت. پس با تیم پزشکی کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.

بیشتر بخوانید : انواع روش های جراحی برداشتن کیسه صفرا

آشنایی با عملکرد دستگاه دیالیز

داخل دستگاه دیالیزر خون از یک رشته ی باریک گذر کرده و در این میان مواد زائد و مایعات اضافه از خون حذف می شود و از طریق یک لوله ی دیگر مجددا خون به رگ ها باز می گردد. دسترسی به رگ های خونی باعث می شود که مقدار زیادی از خون به طور متناوب در دستگاه دیالیزور به جریان بیفتد و مقدار بیشتری از خون در واحد زمان فیلتر شود و مواد زائد آن خارج شود. این دسترسی به رگ های خونی باید یک هفته تا یک ماه قبل از انجام اولین عمل دیالیز، صورت گیرد.

 

یکی از روش های دسترسی به عروق خونی از طریق جراحی تعبیه فیستول شریانی وریدی می باشد. در ادامه به بیان جزئیات بیشتری خواهیم پرداخت.

 

فیستول شریانی وریدی (ArterioVenous) یا AV چیست؟

یک فیستول شریانی وریدی AV عبارتست از یک اتصال که از طریق جراحی عروق خونی انجام می شود که این اتصال از یک شریان یا رگ اصلی یه یک ورید است. شریان ها یا رگ های اصلی، خون را از قلب به سایر بخش های بدن می رسانند، در حالی که یک ورید، خون را از سایر بخش های بدن به قلب بر می گرداند. جراحان وریدی در جراحی رگ های خونی بسیار تخصص دارند که تعبیه ی فیستول شریانی وریدی توسط این جراحان در بخش جلویی و در بالای بازوی بیمار توسط این پزشک جراح انجام می شود. یک فیستول شریانی وریدی AV، باعث ایجاد یک فشار مضاعف شده و خون با فشار در رگ های وریدی به جریان می افتد و این باعث می شود آن رگ بزرگ و قوی شود. وجود یک ورید بزرگ و قوی برای عبور آسان خون و دسترسی به رگ های خونی بسیار مناسب است. اگر امکان دسترسی به این رگ ها وجود نداشته باشد، امکان انجام دیالیز برای بیماران وجود نخواهد داشت.

بسیاری از پزشکان و متخصصان دیالیز، روش تعبیه فیستول شریانی وریدی AV را پیشنهاد می دهند. می دانید علت چیست؟ علت آن است که :

  • یک جریان خون مناسب برای دیالیز را فراهم می کند.
  • در این روش دسترسی طولانی تری به رگ ها نسبت به سایر انواع دسترسی ها وجود دارد.
  • احتمال دارد آلودگی خون یا ایجاد لخته های خون در این روش بسیار کمتر از سایر انواع دسترسی های عرق خونی باشد.
فیستول شریانی وریدی

ارزیابی رگ های خونی قبل از جراحی تعبیه فیستول شریانی 

قبل از جراحی تعبیه فیستول شریانی وریدی AV جراح باید تست نقشه ی رگ های خونی را انجام دهد. تست رگ های خونی از طریق نوعی سونوگرافی به نام سونوگرافی داپلر انجام می شود تا رگ های خونی که قرار است فیستول شریانی وریدی در آن تعبیه شود، ارزیابی شود.

برای انجام این سونوگرافی از دستگاهی استفاده می شود که دارای یک مبدل است که امواج صوتی بدون درد را از بدن عبور داده و از طریق آن تصاویری از ساختار بخش های مورد نظر ایجاد می کند. سونوگرافی داپلر نشان می دهد که خون با چه سرعتی از میان رگ های اصلی و وریدی عبور می کند و به این ترتیب پزشک می تواند مناسب ترین رگ را برای انجام عمل دیالیز انتخاب کند.

بیشتر بخوانید : ترمیم فتق اینگوینال دوطرفه لاپاراسکوپیک

ممکن است بعد از تعبیه فیستول شریانی وریدی بیمار نیاز داشته باشد که یکشب در بیمارستان بستری شود، البته برخی از بیماران نیز بعد از عمل سریعا مرخص می شوند.

یک فیستول شریانی وریدی برای اینکه بتواند جهت استفاده برای عمل دیالیز آماده شود، 2 تا 3 ماه زمان می برد. اگر فیستول شریانی وریدی به اندازه ی کافی رشد نکند و قدرتمند نشود، پزشک باید مجددا عمل تعبیه فیستول را انجام دهد.

از اینکه تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید از شما بسیار ممنون و سپاسگزاریم.
تگ :
فیستول,فیستول شریانی وریدی

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.