چگونه لیزر، نورروپاتی دیابتی را درمان می کند؟

نوروپاتی اصطلاحی برای توصیف آسیب های عصبی است. این بیماری ممکن است به دلایل متعددی ایجاد شود اما شایع ترین علت نوروپاتی ، دیابت است. این عارضه گردش خود ضعیفی ایجاد می کند که مواد مغزی و اکسیژن را به قسمت های بدن می رساند. بدون داشتن خون کافی، بافت های عصبی دست و پا مستعد ابتلا به نوروپاتی محیطی هستند که به صورت اختلالات حسی لمسی بروز داده می شوند. متاسفانه هنوز درمان قطعی برای اثرات نوروپاتی پیدا نشده است. زیرا بر خلاف سایر بافت ها بدن، بافت های عصبی خود را ترمیم نمی کنند. به همین دلیل افرادی که به نوروپاتی مبتلا هستند بهتر است اقدامات لازم را برای پیشگیری از روند بیماری انجام دهند. ولی امروزه روش هایی مانند لیزر درمانی روش خوبی برای برای کنترل علائم و درمان نوروپاتی با لیزر است.

مدیریت و درمان نوروپاتی

هرچند که بیماری نوروپاتی قابل درمان نیست، اما روش های مدیریتی وجود دارد که متخصصان پزشکی برای کمک به کاهش درد و ناراحتی هایی که این عارضه ایجاد می کند، توصیه می کنند. این روش ها، علائم را هدف قرار داده و زندگی روزمره را برای افرادی که از مشکلات حسی ناشی از نوروپاتی رنج می برند، قابل تحمل می کند.

در بیشتر موارد، نوروپاتی با داروهایی که هدف آن ها کاهش درد است، کنترل می شود. اما این داروها برای طولانی مدت راه ایده آلی نیستند. به این دلیل که استفاده مداوم از داروهای ضد درد بر کبد و کلیه اثرات مخربی دارد. یک روش موثر برای کنترل این بیماری درمان با لیزر است.

 

چگونه نوروپاتی با لیزر قابل درمان است؟

مدت هاست که در پزشکی از لیزر برای اهداف مختلف استفاده می شود. با مطالعاتی که صورت گرفته، مشخص شده است که استفاده درمانی از لیزرهای سطح پایین در نوروپاتی در کاهش درد و ناراحتی های ناشی از این بیماری کمک می کند.

رایج ترین شکل لیزردرمانی که برای درد نوروپاتی مورد استفاده قرار می گیرد، درمان با لیزر سرد است. این روش با تحریک گردش خون در نقاط آسیب دیده کار می کند.

با لیزر درمانی ، الیاف عصبی که آسیب دیده اند، مواد غذایی و اکسیژن کافی دریافت کرده و به ترمیم و بهینه سازی عملکرد آن ها کمک می کنند. نتیجه نهایی از این روش، کاهش درد و ناراحتی عصبی است.

درمان دیابت بدون درد است و برای رفع سایر علائم مرتبط با نوروپاتی دیابتی از جمله التهاب و بهبود زخم استفاده می شود.

لیزردرمانی برای نوروپاتی چگونه عمل می کند؟

به دلیل این که این لیزر درمانی با شدت کم انجام می شود، لیزر درمانی سطح پایین گفته می شود. این روش باعث سوزش یا تخریب بافت نمی شود و بدون درد است. پزشک به راحتی دستگاه لیزر را بر روی ناحیه بدن قرار داده و سطح کم انرژی لیزر از روی پوست عبور می کند. مدت زمان این کار 5 تا 15 دقیقه است و 2 تا 3 بار در هفته تکرار می شود.

برخی از تاثیرات درمان نوروپاتی با لیزر :

  • اندروفیت را آزاد می کند که باعث کاهش درد می شود.
  • تورم را کاهش می دهد.
  • باعث افزایش جریان خون می شود.
  • باعث رشد مجدد بافت های عصبی شده و آن ها را ترمیم می کند.

درمان نوروپاتی با لیزر

فواید لیزر درمانی برای نوروپاتی دیابتی

درمان با لیزر برای نوروپاتی بسیار جدید است. این سوال پیش می آید که آیا واقعا لیزر برای درمان درد نوروپاتی مفید است؟ پاسخ سوال، این است که درمان با لیزر موثر است، به ویژه هنگامی که از آن درست استفاده شود.

نکات مثبتی که لیزر درمانی برای نوروپاتی دیابتی دارد به شرح زیر است:

  • در صورت انجام صحیح انجام لیزر درمانی، خطر کمی وجود دارد.
  • اجرای آن آسان است.
  • لیزر درمانی با سطح پایین، عملکرد حسی را در افراد دارای نوروپاتی محیطی بهبود می بخشد. تغییرات در رژیم های درمانی با لیزر و عدم وجود پروتکل درمانی خاص تاثیر به سزایی در اثر بخشی درمان دارد.
  • یکی دیگر از فواید لیزردرمانی برای نوروپاتی ، کاهش چشمگیر درد در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 است. درمان با لیزر، یک روش امیدوار کننده برای تسکین درد نوروپاتیک است.

چه فردی درمان لیزر برای نوروپاتی را ارائه می دهد؟

هنگامی که صحبت از درمان با لیزر است، انتظار می رود که متخصصان مغز و اعصاب و جراحان، لیزر برای نوروپاتی های محیطی را انجام دهند. در واقع این گونه نیست. در حال حاضر، درمان نوروپاتی با لیزر توسط کایروپراکتورها و کلینیک های مدیریت درد قابل ارائه هستند.

نتیجه بحث

برای کاهش درد و درمان نوروپاتی دیابت ممکن است روش های درمانی مانند لیزر درمانی، تحریک مغناظیسی و نور درمانی بهتر پاسخ دهد. در حال حاضر اگر از نوروپاتی دیابتی دردناک رنج می برید و داروها و سایر روش های درمانی بر روی آن پاسخ نمی دهد. توصیه می کنیم کمی در مورد لیزر درمانی تحقیق کنید و با پزشک خود در این مورد مشورت نمایید.

منابع:

  1. وب سایت healthpages
  2. وب سایت healthgrades
تگ :
درمان با لیزر,درمان دیابت,درمان نوروپاتی,درمان نوروپاتی با لیزر,لیزر درمانی دیابت,لیزردرمانی نوروپاتی

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.