آیا لیزر درمانی برای درمان درد زانو موثر است؟

لیزر درمانی یک روش جایگزین برای درمان بسیاری از دردهاست. از جمله استفاده از لیزر در درمان بیماریهای مفصل زانو باعث کاهش التهاب و درد زانو می شود. استفاده از لیزرهای ترمیمی با عنوان لیزردرمانی سرد یا low level laser therapy شناخته می شود. این روش نسبتا جدید است. تحقیقات نشان داده است که با توجه به مکانیسم عملکرد لیزر تراپی، این نوع درمان به بهبودی زخم و درد کمک می کند و هر جا که درد و زخم داریم لیزرتراپی می تواند موثر باشد.

 

لیزر درمانی یا لیزر سرد چه طور کار می کند؟

لیزر درمانی سرد نوعی لیزردرمانی با شدت کم است که با تابش طول موج نور مناسب برای تحریک پاسخ درمانی و یا مهار التهاب و درد باعث بهبودی می شود. لیزر درمانی برای درد زانو و مفاصل یک روش درمانی جایگزین است که محبوبت زیادی پیدا کرده است.

 لیزر درمانی نسبت به جراحی های سنتی بسیار کم تهاجمی تر  بوده و خطر کمتری دارد. درمان با لیزر دقیق تر از جراحی های سنتی با چاقوی جراحی است، خطر آسیب دیدگی و طول دوره درمان را کاهش می دهد.

با استفاده از طول موج مناسب لیزر، پوست نور بسیار کمی را جذب می کند و به لیزر اجازه می دهد تا به عمق بافت نفوذ کند و به این صورت بافت آسیب دیده را بدون عوارض جانبی درمان می کند. از آنجا که شدت و میزان لیزر بسیار کم است، به هیچ وجه خطر سوختگی وجود ندارد.

با توجه به مکانیسم عملکرد این نوع لیزر، لیزر درمانی هم تسکین موقت و هم بهبودی طولانی مدت را در دردهای مفاصل دارد.

 این روش بیماری های مختلفی مانند آرتریت، آرتروز و اختلالات مفاصل، دردهای مزمن عضلات، تاندونها، CTS، ستون فقرات و دیسک و تنگی کانال نخاعی و ... را درمان می کند.

 

تاثیر لیزر درمانی بر زانو درد

لیزردرمانی گردش خون را بهبود می دهد، اندورفین تولید کرده که با درد مبارزه کند، التهاب را کاهش داده و باعث رشد بافت سالم و جدید می شود. لیزردرمانی سرد بدون درد و غیر تهاجمی است.

لیزر درمانی در سطح سلولی کار می کند و  باعث بهبودی بافت آسیب دیده در بافت هدف است. انرژی نور بدون درد به عمق بافت آسیب دیده نفوذ کرده تا التهاب ناشی از درد را کاهش دهد. نور قرمز و مادون قرمز باعث ایجاد واکنش نوری می شود که سلول های آسیب دیده با یک واکنش فیزیولوژیکی که باعث بازسازی است، به آن پاسخ می دهند. به این صورت با ترمیم بافتهای آسیب دیده در مفصل زانو، درد از بین می رود.

لیزر درمانی می تواند با سایر روش های درمانی مانند کشش مناسب، حرکات اصلاحی و استراحت ترکیب شده تا منجر به بهبود تحرک و تسکین درد زانو شود. مهم تر از همه، این که در این روش  نیاز به داروهای ضد التهابی و مسکن نیست.

لیزر درمانی زانو

مزایای استفاده از لیزردرمانی برای زانو درد

هنگام درمان با لیزر ممکن است دستگاه لیزر را روی پوست خود لمس کنید. اما این روش بدون درد است، هیچ صدایی ندارد و احساس لرزش و گرما نمی کنید. به طور خلاصه مزایای این روش به صورت زیر است:

  • روشی غیر تهاجمی برای کاهش درد.
  • به تجویز دارو نیاز ندارد.
  • زمان ریکاوری طولانی ندارد.
  • در صورت درست انجام شدن، هیچ عارضه جانبی ندارد.
  • زمان انجام درمان کوتاه است.

خطرات و عوارض لیزردرمانی

لیزرهای مورد استفاده در درمان مفاصل از نوع لیزر سرد یا کم توان هستند. بنابراین احتمال بروز عوارض جانبی بسیار کم است و معمولا وجود ندارد.

لیزردرمانی تسکین طولانی مدت دارد. افرادی که دنبال تسکین ارزان قیمت هستند، بهتر است گزینه های دیگر درمانی را امتحان کنند.

 

کلام پایانی

استفاده از لیزر برای درمان مفاصل از جمله زانو درد به عنوان یک درمان جایگزین می باشد. لیزردرمانی هنگامی که تحت مراقبت پزشک لیزرتراپیست انجام شود، ایمن تلقی می شود. از طرفی غیرتهاجمی و بدون درد است. به دارو و آماده سازی دیگر نیاز ندارد.

اگر علاقه مند به لیزردرمانی سرد برای درمان زانو درد هستید، پزشکان ما در مرکز تخصصی سلامت کوروش در خدمت شما هستند تا در این مورد با آن ها مشورت کنید. می توانید همین الان با پرکردن فرم مشاوره موجود در وب سایت از مشاوره تخصصی ما در مورد درمان با لیزر و موارد دیگر استفاده کنید.

منابع:

  1. وب سایت centurywellness
  2. وب سایت medicalnewstoday
  3. وب سایت pulselaserrelief
  4. سایت healthline
تگ :
درمان زانو درد,درمان زانو درد با لیزر,درمان زانودرد با لیزر,درمان های جدید زانودرد,لیزر درمانی در زانو درد,لیزر درمانی زانودرد

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.