لارو درمانی زخم یا مگوتوتراپی نوعی روشی درمانی است که شامل قرار دادن جفت های ضدعفونی کننده زنده (لارو مگس) بر روی پوست و ترمیم زخم های پوست به منظور تمیز کردن بافت های مرده بدن است. و اما برای آشنایی با این روش درمانی زخم در ادامه با ما همراه باشید.

لارو درمانی زخم چیست؟

لارو درمانی زخم یا ماگوتوتراپی یک روش درمانی کنترل شده است که بر روی زخم ایجاد می شود. آگاهی کامل از این روش درمانی برای مراقبت از زخم کمک می کند تا درمان بهینه شود و از مشکلات احتمالی پیشگیری شود. بهتر است قبل از لارو تراپی آموزش های لازم به بیماران داده شده تا مراقبت از زخم برای بیمار راحت تر و فرایند بهبود سریع تر شود.

 

تاثیر لارو تراپی بر روی زخم

لاروها به واسطه قلاب های قسمت های مرده زخم را خراش داده و با ترشح آنزیم هایی بافت های مرده را به حالت نیمه مایع یا سوپی شکل درآورده و آن را می مکد. بزاق لاروهای نوعی آنتوبیوتیک Allantoin است.

لاروها ترشحاتی دارند که باعث بهبود زخم و به وجود آمدن فیبروبلاست ها می شوند. ترشح مداوم و زیاد بزاق لاروها سبب شستشوی زخم می شوند. لاروها فعالیت و جنب و جوش زیادی در زخم دارند که به علت ماساژ خفیفی که در زخم ایجاد می کنند باعث خون رسانی بهتری می شوند. لاروها موادی تشرح کرده که باعث به وجود آوردن فیبروبلاست ها و تسریع در بهبودی زخم می شوند.

لارو درمانی علاوه بر این که به درمان دیابت کمک می کند، برای درمان زخم بستر، مقابله با آبسه، زخم های پوستی، زخم های سرطانی، عفونت استخوان و زخم های حاصل از سوختگی نیز استفاده می شود.

 

فواید لاروتراپی برای زخم

در صورت عدم درمان زخم ها با روش های درمانی دارویی و جراحی، لاروتراپی به عنوان آخرین روش درمانی زخم استفاده می شود. هنگامی که سلامت بیمار در خطر است و یا قادر به تحمل آنتی بیوتیک نیست درمان زخم با لارو انتخاب مناسبی است. لاروها در یک زخم باز، بافت مرده را از بین برده و زخم را از باکتری پاک سازی می کنند. برخی فایده های این روش نسبت به روش های دیگر درمانی عبارتند از:

1- در لارو درمانی نیاز به جراحی و برداشتن بافت عفونی نیازی نیست.

2- زمان درمان در این روش کوتاه است. (3 روز در زخم های عفونی و 4 ماه در زخم های عفونی دیابتی)

3- نیاز به بستری شدن در بیمارستان نیست.

4- هزینه درمان بسیار کم است.

5- در طول درمان تنها به اکسیژن نیاز است.

مگوتوتراپی

لارو درمانی برای درمان چه زخم هایی مناسب است؟

لارو درمانی تقریبا برای بهبود تمام زخم ها مناسب است. مگوتوتراپی به بهبود زخم های مزمن کمک کرده و در درمان زخم های پای دیابتی نیز موثر است. برخی از زخم هایی که این روش درمانی بر آن تاثیر می گذارد شامل:

  • زخم های پوستی نکروتیک (مرده) و زخم های بافت نرم
  • زخم های فشاری
  • زخم های موضوعی وریدی
  • زخم پای دیابتی
  • زخم های ترمیم نشده آسیب ها و یا جراحی

روش درمان زخم با لارو

در مگوتوتراپی ابتدا تخم مگس های ضدعفونی شده و کیفیت و استریل بودن آن ها ارزیابی می شود. سپس به ازای هر سانتی متر زخم، 5 الی 10 عدد لارو بر روی زخم بیمار قرار داده می شود. پس از مکیدن عفونت زخم و بهبود زخم، لاروها زخم را ترک می کنند.

برای زخم های بزرگ تر 50 الی 600 لارو استفاده می شود. زخم های کوچک حداکثر یک هفته و زخم های بزرگ، حداکثر تا 6 هفته به طور کامل درمان می شود. تعویض سه روز یک بار لاروها ضروری است.

نتیجه بحث

عواملی مانند بیماری دیابت، سوختگی، تصادفات و سالمندی سالانه باعث شیوع انواع زخم هستند. اگر تمامی روش های درمانی زخم را امتحان کرده اید و نتیجه ای نگرفتید، لارو تراپی را به عنوان آخرین روش درمانی انتخاب کنید. مگوتوتراپی ممکن است برای افرادی که روحیه حساسی دارند کمی منزجر کننده باشد ولی یک روش درمانی سنتی ماندگار در کنار سایر مراقبت های بهداشتی است.

ما در کلینیک سلامت و دیابت کوروش مشتاقانه آماده کمک و راهنمایی شما در این زمنیه هستیم. با پر کردن فرم مشاوره موجود در وب سایت از مشاوره تخصصی ما در مورد لارو درمانی زخم استفاده کنید.

منابع:

  1. woundcareadvisor
  2. وبلاگ صدیقه آقایی
  3. وکی پدیا انگلیسی