چرا مدیریت ترشحات زخم مهم است؟

در ترمیم طبیعی زخم، اگزودا نقش مهمی در فرایند بهبودی زخم دارد. ایجاد این ترشحات در فاز التهابی زخم است که باعث مرطوب نگه داشتن زخم و رسیدن مواد غذایی به سلول های در حال رشد می شود. مدیریت ترشحات زخم شامل اطمینان از میزان ترشح اگزودای زیاد یا خیلی کم است. مدیریت صحیح ترشحات زخم ، کیفیت زندگی بیمار را بهبود بخشیده و باعث افزایش اثربخشی مراقبت های بهداشتی است.

در مورد اگزودای زخم بیشتر بدانید.

اگزودا بیشتر از آب ساخته شده است. اگزدوا حاوی مواد مغذی، الکترولیت ها، پروتئین ها، واسطه های التهابی، عوامل رشد، فراورده های زائد و انواع سلول های دیگر است. به طور کلی ترشحات زخم بی بو و مایعی آبکی زرد روشن یا کم رنگ است. نوع مدیریت ترشحات زخم بستگی به نوع زخم دارد.

مشکلات معمول در روند تخلیه ترشحات زخم

حجم ترشحات زخم توسط سطح زخم تعیین می شود. زخم های بزرگی مانند محل های اهدای پوست یا سوختگی اغلب دارای حجم بسیار بیشتری از ترشحات هستند. هرچه روند بهبودی بیشتر شده، میزان ترشحات زخم نیز کاهش می یابد.

مشکلاتی که ممکن است در روند ترشحات زخم پیش آید به شرح زیر هستند:

  • تولید بیش از حد اگزدوا که ممکن است نشانه آلودگی باکتری یا التهاب باشد.
  • اگزودات خیلی کم، که یک مشکل سیستمی مانند شوک یا کم آبی بدن را نشان می دهد.
  • در زخم های مزمن، اگزودات بیش از حد می تواند با کند شدن رشد سلول، باعث تخریب سلول خارجی و ایجاد آسیب به پوست و روند بهبودی را کاهش دهد.

چرا مدیریت ترشحات زخم مهم است؟

مدیریت ترشحات زخم، با کاهش زمان تغییر پانسمان، باعث کوتاه شدن دوره بهبودی و کاهش مشکلات ناشی از عفونت شده و کیفیت زندگی بیمار را بهبود می بخشد. مدیریت ترشحات زخم در صورتی موثر است که:

1- ارزیابی جامعی از ناحیه زخم داشته باشید.

2- ماهیت و میزان اگزودا، پایه زخم، پوست دور زخم و لبه زخم به خوبی ارزیابی شود.

3- پانسمانی مناسب برای محیط زخم مرطوب انتخاب کنید.

مدیریت زخم

هنگامی که ترشحات زخم به خوبی کشیده شود، هنگام برداشتن پانسمان مایع کمی به صورت براق و مرطوب قابل مشاهده است. اگر بر روی پانسمان مایعی دیده شود، زمان تعویض آن است. مشکلات ناشی از خارج شدن ترشحات زخم عبارتند از:

1- ترشحات زخم خیلی کم است.

در این صورت زخم رطوبت قابل توجهی ندارد، پانسمان اولیه بدون علامت است و پانسمان به زخم می چسبد و پوست اطراف آن خشک می شود.

2- ترشحات زخم بسیار زیاد است.

با  زیاد بودن ترشحات زخم، بستر زخم مایعات زیاد قابل مشاهده ای دارد. پانسمان مرطوب و اشباع می شود و دائما نیاز به تعویض است. ممکن است پوست اطراف زخم دچار جوش شود.

و اما چگونه ترشحات زخم را مدیریت کنیم؟

برای مدیریت زخم باید بدانید که چگونه میزان رطوبت زخم را افزایش داده یا میزان آن را کم کنید. راهکارهایی که برای مدیریت ترشحات زخم می توان استفاده کرد به این صورت است:

1- راهکارهای افزایش رطوبت زخم

اگر یک زخم اگزدوای کمی دارد، مهم است که چه نوع پانسمانی را انتخاب کنید. در این صورت پانسمانی را انتخاب کنید که رطوبت را حفظ کرده یا اضافه می کند.

2- راهکارهای کاهش رطوبت زخم

اگزودا کردن بیش از حد زخم نیاز به ارزیابی مجدد دارد تا مطمئن شوید که درمان های مناسبی انتخاب کرده اید. پانسمان های ساخته شده با الیاف ژل مانند یا کیتوزان ژلی می تواند از نشت مایع جلوگیری کرده و از پوست محیط اطراف زخم محافظت می کند.

روش دیگر استفاده از پانسمان های ضخیم است. برخی از مواد پانسمان دارای لایه ها مختلفی هستند که مقادیر بیشتر از ترشحات را جذب می کنند. در صورت لزوم تعداد دفعات تعویض پانسمان را افزایش دهید.

3- سایر راهکارهای مدیریت ترشحات زخم

درمان زخم با فشار منفی یا وکیوم تراپی می تواند بر زخم هایی که دردناک هستند و دارای ترشحات زیادی هستند موثر باشد. محافظت از پوست هنگام استفاده از هر نوع پانسمان یا وسیله ای که به پوست چسبیده است، مهم است. زیرا خطر قرار گرفتن پوست در معرض اگزودا وجود دارد.

نتیجه مدیریت ترشحات زخم

در صورت انتخاب راهکار صحیح، بستر زخم سالم است و هیچ  عفونتی پیدا نمی کند. پوست بدن در اطراف زخم سالم و بهبودی سریع تر اتفاق می افتد. تعویض پانسمان کاهش یافته و بیمار درد  کمتری را  در محل زخم تحمل می کند. تیم درمان تخصصی زخم شامل پزشکان و کارشناسان تخصصی ما در کلینیک تخصصی دیابت و سلامت کوروش با ارزیابی منظم و دقیق تخلیه زخم، اطمینان حاصل می کنند که زخم ها به خوبی بهبود یافته اند. مدیریت درست اگزودا در پیشگیری از عوارض زخم ها نقش مهمی داشته و کیفیت زندگی بیمار را بهبود می بخشد.

ما در مرکز تخصصی سلامت و دیابت کوروش مشتاقانه منتظر کمک و راهنمایی شما در این زمینه هستیم. همین الان با پر کردن فرم مشاوره موجود در وب سایت از مشاوره تخصصی ما استفاده کنید.

منابع:

  1. وب سایت woundsource
تگ :
اگزودا,اگزودا زخم,اگزودات,ترشحات زخم,زخم دیابتی,مدیریت ترشحات زخم,مدیریت زخم

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.