مدیریت دیابت برای زنانی که یائسگی را پشت سر می گذارند ، به دلیل اثرات ترکیبی که هر بیماری می تواند روی بدن داشته باشد، یک مسئله چالش برانگیز است. بهترین روش برای مدیریت این مسئله این است که بدانید چه چیزی در انتظار شما است و در نهایت میتوانید خود را برای چیزهای پیش رو آماده کنید. با کلینیک کوروش همراه باشید تا شما را با این چالش و مفاهیم مربوط به آن بیشتر آشنا کنیم.

یائسگی و دیابت

یائسگی چیست؟

یائسگی عبارت است از پایان کامل دوره قاعدگی در خانم ها (به عبارتی قطع دوره ماهانه ) که معمولاً در حدود 50 سالگی رخ می دهد. دوره ها معمولا به تدریج متوقف میشوند و قبل از قطع شدن کامل، هر روز کمتر و با فواصل طولانی تر میشوند. اما استثنائهایی نیز وجود دارد و برای برخی از خانم ها پایان قائدگی میتواند ناگهانی باشد. این زمانی است که خانم ها متوجه میشوند به زمان یائسگی نزدیک میشوند.

برای بسیاری از خانم ها ، یائسگی می تواند منجر به برخی از علائم جسمی و عاطفی شود، که می تواند برای سلامتی مضر باشد. در یائسگی سطح هورمون جنسی زنانه استروژن کاهش می یابد و باعث می شود تولید تخمک (تخمک گذاری) متوقف شوند. کاهش استروژن می تواند منجر به بروز گرگرفتگی، تعریق شبانه، نوسانات خلقی و خشکی واژن شود.

با این حال ، تغییر سطح هورمون همچنین می تواند باعث افت سطح قند خون شود، که همین مسئله میتواند برای زنان مبتلا به دیابت مشکلاتی به وجود آورد و سلامتی آن ها را تحدید کند.

زنان مبتلا به یائسگی و دیابت با چه مشکلاتی رو به رو میشوند؟

شایان ذکر است که اثر یائسگی بر خانم ها برای همه به طور یکسان عمل نمیکند. با این حال عوارض مشترک زیادی وجود دارد که به آن ها میپردازیم.

نوسانات سطح قند خون

همانطور که در بالا گفته شد، تغییر در سطح استروژن و پروژسترون (هورمون هایی که بر نحوه پاسخ سلول های شما به انسولین تأثیر می گذارند) می تواند منجر به نوسانات غیر منتظره در سطح قند خون شما شود، به همین دلیل کنترل دیابت در این زنان سخت تر می شود.

افزایش وزن

افزایش وزن برای برخی از خانم ها در زمان یائسگی بسیار شایع است و همین امر میتواند نیاز به انسولین و داروهای دیابت خوراکی را افزایش دهد.

عفونت

دیابت خطر عفونت ادرار و واژن را افزایش می دهد و این خطر در دوران یائسگی بیشتر و بیشتر می شود. چرا که سطح استروژن کمتر در بدن باعث می شود شرایط ایده آل تری در مجاری ادراری یا واژن برای رشد باکتریها و مخمرها ایجاد شود.

مشکلات خواب

گرگرفتگی و تعریق شبانه بعد از یائسگی می تواند باعث بیخوابی شود. همین بیخوابی  به نوبه خود می تواند تأثیر منفی در کنترل قند خون داشته باشد.

اختلالات عملکرد جنسی

با گذشت زمان ، میزان قند خون بالا می تواند به اعصاب داخل واژن آسیب وارد کرده و باعث نازک شدن و التهاب دیواره های واژن شود و تحریک یا رسیدن به ارگاسم را برای خانم ها دشوارتر کند. این مشکل غالباً با خشکی واژن تشدید می شود، که یک علامت شایع یائسگی است و می تواند باعث ایجاد درد در هنگام رابطه جنسی شود.

بیشتر بخوانید: مشکلات جنسی بیماران دیابتی | اختلالات جنسی در دیابتی ها

چگونه میتوانیم یائسگی و دیابت را به خوبی کنترل کنیم؟

در حالی که یائسگی می تواند کنترل قند خون را برای شما دشوارتر کند، خبر خوب این است که چندین مرحله ساده وجود دارد که می توانید برای بهبود مدیریت یائسگی و کاهش تأثیر آن بر دیابت استفاده کنید. این مراحل ساده عبارت اند از:

بهبود سبک زندگی

خوردن غذاهای سالم، رژیم غذایی متعادل، اجتناب از استعمال سیگار و ورزش کردن، همه مواردب برای داشتن یک سبک زندگی سالم هستند. رعایت این موارد به شما در داشتن احساسی بهتر در زمان یائسگی و همچنین کنترل دیابت، کمک میکنند.

یائسگی و دیابت

آزمایش قند خون به طور منظم

آزمایش میزان قند خون به طور منظم در طول روز، و گاهی اوقات در طول شب، به شما کمک می کند تا ببینید که چگونه قند خون به علائم یائسگی مانند گرگرفتگی و تغییر در خلق و خوی (اضطراب ، خستگی و غیره) اثر میگذارد.

برای بیماری های قلب آزمایش دهید

یائسگی باعث ایجاد تغییرات متابولیکی می شود که می تواند باعث افزایش وزن شما شود. برای زنان مبتلا به دیابت، افزایش وزن می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را بیشتر کند، و همچنین مدیریت قند خون را پیچیده تر می کند. شما باید به طور منظم از سلامت قلب خود اطمینان حاصل کنید.

بیشتر بخوانید:ارتباط دیابت و بیماری قلبی چیست؟

موارد ذکر شده در بالا و برخی موارد مراقبتی دیگر (مانند تلاش برای بهبود علائم قاعدگی و مراقبت از استخوان ها) میتوانند به شما در کنترل علائم ناشی از یائسگی و دیابت کمک کنند. اگر نکات دیگری برای بهبود کیفیت زندگی در راستای کنترل دیابت و یائسگی میدانید با ما به اشتراک بگذارید.