گرفتگی عضلات در بیماران دیابتی ؛ کرامپ

هر فردی به احتمال زیاد کرامپ یا گرفتگی عضلات را تجربه کرده است. گرفتگی عضلانی زمانی اتفاق می افتد که یک عضله اسکلتی به طور غیرارادی منقبض می شود؛ در چنین حالتی گرفتگی عضلات می تواند کمی ناراحت کننده تا بسیار دردناک باشد. گرفتگی عضلات بیشتر از کمر به پایین شایع است و معمولاً در ساق پا، انگشتان پاها و قسمت جلویی و پشتی ران ها اتفاق می افتد؛ گاهی این مشکل بازوها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. معمولا کرامپ یا گرفتگی عضلات پس از گذشت چند ثانیه و کمتر از یک رفع می شود، اما گرفتگی عضلات در دیابت را جدی بگیرید. آیا می دانید دیابت می تواند باعث گرفتگی عضلات شود؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گرفتگی عضلات در بیماران دیابتی در این مقاله تا انتها با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.

حتما بخوانید : نوروپاتی دیابتی چیست؟ با این تمرینات نوروپاتی دیابتی را کنترل کنید

اگر یکی از اعضای خانواده شما دیابت دارد ، این مقاله را بخوانید

گرفتگی عضلات در بیماران دیابتی

گرفتگی عضلات ممکن است در هر زمانی از روز اتفاق بیفتد؛ اما اغلب در نیمه های شب، گرفتگی عضلانی که بسیار هم دردناک است، افراد را از خواب بیدار می کند.گرفتگی عضلات در افراد دیابتی نسبتاً شایع است و تحقیقات نشان داده است که کرامپ و گرفتگی عضلانی در بیماران مبتلا به دیابت شیرین و دیابت نوع 1 شایع تر می باشد.

ارتباط دیابت و گرفتگی عضلات (Muscle cramps)

افراد مبتلا به دیابت ممکن است گرفتگی عضلانی را از خفیف تا شدید، تجربه کنند که این مشکل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

گرفتگی عضلات در بیماران دیابتی

سطح گلوکز خون بالا یا پایین

در واقع یکی از فاکتورهای لازم در خون برای انقباض و شل شدن مناسب ماهیچه ها و تبادل الکترولیت ها از جمله  کلسیم، منیزیم و پتاسیم به طور متعادل در بدن، گلوکز خون است.

هنگامی که سطح گلوکز خون بالا یا پایین باشد، براثر عدم تعادل این الکترولیت ها، گرفتگی عضلانی اتفاق می افتد. زمانی که سطح قند خون بالا باشد، گلوکز اضافی همراه با آب و سایر نمک ها از بدن دفع می شود که این منجر به کاهش میزان الکترولیت ها می شود.

آسیب عصبی

یکی دیگر از علل گرفتگی عضلات در بیماران دیابتی آسیب های عصبی است. زمانی که در افراد مبتلا به دیابت اعصاب محیطی آسیب می بیند، یا در اصطلاح فرد به نوروپاتی دیابتی مبتلا می شود، از گرفتگی عضلانی رنج می برد. به این علت که گردش خون ضعیف باعث ایجاد آسیب عصبی در این افراد شده و به دنبال آن اسپاسم و گرفتگی عضلات در بیماران دیابتی اتفاق می افتد.

دارو

عوارض جانبی برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان دیابت می تواند منجر به گرفتگی عضلات در بیماران دیابتی شود. این داروها می تواند شامل انسولین، عوامل کاهش دهنده چربی (کلسترول) خون، داروهای پایین آورنده فشار خون، داروهای ضد بارداری خوراکی یا بتا آگونیست باشد.

درمان گرفتگی عضلات در بیماران مبتلا به دیابت

گرفتگی عضلات در بیماران دیابتی و غیر دیابتی اغلب با ماساژ دادن موثر عضله می تواند تسکین پیدا کند.

اما اگر فرد به طور منظم گرفتگی عضلانی را تجربه می کند، لازم است با تیم مراقبت دیابت خود مشورت کند، تا علت آن مشخص شده و اقدامات لازم جهت درمان آن صورت گیرد.

گرفتگی عضلات در بیماران دیابتی

کنترل سطح گلوکز خون

برای مثال اگر دلیل گرفتگی عضلات در بیماران دیابتی ، نوروپاتی دیابتی تشخیص داده شده است، کنترل سطح گلوکر خون برای کاهش آسیب های عصبی یک راهکار بسیار مهم است. همچنین ممکن است پزشک برای فرد داروی  ضد درد  و مسکن تجویز کند.

استفاده از مکمل های غذایی مناسب

استفاده از یک رژیم غذایی سالم برای افراد مبتلا به دیابت در جهت درمان گرفتگی عضلات بسیار کار ساز است؛ اما برخی از افراد دیابتی که گرفتگی عضلانی را تجربه می کنند ممکن است به دلیل کمبود ویتامین ها و مواد مغذی در بدن شان باشد. در این صورت استفاده از مکمل های غذایی توسط پزشک به آن ها توصیه می شود.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی نیز می‌تواند برای درمان گرفتگی عضلات در بیماران دیابتی موثر واقع شود و درد و ناراحتی را در چنین مواقعی کاهش دهد. فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی منظم و خیس کردن پاها در حمام گرم می‌تواند درد عضلانی را نیز کاهش دهد.

کلام پایانی : گرفتگی عضلات در بیماران دیابتی

در این مقاله مطالبی را در مورد علل گرفتگی عضلات در بیماران دیابتی ذکر کردیم و توضیحاتی در ارتباط با عوامل مربوطه ارائه کردیم. در نهایت باید بگوییم افراد مبتلا به دیابت لازم است سطح گلوکز خون خود را همیشه در حد نرمال نگه دارند، از مواد غذایی غنی از پتاسیم، منیزیم و کلسیم استفاده کنند، همچنین کفش مناسب افراد دیابتی را تهیه نمایند تا ماهیچه های پای آن ها در شرایط نامناسب قرار نگیرد. به این ترتیب می توانند از گرفتگی عضلانی جلوگیری کنند.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.