مهم ترین باورها و تصورات غلط درباره انسولین

همانطور که می دانید مبتلایان به دیابت نوع یک برای جبران مشکل ترشح و مصرف انسولین در بدنشان لازم است که مطابق با دستور پزشک دیابت خود، انسولین تزریق کنند. آیا شما به دیابت مبتلا هستید؟ یا یکی از نزدیکان شما دیابت دارد؟ در این صورت تا چه حد در مورد انسولین و نحوه ی مصرف و عملکرد آن در بدن بیمار اطلاعات دارید؟ در حال جاضر یکسری باورها و تصورات غلط درباره انسولین وجود دارد که خوب است آن ها را بدانید. پس با تیم پزشکی سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.

به دلایل مختلفی باورها و تصورات غلط درباره انسولین در بین افراد و بیماران مبتلا به دیابت رواج یافته است که دلیل اصلی این مسئله می تواند عدم مطالعه ی منابع صحیح در مورد این نوع بیماری باشد. برخی از این تصورات غلط می تواند برای افراد دیابتی نگران کننده و مشکل ساز شود. به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفته ایم به ذکر مهم ترین باورها و تصورات غلط درباره انسولین بپردازیم.

آشنایی با باورها و تصورات غلط درباره انسولین

اگر تا کنون مطالب زیادی از زبان دیگران درباره مصرف انسولین شنیده اید، و از بابت آن ها نگران و مضطرب شده اید؛ توصیه می شود این بخ از مقاله را به دقت مطالعه کنید. ما مهم ترین باورها و تصورات غلط درباره انسولین را برای شما عزیزان ذکر کرده ایم. به این ترتیب پس از مطالعه این مقاله دیگر از این بابت نگران نخواهید بود.

باورها و تصورات غلط درباره انسولین

مصرف انسولین به معنای شکست در درمان بیماری است

یکی از مهم ترین باورها و تصورات غلط درباره انسولین این است بیمار فکر می کند مصرف انسولین به این معناست که پزشکان در درمان بیماری او با شکست مواجه شده اند، در صورتی که در دیابت نوع یک برای کنترل قند خون لازم است که انسولین تزریق شود. حتی بیماران مبتلا به دیابت نوع دو پس از گذشت مدت زمانی مشخص از کنترل قند خون آن ها به روش های دیگر، ممکن است نیاز به مصرف انسولین پیدا کنند.

انسولین دیابت را معالجه می کند

یکی از باورها و تصورات غلط درباره انسولین این است که افراد فرکر می کنند انسولین برای درمان دیابت استفاده می شود؛ البته که این باور اشتباه است، چرا که تا کنون هیچ راه درمانی برای دیابت پیدا نشده است و انسولین فقط به عنوان دارویی برای کنترل دیابت به بیمار با قند خون بالا تزریق می شود. در واقع پزشکان با تزریق انسولین به حل مشکل عملکرد لوزالمعده در ترشح انسولین کمک می کنند.

مختل شدن زندگی روزمره با تزریق انسولین

یکی دیگر از باورها و تصورات غلط درباره انسولین این است که بیمار فکر می کند مصرف انسولین به معنای متوقف نمودن فعالیت ها و امورات روزانه است، در حالی که این باور اشتباهی محض است. پزشک دیابت با توجه به برنامه روزانه بیمار ، برنامه ی مصرف انسولین را برای او تنظیم می کند.

باورها و تصورات غلط درباره انسولین

با مصرف انسولین، ممکن است به دفعات دچار افت قند خون شوم

از دیگر باورها و تصورات غلط درباره انسولین می توان به این مورد اشاره کرد که مصرف انسولین باعثافت قند خون می شود. امروزه با پیشرفت علم و ارتقا هر چه بیشتر دانش پزشکی، نسبت به گذشته احتمال بروز افت قند خون پس از مصرف انسولین بسیار کاهش یافته است. به این دلیل که امروزه انسولین هایی وجود دارد که این احتمال را به حداقل رسانده است. به علاوه دانستن میزان انسولین دریافتی مورد نیاززیر نظر پزشک دیابت به این مسئله کمک بسیاری کرده است.

علاوه بر این مواردی که جز مهم ترین باورها و تصورات غلط درباره انسولین ذکر کردیم، بسیاری از بیماران از سوزن مورد استفاده برای تزریق انسولین ترس دارند. اما خوشبختانه امروزه برای حل این مشکل از سوزن ها و پن های بسیار نازک و ظریف برای تزریق انسولین استفاده می شود و حتی این امکان وجود دارد که فرد خودش تزریق انسولین را انجام دهد.

پس عزیزان، حال که این مطالب را مطالعه نمودید، باورها و تصورات غلط درباره انسولین را فراموش کنید و دیگر هیچ نگرانی از این بابت نداشته باشید.

از توجه و همراهیتان بسیار ممنون و سپاسگزاریم!

تگ :
تزریق انسولین

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.