تاثیر مصرف استروئیدها بر دیابت چیست؟

افراد به دلایل مختلف داروهای استروئیدی مصرف می کنند؛ برای مثال در شرایطی که دچار آسیب استخوان یا عضله شده و درد شدیدی دارند؛ یا افرادی که به آسم شدید مبتلا هستند؛ و یا زمانی که به بیماری های عفونی مثل کوید 19 یا آنفولانزا مبتلا شده باشند. در چنین شرایطی پزشک متخصص یکی از انواع داروی های استروئیدی را تجویز خواهد کرد؛ در این مقاله قصد داریم تاثیر استروئیدها بر دیابت را بررسی کنیم؛ لطفا با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید تا از تاثیر داروهای استروئیدی بر قند خون آگاه شوید.

حتما بخوانید :  اگر یکی از اعضای خانواده شما دیابت دارد، حتما این مقاله را بخوانید

کمای دیابتی (Diabetic Coma) چیست؟

دیابت نوع 1 چیست؟

استروئیدها چه نوع داروهایی هستند؟

اصطلاح پزشکی استروئید در اصل گلوکوکورتیکوئید است که به طور طبیعی در بدن، توسط غدد فوق کلیوی کلیه ساخته می شود و خاصیت ضد التهابی دارد؛ علاوه بر این، استروئیدها متابولیسم بدن را تنظیم می کنند.

علاوه بر استروئیدهایی که بدن به طور طبیعی تولید می کند، نسخه های مصنوعی آن نیز وجود دارد و طراحی آن ها به گونه ای است که مانند هورمون های کاهش دهنده التهاب عمل می کنند.

برخی از رایج ترین گلوکوکورتیکوئیدها که می‌توانند کل سیستم بدن را تحت تأثیر قرار دهند عبارتند از :

  • پردنیزون
  • هیدروکورتیزون
  • دگزامتازون
تاثیر مصرف استروئیدها بر دیابت

برخی از انواع گلوکوکورتیکوئیدهای نیز از نوع استنشاقی است که مستقیماً روی ریه ها تأثیر می گذارد و شامل بکلومتازون، بودزوناید، فلوتیکاسون می باشد. گلوکوکورتیکوئیدهای استنشاقی برای آسم و بیماری های ریوی طولانی مدت مانند بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) تجویز می شود.

تاثیر مصرف استروئیدها بر دیابت چگونه است؟

بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت این سوال را پرسیده اند که تاثیر مصرف استروئیدها بر دیابت چیست؟ و اگر نیاز به مصرف داروهای استروئیدی داشته باشیم، باید چکار کنیم؟ در این بخش از مقاله برای پاسخ به این عزیزان مطالبی را ذکر کرده ایم. لطفا همچنان همراه ما باشید.

در مورد تاثیر مصرف استروئیدها بر دیابت باید بگوییم یکی از عوارض جانبی شناخته شده استروئید های سیستمیک، افزایش سطح گلوکز خون یا هایپرگلیسمی است. همانطور که می دانید، هایپرگلیسمی می تواند مسئله ای چالش برانگیز باشد، به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت.

بنابراین برای کاهش تاثیر مصرف استروئیدها بر دیابت ، تزریق انسولین بهترین راه حل است که با هایپرگلیسمی ناشی از استروئیدها مقابله می کند به طور کلی افراد می توانند استروئیدها را از طریق IV (داخل وریدی) نیز دریافت کنند؛ دوزهای IV اغلب بسیار بیشتر از آن چیزی است که از قرص های خوراکی دریافت می شود. پس از آن پزشکان ممکن است انواع مختلفی از انسولین را برای کمک به کاهش هایپرگلیسمی در ساعات مختلف روز تجویز کنند. بنابراین در ارتباط با تاثیر مصرف استروئیدها بر دیابت و هایپر گلیسمی، از پزشک خود در مورد دوز مصرفی انسولین فعلی خود راهنمایی بخواهید.

از دیگر موارد تاثیر مصرف استروئیدها بر دیابت می توان به این مورد اشاره کرد که برخی از استروئیدها، مانند پردنیزون، می تواند سطح گلوکز را در بخشی از روز افزایش دهند و اگر پردنیزون فقط یک بار در روز مصرف شود، مانند صبح، این امر بیشتر قابل توجه خواهد بود.

تاثیر مصرف استروئیدها بر دیابت

به این ترتیب که قبل از مصرف قرص پردنیزون صبحگاهی، سطح گلوکز شما ممکن است همان عددی باشد که معمولاً وجود داشته؛ اما بعد از مصرف پردنیزون، سطح گلوکز می تواند بسیار بالاتر باشد و دلیل آن افزایش مقاومت به انسولین است که نتیجه ی تاثیر مصرف استروئیدها بر دیابت است.

پس در نهایت می توان گفت تاثیر مصرف استروئیدها بر دیابت به این صورت است که استروئیدها مقاومت به انسولین را در افراد مبتلا به دیابت افزایش می دهد و باعث افزایش سطح گلوکز خون می شود.

کلام پایانی : تاثیر مصرف استروئیدها بر دیابت

در این مقاله سعی کردیم به یکی از مهم ترین سوالات بیماران محترم در مورد تاثیر مصرف استروئیدها بر دیابت پاسخ دهیم. برای این منظور ابتدا توضیحات مختصری در مورد داروهای استروئیدی ارائه کردیم؛ سپس گفتیم ثاثیر مصرف استروئیدها بر دیابت به این صورت است که این نوع داروهای مقاومت به انسولین را افزایش می دهد و برای جبران این مسئله پزشک متخصص برای بیمار انسولین تجویز خواهد کرد که قطعا لازم است دوز مورد نیاز انسولین برای هر فرد توسط پزشک دیابت مشخص شود.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.