انسولین و ورزش ، نحوه مدیریت انسولین

ورزش کردن و داشتن فعالیت بدنی در کنترل دیابت نقش بسزایی دارد. فقط کمی فعالیت بدنی روزانه می تواند تاثیر قابل توجهی در سلامتی، شادابی و نشاط شما و همچنین مدیریت قند خون تان داشته باشد. اما، ممکن است در مورد نحوه مدیریت انسولین قبل، حین و بعد از ورزش سؤالاتی داشته باشید؛ بر همین اساس در این مقاله مطالبی را در ارتباط با انسولین و ورزش عنوان نموده ایم. لطفا با تیم پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.

حتما بخوانید :

جدیدترین پمپ انسولین

آیا ممکنه انسولین من قطع بشه ؟

نکاتی مهم برای نگهداری انسولین در هوای سرد

ورزش و انسولین : تاثیر ورزش بر سطح گلوکز خون

وقتی ورزش می کنید، در طول انجام فعالیت های بدنی، مصرف گلوکز توسط سلول ها افزایش می یابد، در نتیجه سطح انسولین خون کاهش می یابد؛ البته ناگفته نماند که میزان کاهش انسولین در ورزش، به نوع ورزش، شدت و شرایط فیزیکی و بدن فرد بستگی دارد. این نکته بسیار حائز اهمیت است که وقتی فرد به دیابت مبتلا شده است و  بدن او در تولید انسولین مشکل دارد یا در برابر انسولین مقاوم است، باید بداند چه میزان ورزش و فعالیت بدنی برای او مجاز است؛ و لازم است با پزشک دیابت خود مشورت کند. اما در کل، ورزش یک راه عالی برای کمک به مدیریت سطح قند خون است که حتی می تواند به کاهش سطح A1C ، در طول زمان کمک کند.

انسولین و ورزش

بدن چگونه گلوکز خون را در طول ورزش مدیریت می کند؟

با توجه به نوع پاسخ بدن فرد به ورزش، فعالیت بدنی به طور بالقوه می تواند حساسیت به انسولین را افزایش دهد، به این معنی که با ورزش کردن، عضلات شما به راحتی انسولین را در جریان خون جذب می کنند تا به مصرف گلوکز کمک کنند. در حقیقت فعالیت بدنی می تواند قند خون را برای یک روز کامل پس از ورزش، کاهش دهد، در نتیجه حساسیت به انسولین افزایش می یابد. به این ترتیب با توجه به ارتباط بین انسولین و ورزش ، تناسب اندام کلی فرد و نوع ورزشی که انجام می دهد دو فاکتوری است که می تواند میزان حساسیت به انسولین را تعیین کند.

انسولین و ورزش

تا این بخش از مقاله تا حدودی ارتباط بین ورزش و انسولین را مطرح نمودیم و اکنون شما می دانید نحوه مدیریت انسولین قبل، حین و بعد از ورزش اهمیت زیادی دارد.

به طور کلی تفاوت زیادی بین نحوه جذب انسولین توسط سلول ها در فعالیت های هوازی و بی هوازی وجود دارد. ورزش هوازی می تواند جذب گلوکز را تا 50 برابر در مقایسه با زمانی که فرد در حال استراحت است، افزایش دهد. با این حال، در افراد مبتلا به دیابت که تحت درمان با انسولین قرار دارند، سطح انسولین، مستقل از سیستم غدد درون ریز، که هورمون ها را کنترل می کند، افزایش می یابد.

در ارتباط با ورزش و انسولین باید بگوییم، بدن فرد دیابتی قادر به تشخیص انسولین تزریقی مورد نیاز هنگام فعالیت نیست؛ به عنوان مثال، اگر فرد به دیابت نوع 2 مبتلا باشد، ممکن است برای جبران افزایش فعالیت، به تولید انسولین ادامه دهد و اگر فرد نتواند با مصرف کربوهیدرات ها و سوخت رسانی به بدن خود با افزایش سطح انسولین مقابله کند، این مسئله می تواند منجر به هیپوگلیسمی شود زیرا بدن فرد به سرعت ذخایر گلوکز را تخلیه می کند.

انسولین و ورزش

بنابراین اگر فعالیت ورزشی دارید، به طور طبیعی نیاز به مصرف کربوهیدرات بیشتری برای تامین انرژی از دست رفته دارید. اما ممکن است مجبور شوید دوز انسولین خود را نیز کاهش دهید یا مصرف گلوکز را افزایش دهید تا قند خون خود را ثابت نگه دارید. معمولا توصیه‌ ی متخصصین دیابت در مورد چگونگی کاهش انسولین درمانی، زمان مصرف غذا برای ایجاد تناسب با برنامه‌ های ورزشی، مطابق با موارد زیر می باشد :

  • 25 درصد برای فعالیت هوازی خفیف
  • 50 درصد برای فعالیت هوازی متوسط
  • 75 درصد برای فعالیت هوازی سنگین

اگر از پمپ انسولین استفاده می کنید، باید در مورد تنظیم میزان انسولین پایه در طول انجام فعالیت های ورزشی، قبل یا بعد از آن با پزشک خود مشورت کنید.

کلام پایانی : انسولین و ورزش

همانطور که گفتیم به دلیل ارتباط بین انسولین و ورزش ، حتما لازم است قبل از انجام حرکات ورزشی ، حین ورزش و بعد از آن سطح قند خون خود را بررسی کنید؛ همچنین در مورد میزان انسولینی که لازم است تزریق شود، با پزشک دیابت خود مشورت کنید.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.