نقش قهوه در چربی سوزی | آیا قهوه باعث چربی سوزی می شود؟

قهوه، چای سبز و سایر نوشیدنی های کافئین دار جز نوشیدنی های محبوب هنگام صبح می باشد. آیا می دانید کافئین می تواند در تناسب اندام شما تاثیرگذار باشد؟ مطالعات نشان می دهد که کافئین می تواند به افراد کمک کند تا سخت تر و طولانی تر ورزش کنند و حتی عملکرد بهتری داشته باشند. و اخیراً، نتایج مطالعاتی که در دانشگاه گرانادا انجام شده است، حاکی از آن است که مصرف کافئین نیم ساعت قبل از ورزش های هوازی می تواند به چربی سوزی افراد کمک کند. برای آشنایی با نکات بیشتر در مورد نقش قهوه در چربی سوزی و پاسخ به این سوال که آیا قهوه باعث چربی سوزی می شود یا نه! با تیم پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.

مقالات مرتبط :

چگونه BMR خود را محاسبه کنیم؟

انواع روش های لاغری و درمان چاقی موضعی در کلینیک کوروش

بهترین روش لاغری موضعی کدام است؟

نتایج آزمایشات انجام شده در ارتباط با نقش قهوه در چربی سوزی

در این بررسی به منظور مشخص نمودن نقش قهوه در چربی سوزی ، 15 مرد که حدود 32 سال سن داشتند، 30 دقیقه قبل از ورزش پودر کافئین در حدود 3 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از توده بدنی شان، مصرف کردند؛ و در مجموع چهار آزمایش روی آن ها انجام شد. آن ها در روزهای متفاوت در ساعت 8 صبح یا 5 بعد از ظهر به طور متناوب ورزش می کردند. در این مطالعه از یک طرح آزمایشی " triple-blind " استفاده شد؛ به این معنا که شرکت‌کنندگان، محققان و گروه آمارگیری نمی‌دانستند چه کسی در طول هر آزمایش، کافئین مصرف کرده است.

نقش قهوه در چربی سوزی

همچنین در آزمایشات مربوط به نقش قهوه در چربی سوزی ، برای اطمینان از اینکه شرکت کنندگان در شرایط مشابه یکدیگر قرار داشته باشند، محققان اطمینان حاصل کردند که از آخرین وعده غذایی آن ها قبل از مصرف کافئین، حداقل سه ساعت گذشته است؛ به علاوه 24 ساعت قبل از آزمایش هیچ تمرینی انجام نشده است و همه ی شرکت کنندگان در هر روز رژیم غذایی مشابهی داشته اند.

و نتایج آزمایش نشان داد که مصرف کافئین منجر به سوزاندن چربی بیشتر در حین ورزش می شود، و نقش قهوه در چربی سوزی بسیار قابل توجه است.

آشنایی با نقش قهوه در چربی سوزی

نتایج آزمایشات انجام شده برای مشخص نمودن نقش قهوه در چربی سوزی به این صورت است که، بعد از مصرف کافئین تا 11 درصد در صبح و 29 درصد در بعد از ظهر متابولیسم بدن فرد و چربی سوزی افزایش یافته است.

چربی سوزی بیشتر در بعد از ظهر می تواند با غلظت بالاتر آدرنالین در بدن مرتبط باشد که در پاسخ به ورزش هنگام عصر اتفاق می افتد.

نقش قهوه در چربی سوزی

چرا قهوه باعث چربی سوزی می شود؟

  • سوزاندن چربی بیشتر پس از مصرف کافئین ممکن است به تعامل بین کافئین و اسیدهای چرب بدن مربوط شود. اسیدهای چرب بلوک های سازنده چربی هستند که می توانند انرژی بدن را تامین کنند.
  • کافئین به دلیل ترشح بیشتر آدرنالین، فرایند لیپولیز (فرآیندی که در آن چربی ها تجزیه می شوند) را تقویت می کند؛ لیپولیز باعث تولید اسیدهای چرب می شود، این اسیدهای چرب در خون آزاد شده و به عضله منتقل می شوند تا به عنوان انرژی مورد استفاده قرار گیرند.
  • مصرف کافئین قبل از ورزش، ورزش را لذت بخش تر می کند که باعث می شود حین ورزش سخت‌تر کار کنیم و این به نوبه خود ممکن است باعث شود در طول ورزش چربی بیشتری بسوزانیم.

کلام پایانی

نتایج مطالعات انجام شده در مورد نقش قهوه در چربی سوزی نشان داده است که هم مردان و هم زنان به مصرف کافئین پاسخ مشابهی می‌دهند و در هر دو گروه قهوه، باعث افزایش متابولیسم و چربی سوزی می شود.

البته میزان چربی سوزی پس از مصرف قهوه ممکن است نسبتاً کم باشد؛ با این حال، با گذشت زمان می تواند برای کاهش وزن و رسیدن به وزن متعادل تاثیرگذار باشد. اما ذکر این نکته نیز بسیار مهم است که کاهش وزن تنها زمانی رخ می دهد که تعادل انرژی منفی وجود داشته باشد. تعادل انرژی منفی به این معنا است که شما بیش از کالری دریافتی خود کالری بسوزانید.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.