کفش مناسب دیابتی ها برای پیشگیری و درمان زخم پای دیابتی

مدیریت دیابت می تواند مانند یک شغل تمام وقت باشد؛ بنابراین با وجود مراقبت های زیادی که لازم است انجام شود، به راحتی می توان اهمیت مراقبت صحیح از پاها را فراموش کرد. عوارض شایع مرتبط با دیابت می تواند باعث آسیب عصبی و عدم احساس در ساق پا شود، به این معنی که ممکن است متوجه نشوید که چه زمانی تاول، بریدگی یا زخم روی پا یا مچ پا ایجاد شده است؛ که این می تواند باعث رشد باکتری در زخم و ایجاد عفونت بالقوه جدی شود و در نهایت هم منجر به قطع عضو شود.

بنابراین چنانچه مبتلا به دیابت هستید، برای سلامت پاهای خود اهمیت ویژه ای قائل شوید و این مقاله را به دقت مطالعه کنید. در این مقاله به نکاتی مهم در مورد کفش مناسب دیابتی ها اشاره کرده ایم؛ لطفا تا انتها با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.

حتما بخوانید :

در مورد روش های دبرید زخم چه می دانید؟

اولین نشانه زخم پای دیابتی

کفش مناسب دیابتی ها باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

یکی از موثرترین روش ها برای حفظ سلامت پاها، سرمایه گذاری روی یک جفت کفش مناسب دیابتی است. یک کفش مناسب برای افراد دیابتی که بتواند اصطکاک روی پا را کاهش می دهد و خطر ایجاد زخم های جدید روی پا یا مچ پا را به حداقل برساند.

کفش مناسب دیابتی ها

خرید یک جفت کفش مناسب برای پای دیابتی ممکن است کاری طاقت‌فرسا به نظر بیاید، اما توجه این چند ویژگی مهم به شما کمک می‌کند کفش‌ی را انتخاب کنید که برای شما مناسب تر است! پس این بخش از مقاله را به درستی مطالعه کنید.

کفش مناسب دیابتی ها کفشی است که پنجه بسته با پشت محکم باشد؛ بنابراین توصیه می‌شود کفش‌هایی با پنجه بسته و پشتی دار بپوشید تا از آسیب‌های احتمالی به اطراف پاهایتان جلوگیری شود. از آنجا که صندل‌ها و دمپایی‌ها پاها را به طور کامل نمی پوشاند، می‌تواند منجر به خراشیده شدن انگشتان پا بر روی سنگ‌ها و سایر موارد آسیب زا موجود در محیط شود. علاوه بر این، صندل ها معمولا دارای بندهایی هستند که می تواند باعث ایجاد ساییدگی، زخم و عفونت در پاها شود. کفش مناسب دیابتی ها ، با پنجه بسته و پشت محکم از پاهای شما در برابر این آسیب ها محافظت می کند و فشار و اصطکاک غیر ضروری روی پاها را کاهش می دهد. کفش مناسب برای افراد دیابتی کفشی است که از مواد سبک وزن و منعطف ساخته شده باشد. برای مثال کفش های چرمی بادوام و انعطاف پذیر هستند. از خرید کفش‌هایی که از جنس پلاستیک هستند خودداری کنید، زیرا این جنس کفش ها می‌تواند رطوبت را داخل کفش به دام بیندازد و منجر به ایجاد عفونت شود.  
  هنگام خرید کفش زیره بالشتکی را بررسی کنید. کفش مناسب دیابتی ها باید کفی ضخیم ضربه گیر داشته باشد و فشار وارد بر کف پا را کاهش دهد. استفاده از کفش‌های کتانی که در زیره آن بالشتک محدودی دارد و می‌تواند باعث ایجاد زخم یا تاول شود، برای افراد دیابتی توصیه نمی شود. یکی از انواع کفش مناسب دیابتی ها ، کفش های بندی است. تورم پا و مچ پا یک مشکل رایج در افراد مبتلا به دیابت است. کفش بنددار برای شما این امکان را فراهم می کند که اگر پاهایتان شروع به تورم کرد، به راحتی سفتی کفش های خود را در طول روز تنظیم کنید. از طرف دیگر، اگر بستن بند کفش برای شما دشوار است، کفش‌هایی با بند‌های قابل تنظیم می تواند گزینه خوبی باشد. لازم به ذکر است که حتما قبل از خرید اطمینان حاصل کنید که این کفش ها را می توان با جوراب بپوشید. از پوشیدن کفش های پاشنه بلند حتی الامکان خودداری کنید. پوشیدن کفش پاشنه بلند باعث می شود وزن خود را به طور طبیعی به قسمت جلوی پای خود منتقل کنید و این باعث فشار و اصطکاک بیش از حد روی انگشتان پا ایجاد می شود. استفاده از کفش تخت، باعث می شود وزن بدن به طور مساوی در کل پا توزیع شود و این صدمات ناشی از فشار زیاد به انگشتان پا را کاهش می دهد. بنابراین یکی از انواع کفش مناسب دیابتی ها ، کفش تخت می باشد.

کلام پایانی در مورد کفش مناسب دیابتی ها

اگر مبتلا به دیابت هستید، لازم است که به سلامت پاهای خود به اندازه کافی اهمیت بدهید. یکی از نکات مهم برای مراقبت از پاها در افراد دیابتی، انتخاب کفش مناسب دیابتی ها است. در این مقاله به مهم ترین فاکتورها برای انتخاب کفش مناسب برای افراد دیابتی اشاره کردیم. امید است آنچه گفته شد برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.