درمان آسیب نخاعی با استفاده از سلول های بنیادی

آسیب نخاعی (SCI) یا Spinal cord injury زمانی اتفاق می‌افتد که نخاع بر اثر عواملی چون تصادفات، سقوط از بلندی، انجام حرکات ورزشی غیراصولی و ... دچار آسیب شود. این آسیب می تواند بر اثر شکستگی مهره‌ها یا خرد شدن آن ها منجر به آسیب نخاعی یا قطع نخاع ‌شود. آسیب نخاعی معمولاً منجر به اختلال یا از دست دادن حرکت عضلات، کنترل عضلانی، بی حسی در پاها و ... بشود. خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم پزشکی روش های درمان متعددی برای حل این مشکل ارائه شده است از جمله درمان آسیب نخاعی با استفاده از سلول های بنیادی . در این مقاله با تیم پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید تا شما را با مطالب ارزشمندی در این زمینه آشنا کنیم.

حتما بخوانید :

درمان دیابت با سلول های بنیادی

درمان زخم پای دیابتی به روش PRP چگونه است؟

آیا درمان آسیب نخاعی با سلول های بنیادی امکان پذیر است؟

پیش از این بیمارانی که دچار آسیب نخاعی می شدند، مراقبت های پس از حادثه برای این بیماران بیشتر بر انجام جلسات فیزیوتراپی گسترده، کاردرمانی و سایر روش های توانبخشی متمرکز بود و با استفاده از این روش ها به مصدوم آموزش می داند که چگونه با ناتوانی خود کنار بیاید.

اما خوشبختانه امروزه مقالات بسیاری منتشر شده و مطالعات متعددی انجام شده است که به نتایج موفقیت آمیزی در ارتباط با درمان آسیب نخاعی با سلول های بنیادی رسیده اند.

چه نوع سلول های بنیادی برای درمان آسیب های نخاعی استفاده می شود؟

برای درمان آسیب نخاعی با استفاده از سلول‌های بنیادی ، از نوع بالغ سلول های بنیادی استفاده می‌شود که از بافت بند ناف انسان (مزانشیمی آلوژنیک) گرفته می شود. اغلب پس از زایمان طبیعی، بند ناف توسط مادران سالم اهدا می شود؛ سپس تمام بند ناف های اهدایی از نظر ویروس ها و باکتری ها مطابق با استانداردهای بانک خون بین المللی غربالگری می شوند؛ که در نهایت این سلول های بنیادی جهت ترمیم آسیب نخاعی، داخل نخاع تزریق می شود.

مزایای درمان آسیب نخاعی با استفاده از سلول های بنیادی

درمان آسیب نخاعی با استفاده از سلول های بنیادی جز روش ها نوین پزشکی است که با بهبود مجدد نخاع، به درمان مشکلات حرکتی بیماران کمک می کند و باعث می شود تا بیماران بتوانند مجدد توانایی های حرکتی خود را به دست آورند. آیا می دانید استفاده از این روش درمانی برای درمان آسیب تخاعی چه مزیت هایی دارد؟ لطفا همچنان با ما همراه باشید تا با مزایای درمان با تزریق سلول های بنیادی در نخاع آشنا شوید.

  • سلول های بنیادی، با توجه به خاصیت ضد التهابی فوق العاده ای که دارند، همچنین با توجه به کارایی بالای آن ها در ارتباط با سیستم ایمنی بدن، و یا بر اساس توانایی آن ها در ایجاد حرکت، غربالگری و انتخاب می شوند.
  • سلول‌های بنیادی را می‌توان چندین بار در طول روز در دوزهای یکنواخت که حاوی تعداد سلول‌های بالا است، تجویز کرد.
  • بافت بند ناف منبع فراوانی از سلول های بنیادی را فراهم می کند.
  • شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد سلول های بنیادی مشتق از بند ناف قوی تر از سلول های بنیادی از منابع دیگر هستند.
  • یکی از ویژگی های مهم درمان آسیب نخاعی با استفاده از سلول های بنیادی این است که پس از تزریق سلول های بنیادی برای درمان آسیب نخاعی، نیازی به تجویز داروهای شیمی درمانی برای تحریک مغز استخوان نیست.

درمان آسیب نخاعی با استفاده از سلول های بنیادی

کلام پایانی در مورد درمان با استفاده از سلول های بنیادی

فرایند درمان آسیب نخاعی با استفاده از سلول های بنیادی ، پس از ارائه کلیه اطلاعات پزشکی درخواستی توسط بیمار و دریافت تاییدیه توسط پزشکان آغاز خواهد شد. مدت زمان درمان 2 هفته است و قبل از آن معاینه فیزیکی و آزمایش خون انجام می شود.

در این روش درمان، تزریق سلول های بنیادی یا به صورت داخل نخاعی (کانال نخاعی) است و یا تزریق داخل وریدی.

در کلینیک سلامت و دیابت کوروش درمان دیابت و همچنین درمان آسیب نخاعی با استفاده از سلول های بنیادی با همکاری کلینیک لیزر اروپا شعبه ی دبی، انجام می شود و خوشبختانه نتایج رضایت بخشی از درمان برای تمامی بیماران حاصل شده است.

از توجه و همراهی همیشگی تان ممنون و سپاسگزاریم. لطفا در صورت نیاز به راهنمایی یا دریافت مشاوره از پزشکان کلینیک کوروش، با ما تماس بگیرید.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.