برای افراد مبتلا به دیابت قرص بهتر است یا انسولین ؟

در افراد دیابتی، نحوه استفاده بدن از گلوکز دچار اختلال می شود و شیوه ی کنترل سطح قند خون درمان به نوع دیابت شما دارد. اما برای بسیاری از این افراد همواره سوال پیش می آید که قرص بهتر است یا انسولین ؟ به منظور پاسخ به سوال این عزیزان در این مثاله به مقایسه ی قرص و انسولین پرداخته ایم. لطفا با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.

حتما بخوانید :

مهم ترین باورها و تصورات غلط درباره انسولین

برای کنترل دیابت ، چه زمان باید قرص یا انسولین تزریقی مصرف کرد؟

قرص انسولین و آنچه لازم است در مورد آن بدانید

مختصری در مورد دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2

در دیابت نوع 1، پانکراس تولید انسولین را متوقف می کند؛ انسولین همان هورمونی است که به تنظیم گلوکز یا قند خون کمک می کند. اما دیابت نوع 2 با مقاومت به انسولین شروع می شود؛ به این معنا که پانکراس دیگر انسولین کافی تولید نمی کند، یا از آن به طور موثر استفاده نمی کند.

همانطور که می دانید، هر سلول در بدن شما از گلوکز برای انرژی مورد نیاز خود استفاده می کند؛ و اگر انسولین کار خود را انجام به درستی انجام ندهد، سطح گلوکز در خون فرد افزایش می یابد و وضعیتی به نام هیپرگلیسمی ایجاد می شود. از سوی دیگر قند خون پایین هیپوگلیسمی نامیده می شود که هر دو می توانند منجر به عوارض جدی برای فرد مبتلا به دیابت بشود.

بنابراین کنترل سطح قند خون مسئله ی بسیار مهمی می باشد و لازم است داروی مناسب فرد دیابتی، توسط پزشک متخصص برای او تجویز شود؛ این دارو می تواند قرص یا انسولین باشد و بیماران دیابتی بسیار مایلند بدانند که قرص بهتر است یا انسولین ؟ که در ادامه به این مسئله پرداخته ایم.

قرص بهتر است یا انسولین

قرص و تاثیر آن در کنترل سطح قند خون

انواع قرص ها می توانند به کنترل سطح گلوکز خون در افراد دیابتی کمک کند، اما حقیقت این است که قرص برای هر نوع بیمار دیابتی مناسب نیست.

تجویز قرص برای آن دسته از افراد دیابتی مناسب است که  پانکراس آن ها هنوز مقداری انسولین تولید می کند؛ به این معنی که قرص داروی مناسبی برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 نمی باشد. بنابراین وقتی لوزالمعده تولید انسولین را متوقف کرده است، مصرف قرص ها تاثیری در کنترل قند خون ندارد. بنابراین برای پاسخ به این سوال که قرص بهتر است یا انسولین ؟! برای پاسخ به این سوال باید بگوییم، در شرایطی که ذکر شد، قرص می تواند داروی بهتری برای کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت 2 باشد.

انسولین و کنترل گلوکز خون

پزشک دیابت معمولا برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 ، انسولین تجویز می کند و این دسته افراد لازم است که هر روز دوز مناسبی از انسولین را مصرف نمایند. علاوه بر این، بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 که در بدن آن ها به اندازه کافی انسولین تولید نمی شود، نیاز به مصرف انسولین دارند.

قرص بهتر است یا انسولین : مقایسه قرص و انسولین

اگر بخواهیم به پاسخ دقیق تری به این سوال برسیم که قرص بهتر است یا انسولین ؟ باید بگوییم که پزشک دیابت بر اساس چند فاکتور مهم برای بیمار، قرص یا انسولین تجویز می کند. این فاکتورها عبارتند از :

  • نوع دیابت فرد
  • مدت زمانی که فرد به دیابت مبتلا شده است
  • میزان انسولینی که به طور طبیعی در بدن فرد تولید

مصرف قرص‌ها ممکن است راحت‌تر از انسولین باشد، اما هر کدام از آن ها می تواند عوارض جانبی بالقوه‌ای نیز داشته باشد و با کمی آزمون و خطا، بهترین نوع قرص برای بیمار مشخص می شود. به علاوه پس از مدتی قرص ها بی تاثیر می شوند و دیگر کارآیی لازم برای کنترل قند خون را در فرد نخواهد داشت.

قرص بهتر است یا انسولین

حتی اگر فرد مبتلا به دیابت نوع 2 باشد و درمان او با قرص آغاز شود، احتمال دارد که پس از مدتی بیماری او تشدید شود و نیاز به استفاده از انسولین داشته باشد.

مصرف انسولین نیز لازم است کنترل شده و با دوز مشخص و حتما زیر نظر پزشک دیابت باشد. مصرف زیاد یا خیلی کم آن می تواند مشکلات جدی برای بیمار ایجاد کند.

بنابراین، این پزشک متخصص دیابت است که بنا به وضعیت بیمار برای او قرص یا انسولین تجویز می کند.

در نهایت قرص بهتر است یا انسولین ؟

در این مقاله مطالبی را در مورد دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 بیان کردیم و برای درک این مسئله که بدانیم قرص بهتر است یا انسولین به مقایسه ی اسن دو دسته دارو در درمان دیابت و کنترل قند خون پرداختیم. در نهایت به این نتیجه رسیدم که بسته به نوع دیابت و وضعیت بیمار، پزشک دیابت تشخیص می دهد که قرص بهتر است یا انسولین !

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.