خطرناک ترین نوشیدنی ها برای خوردن قرص را بشناسید

اکثر افراد معمولا در ساعات معینی از روز قرص مصرف می کنند که نوع قرص ها می تواند از نوع داروهای درمانی و یا از نوع ویتامین ها و مکمل ها باشد. در هر صورت می دانید که اصولا قرص را همراه با آب باید بخورید؛ اما عده ای از افراد هستند که یا قرص ها را با سایر نوشیدنی ها و یا بدون آب می خورند. شاید تعجب کنید اما این یک واقعیت است و بررسی هایی که در این زمینه انجام شد نشان داده است که درصد کمی از افراد به این روش برخی از داروهای خود را مصرف می کند که می تواند عواقب خطرناکی داشته باشد. بر همین اساس در این مقاله مطالب قابل توجهی را در مورد خطرناک ترین نوشیدنی ها برای خوردن قرص و همچنین مصرف قرص بدون آب آورده ایم. پس تا انتهای این مقاله با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.

حتما بخوانید : قرص انسولین و آنچه لازم است در مورد آن بدانید

برای افراد مبتلا به دیابت قرص بهتر است یا انسولین ؟

قرص زیپمت چیست؟

معرفی خطرناک ترین نوشیدنی ها برای خوردن قرص : آیا مصرف قرص بدون آب مجاز است؟

قبل از اینکه خطرناک ترین نوشیدنی ها برای خوردن قرص را به شما معرفی کنیم، قصد داریم به این مسئله ی مهم بپردازیم که آیا مصرف قرص بدون آب مجاز است؟

در پاسخ به این سوال مهم باید بگوییم، مصرف قرص بدون آب به هیچ عنوان مجاز نیست و این کار می تواند فرد را با مشکلات جدی گوارشی مواجه کند. برای مثال برخی از داروهای خشک می تواند خطر خفگی بالقوه داشته باشد؛ یا نوعی از قرص های روکش دار و کپسول ها ممکن است بر اثر تماس با مری (لوله عضلانی که دهان شما را به معده شما متصل می کند) باعث آسیب بافتی و التهاب مری شود. که این مشکل در نهایت می تواند با مشکل در بلع، خونریزی، سوزش سر دل یا درد قفسه سینه همراه شود که در صورت عدم درمان ممکن است منجر به عوارض ناپذیری شود.

بنابراین نه تنها از خوردن قرص بدون آب باید جدا پرهیز کنید، بلکه برخی از نوشیدنی ها هستند که خوردن قرص با آن ها می تواند بسیار خطرناک باشد. در ادامه خطرناک ترین نوشیدنی ها برای خوردن قرص را عنوان کرده ایم. لطفا همچنان همراه ما باشید.

خطرناک ترین نوشیدنی ها برای خوردن قرص

خطرناک ترین نوشیدنی ها برای خوردن قرص

در این بخش از مقاله چند نوشیدنی را نام برده ایم که خوردن قرص با این نوشیدنی ها اصلا توصیه نمی شود. لطفا این مطالب را به دقت مطالعه کنید.

آب گریپ فروت

آیا می دانید آب گریپ فروت روی بیش از 50 نوع داروی مختلف تاثیر منفی دارد؟ از جمله داروهایی که از خانواده استاتین هستند. نکته ی بسیار مهمی که در این مورد وجود دارد این است که تاثیر مصرف مرکبات تا 24 ساعت در بدن فرد باقی می ماند؛ بنابراین نه تنها قرص خود را با آب گریپ فروت نخورید، بلکه اگر آب این میوه را مصرف نموده اید، تا 24 ساعت باید از مصرف داروی خود خودداری کنید؛ بنابراین بهترین کار این است که تا زمانی که دارو مصرف می کنید، آب گریپ فروت نخورید.

آب انار

برای افرادی که داروهای ضد فشار خون مصرف می کنند، یکی از خطرناک ترین نوشیدنی ها برای خوردن قرص ، آب انار است. آب انار حاوی آنزیمی است که باعث می شود بسیاری از داروهای ضد فشار خون شکسته شود.

اسموتی های حاوی شیر، شیر، شیرسویا

یکی از خطرناک ترین نوشیدنی ها برای خوردن قرص های کلسیم یا داروهای تیروئید، شیر است. شما پس از گذشت حداقل 4 ساعت از مصرف دارو می توانید شیر یا نوشیدنی های حاوی شیر را مصرف کنید.

نوشیدنی های حاوی کافئین مثل قهوه، انرژی زاها، چای سبز و ...

یکی از خطرناک ترین نوشیدنی ها برای خوردن قرص و داروهای محرک مثل داروهای افدرین، آسم و آمفتامین، نوشیدنی های حاوی کافئین است. مصرف این داروها با نوشیدنی های کافئین دار به شدت سلامت فرد را تهدید می کند.

خطرناک ترین نوشیدنی ها برای خوردن قرص

نوشیدنی های حاوی پتاسیم، مثل نوشیدنی های ورزشی

از خطرناک ترین نوشیدنی ها برای خوردن قرص و داروهای قلبی یا داروهای ضد فشار خون، نوشیدنی های ورزشی و حاوی پتاسیم می باشد.

چای سبز

از خطرناک ترین نوشیدنی ها برای خوردن قرص های رقیق کننده خون، نوشیدنی های حاوی ویتامین کا مثل چای سبز می باشد.

دوغ

با توجه به اینکه دوغ در بدن اثراتی مثل شیر دارد، مانع جذب کلسیم شده و نباید با داروهای حاوی کلسیم مصرف شود.

کلام پایانی : خطرناک ترین نوشیدنی ها برای خوردن قرص

در این مقاله به ذکر توصیه های مهم در مورد مصرف انواع قرص پرداختیم و گفتیم به چه دلیل مصرف قرص بدون آب مجاز نمی باشد؛ به علاوه خطرناک ترین نوشیدنی ها برای خوردن قرص را نام بردیم. در نهایت می توان نتیجه گرفت که بهترین گزینه برای مصرف قرص، آب است.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.