دیابت نوع 1 چیست؟

دیابت نوع 1 (Type 1 diabetes) نوعی بیماری خود ایمن است که در آن لوزالمعده یا پانکراس قادر به تولید انسولین در بدن انسان و کنترل قند خون به صورت طبیعی نمی باشد. بنابراین برای تولید قند خون و جلوگیری از عوارض آن نیاز به مصرف انسولین می باشد. انسولین قادر است قند خون شما را کنترل کرده و در حد نرمال نگه دارد و از افزایش (هایپرگلیسمی) و کاهش آن (هیپوگلیسمی) جلوگیری نماید. در ادامه با کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد دیابت نوع 1 و روش های درمان آن کسب کنید.

بیشتر بدانید :

چگونه با دیابت نوع 1 زندگی کنیم؟

درمان دیابت نوع 1

دیابت نوع 1 چیست؟

دیابت نوع 1 در هر رده سنی به خصوص در کودکان و نوجوانان شایع تر است.  زمانی که گلوکز یا قند خون به خوبی کنترل نشود و یا مقدار آن به طور مداوم زیاد باشد، دیابت نوع 1 در فرد بروز می کند. دلیل عدم کنترل درست قند خون، عدم تولید کافی هورمون انسولین در بدن است. هورمون تنسولین امکان جذب و استفاده از گلوکز در بدن را فراهم می کند.

آیا می دانید فرد می تواند با داشتن رژیم غذایی مناسب و تغییر سبک زندگی از ابتلا به دیابت نوع 2 جلوگیری کند، اما جلوگیری از دیابت نوع 1 امکان پذیر نیست. علت این است که سیستم ایمنی بدن به گروهی از سلول های موجود در پانکراس به نام جزایر لانگرهانس یا islets که به طور معمول وظیفه ی تولید انسولین در بدن را دارند، حمله می کنند و روند تولید آن را کند ساخته یا به طور کل متوقف می سازند. بدون انسولین کافی ، گلوکز نمی تواند وارد سلول شود و در جریان خون باقی می ماند. فرد مبتلا به دیابت نوع 1 باید در تمام دوران زندگی خود به طور منظم انسولین مصرف نماید، در غیر این صورت دچار افزایش روز افزون قند خون و عوارض خطرناک آن می شود.

دیابت نوع 1

علائم دیابت نوع 1 کدام است؟

فردی که مبتلا ب دیابت نوع 1 می باشد، به علائم زیر دچار می شود :

  • افزایش گرسنگی و تشنگی
  • تکرر ادرار
  • تاری دید یا مشکلات بینایی
  • خستگی و فرسودگی
  • کاهش وزن بدون دلیل

بنابراین توجه داشته باشید که در صورت مواجه با هر یک از علائم دیابت نوع 1 به پزشک متخصص آن رجوع کرده تا آزمایشات و اقدامات درمانی لازم برای کنترل قند خون شما انجام شود.

تشخیص دیابت نوع 1

پس از تشخیص دیابت نوع 1 و اینکه فرد متوجه شود که به دیابت نوع 1 مبتلا شده است، سلول های جزایر لانگرهانس ممکن است به تولید این هورمون قبل از توقف کامل نیز ادامه دهند. در این مدت، فرد برای حفظ سطح قند خون نرمال به تزریق انسولین کمتری نیاز دارد. پزشکان به این مرحله  "honeymoon phase" می گویند. در مرحله ماه عسل، با اینکه بیمار احساس بهبودی نسبی دارد اما همچنان هم نیاز به نظارت دقیق و تنظیم منظم دوز انسولین دارد. رعایت برنامه درمانی توصیه شده در هنگام مرحله ماه عسل ضروری است.

از طریق انجام آزمایشات زیر می توان دیابت نوع 1 را تشخیص داد :

آزمایش هموگلوبین گلیکوزیله (A1C). در این آزمایش خون میانگین قند خون شما را طی دو تا سه ماه گذشته بررسی می کنند. در این نوع آزمایش، قند خون متصل به پروتئین های  حامل اکسیژن در گلبول های قرمز (هموگلوبین) را اندازه گیری می کنند. هرچه قند خون شما بیشتر باشد، هموگلوبین های همراه با قند بیشتری خواهد بود. سطح A1C 6.5 درصد یا بالاتر در دو آزمایش جداگانه نشانگر دیابت نوع 1 است.

دیابت نوع 1 اگر امکان انجام آزمایش A1C وجود نداشته باشد، یا فرد بیمار شرایط خاصی داشته باشد که در جواب آزمایش A1C تاثیر گذار باشد، مانند بارداری یا یک شکل غیر معمول از هموگلوبین (نوع هموگلوبین)، پزشک شما ممکن است از این آزمایشات استفاده کند:

آزمایش قند خون تصادفی، نمونه خون در چند زمان به طور تصادفی گرفته می شود و ممکن است با انجام آزمایشات مکرر همراه باشد. مقادیر قند خون به میلی گرم در هر دسی لیتر (میلی گرم در لیتر) یا میلی لیتر در لیتر (میلی مول در لیتر) بیان می شود. صرف نظر از آخرین تایم خوردن غذا، میزان قند خون تصادفی 200 میلی گرم در لیتر (11.1 میلی مول در لیتر) یا بالاتر،  نشان هنده ی دیابت نوع 1 است، به خصوص هنگامی که با هر یک از علائم دیابت مانند تکرر ادرار و تشنگی شدید همراه باشد. در صورتیکه میزان قند خون ناشتا در آزمایش خون کمتر از 100 میلی گرم در لیتر (5.6 میلی مول در لیتر) باشد، میزان قند شما طبیعی است. میزان قند خون ناشتا از 100 تا 125 میلی گرم در لیتر (5.6 تا 6.9 میلی مول در لیتر) روی خط مرز است. اما اگر در دو آزمایش جداگانه میزان قند خون 126 میلی گرم در لیتر (7 میلی مول در لیتر) یا بالاتر باشد، مبتلا به دیابت نوع 1 هستید.

خدمات کلینیک کوروش

دوستان همراه، در صورتی که درخانواده، فرزند یا نوجوان شما مبتلا به دیابت نوع 1 می باشد،  با مراجعه به کلینیک سلامت و دیابت کوروش از خدمات درمانی این مرکز مربوط به دیابت کودکان و نوجوانان زیر نظر دکتر ریحانه برکتین متخصص دیابت کودکان و نوزادان بهره مند شوید.

با آرزوی صحت و سلامتی برای شما عزیزان
تگ :
دیابت

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.