علائم دیابت در ادرار که باید بدانید

هزاران سال است  که پزشکان برای پی بردن به نوع بیماری های مختلف در افراد، ادرار آن ها را مورد آزمایش قرار می دهند. همچنین وجود علائم یا نشانه هایی که فرد هنگام دفع ادرار با آن مواجه می شود نیز می تواند به تشخیص نوع بیماری کمک کند. در این مقاله مطالبی را ارائه کرده ایم در ارتباط با علائم دیابت در ادرار و اینکه چه نشانه هایی در ادرار فرد گویای ابتلا به دیابت می باشد. پس تا انتهای این مقاله با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.

حتما بخوانید :

درمان بی اختیاری ادرار با لیزر 

دیابت و عفونت های مخمری

دیابت و بیماری های عفونی

علائم دیابت در ادرار شامل چه مواردی می باشد؟

در این بخش از مقاله علائمی را نام برده ایم و توضیحاتی را در مورد هر کدام ارائ کرده ایم که فرد با مشاهده ی چنین علائمی به احتمال زیاد ب دیابت مبتلا شده است و لازم است به پزشک متخصص مراجعه نماید تا آزمایشات و بررسی های لازم انجام شود.

تکرر ادرار

در حالت طبیعی، زمانی که فرد مایعات زیادی مصرف کرده باشد، به منظور دفع آب اضافه از بدن، تکرر ادرار اتفاق می افتد. اما در حالتی که فرد به دیابت مبتلا شده است، علت تکرر ادرار وجود آب اضافه در کلیه ها نیست، بلکه به دلیل وجود قند بیش از حد در کلیه ها می باشد. بنابراین یکی از علائم دیابت در ادرار ، تکرر ادرار می باشد.

علائم دیابت در ادرار

بی اختیاری ادرار

همانطور که می دانید کنترل اندام های مختلف بدن از طریق سیستم عصبی انجام می شود و دستگاه ادراری نیز از این قائده مستثنی نمی باشد. یکی از عوارض دیابت و قند خون بالا، ضعف اعصاب و آسیب های عصبی در اندام ها می باشد؛ بنابراین چنانچه فرد در اثر قند خون بالا و کنترل نشده، دچار آسیب اعصاب شده باشد، در این صورت ممکن است دچار بی اختیاری ادرار نیز شود. بنابراین یکی دیگر از علائم دیابت در ادرار ، بی اختیاری ادرار می باشد.

عفونت ادراری

به طور کلی وجود هر ماده اضافه در ادرار می تواند منجر به عفونت ادراری و همچنین عفونت در دستگاه تناسلی بشود. در افراد مبتلا به دیابت نیز وجود قند بیش از حد در ادرار می تواند فرد را مبتلا به عفونت ادراری کرده و با علائمی از قبیل سوزش ادرار، سخت شدن دفع ادرار، و گاهی وجود خون در ادرار مواجه کند. بنابراین یکی دیگر از علائم دیابت در ادرار می تواند عفونت ادراری باشد.

تغییر بوی ادرار

یکی دیگر از علائم دیابت در ادرار ، تغییر بوی ادرار است. زمانی که فرد مبتلا به دیابت می شود، به علت وجود قند و گلوکز بالا در ادرار ، بوی ادرار تغییر می کند؛ که البته تشخیص این مورد اندکی سخت است و ممکن است فرد متوجه این مسئله نشود. اما در صورت متوجه شدن تغییر بوی ادرار، فرد می بایست سریعا به پزشک دیابت خود مراجعه کند.

علائم دیابت در ادرار

توجه داشته باشید که با مشاهده ی هر کدام از علائم گفته شده در ادرار خود، به هیچ عنوان مراجعه به پزشک را به تاخیر نیاندازید؛ پس از مشورت با پزشک، تست های اولیه و آزمایشات لازم برای تعیین سطح قند خون شما انجام می شود و در صورت تشخیص دیابت، داروهای مناسب برای کنترل قند خون تان تجویز می شود.

کلام پایانی : علائم دیابت در ادرار

در این مقاله گفتیم که علائم دیابت در ادرار ممکن است شامل تغییر بوی ادرار، تکرر ادرار، سخت شدن دفع ادرار،  بی اختیاری ادرار کنترل ادرار و عفونت ادراری و احساس سوزش ادرار و مواردی از این قبیل باشد؛ که با دیدن چنین نشانه هایی لازم است فرد سریعا به پزشک خود مراجعه کند تا هر چه سریع تر اقدامات لازم جهت تشخیص و درمان بیماری برای او صورت گیرد.

در نهایت باید بگوییم، از آنجا که بیماری دیابت و قند خون کنترل نشده می تواند با عوارض شدید و جبران ناپذیری همراه باشد، با مشاهده هر نوع علامت از علائم دیابت در ادرار ، لازم است سریعا پزشک خود را در جریان قرار دهید تا از بروز عوارض ناشی از دیابت جلوگیری شود.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.