دیابت یک بیماری مزمن جدی است که می تواند منجر به عوارضی در پاها شود در نتیجه نیاز به مراقبت از پا در بیماران دیابتی امری ضروری است. دیابت می تواند باعث نوروپاتی (یا آسیب عصبی) شود که منجر به کاهش یا عدم وجود احساس در پاها می شود. اگر نوروپاتی ایجاد شود، ممکن است یک فرد دیابتی نتواند درد و آسیب به پوست را حس کند و این می تواند منجر به زخم دیابتی شود. دو عارضه دیگر دیابت شامل كاهش خون رسانی به پا و همچنین سیستم ایمنی ضعیف میباشد كه می تواند مانع بهبود زخم و توانایی مبارزه با عفونت ها شود. همه این عوامل منجر به افزایش خطر قطع عضو در اندام می شود.

علاوه بر مراقبت های منظم پزشکی و تغییر شیوه زندگی برای کمک به کنترل قند خون، مراحل مهمی وجود دارد که هر دیابتی باید انجام دهد تا خطر عوارض پای دیابتی را به حداقل برساند. با کلینیک کوروش همراه باشید تا شما را با این مراحل آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید: درمان زخم پای دیابتی به روش PRP

راه های مراقبت از پا در بیماران دیابتی

در اینجا چندتا از راه های مهم برای مراقبت از پای دیابتی را بیان میکنیم. اگر خودتان از دیابت رنج میبرید و یا عزیزان شما به این بیماری دچار شده اند، راه های مراقبت از پا در بیماران دیابتی میتواند برای شما بسیار مهم و حیاتی باشد.

مراقبت از پا در بیماران دیابتی

مراجعه به متخصص

مراقبت از پا در بیماران دیابتی به طور منظم توسط یک متخصص، مزایای بسیاری از جمله شناسایی مشکلات احتمالی و جلوگیری از به وقوع پیوستن آن ها دارد. مراجعه به متخصص برای مراقبت های معمول از پا، هر دو ماه یکبار توصیه میشود که شامل غربالگری برای نوروپاتی و کاهش خون رسانی به پا میشود. مناطقی که احتمالا مشکل دارند مانند ناخن های رشد یافته، تحت درمان قرار میگیرند. مشکلات ارتوپدی مانند پینه های پا نیز در صورت لزوم شناسایی و درمان میشوند.

نشان داده شده است که حتی اگر عارضه مربوط به پای دیابتی مانند زخم اتفاق بیفتد، داشتن مراقبت منظم توسط متخصص به همراه سایر مداخلات پزشکی احتمال قطع عضو را کاهش می دهد.

چک کردت روزانه پا

یکی از مهمترین راه های مراقبت از پا در بیماران دیابتی ، بازرسی روزانه پاهای خود برای شناسایی زود هنگام هرگونه مشکل مانند زخم در پاهاست. بسیار پیش آمده است که بیمار دیابتی به به جراحت و یا عفونت در پا همچون زخم سوراخ شده مبتلا میشود و هیچگونه اطلاعی از آن ندارد. در واقع این به دلیل از بین رفتن احساس درد در پاهای افراد دیابتی است که ویژگی بارز نوروپاتی است. هرچه زودتر یک عفونت و یا زخم شناسای و درمان شود، پیچیدگی و دشواری حل این مشکل کمتر میشود.

هنگام بازرسی از پاهای خود ، حتماً تمام نواحی از جمله بین انگشتان پا و کف پا را به طور کامل بررسی کنید. در صورت مشاهده هرگونه زخم، بثورات پوستی، تحریک پوست، تورم و یا تغییرات دیگر در پوست، در اسرع وقت به پزشک معالج یا پزشک مراقبت های اولیه خود مراجعه کنید. اگر در رسیدن به پای خود مشکل دارید یا کسی را ندارید که این کار را برای شما انجام دهد، آینه های معاینه پا وجود دارد که کار با ان ها بسیار راحت است. این آینه ها را میتوانید به صورت آنلاین و یا در داروخانه ها پیدا کنید.

مراقبت از پا در بیماران دیابتی

استفاده از کفش های محافظ

برای یک بیمار مبتلا به دیابت بسیار مهم است که از کفش های نامناسب استفاده نکند. زخم های پا میتوانند به راحتی از ساییدگی پا در کفش های تنگ و یا گشاد به وجود بیایند. برای محافظت از پاهای خود، بهتر است کفش هایی با سایز مناسب انتخاب کنید تا از تناسب مناسب استفاده کرده و فضای کافی برای انگشتان پا داشته باشد، از کفش هایی که خیلی باریک هستند خودداری کنید. کفش ها در مراقبت از پا در بیماران دیابتی بسیار اهمیت دارند.

کفش عمیق (extra-depth) نوعی کفش است که اغلب برای افراد دیابتی تجویز و یا توصیه می شود. امروزه این کفش ها بسیار متنوع و در انواع مختلفی ارائه میشوند. برای دریافت کفش مناسب حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: آیا عوارض دیابت را میدانید؟

برای مراقبت از پا در بیماران دیابتی، رعایت نکات بالا میتواند بسیار موثر بوده و از عوارض ناشی از دیابت بکاهد. برای دریافت هرگونه اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید با متخصصین مجرب در کلینیک کوروش در ارتباط باشید. اگر این مطلب برای شما مفید بوده است آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. باشد که قدمی در راستای بهتر شدن حال عزیزان دیابتی برداشته باشیم.