اختلالات متابولیک و هر آنچه لازم است در مورد آن بدانید

متابولیسم اصطلاحی است که فرآیندهای بیوشیمیایی در بدن را توصیف می کند و باعث رشد ، تولید مثل ، ترمیم آسیب ها در بدن و پاسخ دهی به محیط می شود. اختلالات متابولیک به وضعیتی گفته می شود که فرآیندهای اینچنینی در بدن مختل می شود. با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید تا با مطالب بیشتری در مورد metabolic disorder یا اختلالات متابولیک آشنا کنیم.

حتما بخوانید :

7 روش افزایش متابولیسم بدن

بهترین ورزش ها برای بیماران دیابتی

نقش قهوه در چربی سوزی

اختلال متابولیک چیست؟

همانطور که گفتیم متابولیسم عبارتست از فرآیندهای بیوشیمیایی که در بدن با هدف حفظ حیات موجودات زنده در حال انجام است. متابولیسم صحیح بدن تعادل بین این دو فرآیند است:

 • کاتابولیسم : کاتابولیسم عبارتست از تولید انرژی در اثر شکستن مولکول های بزرگ تر به مولکول های کوچک تر. به عنوان مثال، تجزیه مولکول های کربوهیدرات به گلوکز جز فرایند کاتابولیسم در نظر گرفته می شود.
 • آنابولیسم : آنابولیسم عبارتست از مصرف انرژی جهت ساخت سلول های جدید، حفظ بافت های بدن و ذخیره انرژی.

اختلال متابولیک زمانی رخ می دهد که واکنش های شیمیایی غیرطبیعی در بدن فرد، متابولیسم بدن را مختل کند و این می‌تواند بر موارد زیر تاثیر بگذارد :

 • توانایی بدن برای تجزیه مولکول‌های بزرگ و تولید انرژی
 • توانایی سلول ها برای تولید انرژی

به عنوان مثال، دیابت نوعی بیماری متابولیک است که در آن استفاده از انسولین توسط سلول ها یا تنظیم هورمون انسولین در بدن اختلال پیدا کرده است.

انسولین به گلوکز کمک می کند تا وارد سلول های بدن شود و انرژی مورد نیاز آن ها را تامین کند. همچنین شرایطی را فراهم می کند تا گلوکز در بافت ماهیچه ای یا کبدی ذخیره شود. بنابراین از آنجایی که عملکرد انسولین در افراد مبتلا به دیابت دچار اختلال شده است، سطح گلوکز خون در این افراد بالا می رود و این می تواند طیف وسیعی از مشکلات و عوارض ناشی از آن را به همراه داشته باشد.

اختلالات متابولیک

چه عواملی منجر به بروز اختلالات متابولیک می شود؟

به دلیل اینکه متابولیسم فرآیند پیچیده ای است و می تواند بافت ها و اندام ها مختلف را در بدن درگیر کند، عوامل متعددی وجود دارد که منجر به بروز اختلالات متابولیک در بدن می شود؛ در ادامه به برخی از مهم ترین آن ها اشاره کرده ایم.

ژنتیک : ژن ها می توانند فرآیندهای متابولیک را به روش های مختلفی تحت تاثیر قرار دهند. به عنوان مثال، افراد مبتلا به بیماری گوچر دارای یک جهش ژنتیکی هستند که تولید گلوکوسربروزیداز (آنزیمی برای تجزیه چربی ها) را محدود می کند و می تواند باعث تجمع مضر چربی در اطراف بدن شود.

اختلال عملکرد اندام ها : زمانی که اندام های درگیر با متابولیسم بدن به درستی کار نکنند، فرد دچار اختلالات متابولیک می شود. به عنوان مثال، دیابت زمانی رخ می دهد که پانکراس قادر به تولید انسولین کافی برای تنظیم سطح گلوکز خون نباشد.

اختلال عملکرد میتوکندری : میتوکندری ها بخش های کوچکی از سلول ها هستند که در درجه اول انرژی تولید می کنند. جهش‌های میتوکندری یا DNA سلولی یا محرک‌ های محیطی می‌توانند بر عملکرد میتوکندری‌ ها و میزان انرژی که می‌توانند تولید کنند تأثیر بگذارند.

در کل، علت اصلی اختلالات متابولیک یکسان نیست؛ به عنوان مثال، دیابت نوع 1 ناشی از حمله اشتباه سیستم ایمنی به سلول های پانکراس است و دلیل اصلی این مشکل در سیستم ایمنی بدن هنوز به درستی مشخص نیست.

اختلالات متابولیک

آشنایی با علائم بیماری های ناشی از اختلالات متابولیک

همانطور که گفتیم، اختلالات متابولیک متنوع می باشد و احتمال دارد عملکرد بخش های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهد. زمانی که فردی به یکی از انواع بیماری های متابولیک مبتلا می شود، دچار علائمی خواهد شد که رایج ترین آن ها عبارتند از :

 • خستگی
 • ضعف عضلانی
 • افزایش یا کاهش وزن غیر منتظره
 • تغییر رنگ پوست
 • دل درد
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • کاهش اشتها
 • مشکلات مربوط به رشد نوزادان

کلام پایانی در مورد اختلالات متابولیک

اختلالات متابولیک با تاثیر بر متابولیسم بدن می تواند منجر به طیف وسیعی از علائم یا عوارض شود که معمولاً به دلیل تولید بیش از حد یا خیلی کم ماده ای در بدن به وجود می آید؛ جهش های ژنتیکی موثر بر فرآیندهای بیوشیمیایی نیز عامل بسیاری از اختلالات متابولیک می باشد.

افرادی که علائم اختلال متابولیک را در خود مشاهده می کنند باید فورا به پزشک مراجعه نمایند، زیرا چنانچه به این علائم توجه نشود و برای درمان آن هیچ اقدامی صورت نگیرد، می تواند منجر به بروز عوارض جدی بشود.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.