سلول های بنیادی چیست ؟ همه چیز در مورد سلول های بنیادی

اکثر افراد فقط نام سلول های بنیادی را شنیده اند، ولی دقیقا نمی دانند این سلول ها از چه نوعی هستند و چه کاربردهایی دارند؛ سلول های بنیادی سلول هایی هستند که می توانند به انواع دیگر سلول ها تبدیل شوند. به عنوان مثال، سلول های بنیادی می توانند به سلول های عضلانی یا سلول های مغز تبدیل شوند، یا می توانند تقسیم شوند و خود را تجدید کنند، حتی پس از اینکه برای مدت طولانی غیرفعال باشند. در این مقاله با تیم پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید تا با همه چیز در مورد سلول های بنیادی آشنا شوید.

حتما بخوانید :

درمان دیابت با سلول های بنیادی

درمان آسیب نخاعی با استفاده از سلول های بنیادی

درمان زخم پای دیابتی به روش PRP چگونه است؟

کلیاتی در مورد سلول های بنیادی

در حوزه سلول های بنیادی تحقیقات زیادی در حال انجام است و این تحقیقات به دانشمندان کمک می کند تا دریابند چگونه یک موجود زنده از یک سلول منفرد رشد می کند و چگونه سلول های سالم می توانند در جایگزینی سلول هایی که به درستی در افراد و حیوانات کار نمی کنند مفید باشند.

محققان اکنون در حال مطالعه سلول های بنیادی هستند تا بتوانند راه حل هایی برای درمان انواع مشکلاتی که بر سیستم ها و بخش های مختلف بدن تأثیر بگذارد کمک کنند.

انواع سلول های بنیادی را بشناسید

بدن انسان برای عملکرد صحیح، به انواع مختلفی از سلول ها نیاز دارد، اما واقعیت این است که بدن، قادر به تولید هر نوع سلولی نیست؛ بنابراین انواع سلول های بنیادی در این موارد به کار می آیند و می توانند نیازهای مختلف بدن را در مواقع خاص برطرف نمایند. انواع سلول بنیادی عبارتند از :

سلول های بنیادی جنینی

دانشمندان سلول های بنیادی جنینی را از جنین های استفاده نشده باقی مانده از روش های لقاح آزمایشگاهی استخراج می کنند. آن ها این سلول ‌ها از رویان، در مرحله بلاستوسیست انجام می‌دهند، که مرحله رشد قبل از لانه‌گزینی جنین در رحم است.

این سلول ها سلول های تمایز نیافته ای هستند که تقسیم و تکثیر می شوند. این نوع سلول ها همچنین قادرند به انواع خاصی از سلول ها تمایز شوند.

سلول های بنیادی

سلول های بنیادی بالغ

سلول های بنیادی بالغ دو نوع هستند : سلول های موجود در بافت های توسعه یافته بدن و سلول های بنیادی پرتوان القایی (iPS).

  • بافت های توسعه یافته بدن : مانند اندام ها، ماهیچه ها، پوست و استخوان؛ این بافت ها شامل برخی از سلول های بنیادی هستند. این سلول‌ها معمولاً می‌توانند بر اساس جایی که وجود دارند، به سلول ‌های متمایز تبدیل شوند. به عنوان مثال، یک سلول بنیادی مغز تنها می تواند به سلول مغز تبدیل شود.
  • سلول های بنیادی پرتوان القایی (iPS) : دانشمندان سلول ‌های iPS را دستکاری می‌کنند که آن ها را بازسازی کنند تا بیشتر شبیه سلول ‌های بنیادی جنینی برای استفاده در علوم پزشکی شوند. پس از جمع آوری سلول های بنیادی، دانشمندان معمولاً آن ها را برای استفاده در آینده در نیتروژن مایع ذخیره می کنند.

کاربردهای سلول های بنیادی

دانشمندان در حال تحقیق در مورد چگونگی استفاده از سلول های بنیادی برای بازسازی اندام ها یا درمان انواع بیماری ها هستند.

فهرست بیماری هایی که درمان آن ها از طریق سلول های بنیادی امکان پذیر است، بی پایان است و ما تنها به برخی از آن ها اشاره کرده ایم؛ مواردی مانند بیماری آلزایمر، بیماری قلبی، دیابت، آرتریت روماتوئید و ... . پزشکان همچنین ممکن است بتوانند از سلول های بنیادی برای درمان آسیب های نخاع یا سایر قسمت های بدن استفاده کنند.

در ادامه به ذکر دو مورد از کاربردهای اصلی سلول های بنیادی پرداخته ایم. لطفا همچنان با ما همراه باشید.

استفاده از سلول های بنیادی برای درمان

سلول های بنیادی نقش اساسی در بازسازی اندام ها دارند، زیرا می توانند به راحتی تقسیم شوند تا جایگزین سلول های مرده شوند. دانشمندان بر این باورند که دانستن نحوه عملکرد سلول های بنیادی می تواند به درمان بافت آسیب دیده کمک کند. به عنوان مثال، اگر قلب فردی دارای بافت آسیب دیده باشد، پزشکان ممکن است بتوانند با پیوند سلول های بنیادی رشد یافته در آزمایشگاه به قلب فرد، بافت سالم را تحریک کنند تا رشد کند که این فرایند می تواند باعث تجدید بافت قلب شود.

سلول های بنیادی

جالب است بدانید نتایج یکی از تحقیقات معتبر نشان داده است که درمان دیابت با سلول های بنیادی امکان پذیر شده است.

در کلینیک سلامت و دیابت کوروش، درمان دیابت با استفاده از سلول های بنیادی انجام می شود و تا کنون نتایج رضایت بخشی از این روش درمان به دست امده است.

سلول های بنیادی همچنین می توانند پتانسیل زیادی در توسعه سایر روش های درمانی جدید داشته باشند.

استفاده از سلول های بنیادی در تولید دارو

یکی دیگر از کاربردهای سلول های بنیادی مربوط می شود به حوزه دارو سازی؛ دانشمندان از سلول های بنیادی برای توسعه و آزمایش داروهای جدید استفاده کرده اند. نوع سلول بنیادی که دانشمندان معمولاً برای این منظور استفاده می کنند سلول iPS است.

منابع سلول های بنیادی

سلول های بنیادی از دو منبع اصلی گرفته می شوند : بافت های بدن بالغ و جنین .

سلول های بنیادی بالغ

سلول های بنیادی می توانند قبل از تمایز به هر نوع سلولی تبدیل شوند. سلول‌های بنیادی بالغ که سلول‌های بنیادی بافتی یا سوماتیکی نیز نامیده می‌شوند، از زمان رشد جنین در سراسر بدن وجود دارند.

این نوع سلول های بنیادی نسبت به سلول های بنیادی جنینی تخصصی تر هستند و تا زمانی که بدن برای یک هدف خاص به آن ها نیاز داشته باشد، مثلاً به عنوان سلول های پوستی یا ماهیچه ای در بدن باقی می مانند.

در زندگی روزمره به طور طبیعی بدن، دائما بافت های خود را تجدید می کند. در برخی از قسمت ‌های بدن، مانند روده و مغز استخوان، سلول‌های بنیادی به طور منظم تقسیم می‌شوند تا بافت ‌های جدید را برای نگهداری و ترمیم تولید کنند.

سلول های بنیادی در انواع مختلف بافت ها وجود دارند؛ از جمله :

  • مغز
  • مغز استخوان
  • خون و رگ های خونی
  • ماهیچه های اسکلتی
  • پوست
  • کبد

با این حال، یافتن سلول های بنیادی ممکن است دشوار باشد. این نوع سلول ها می توانند سال ها غیرقابل تقسیم و غیر اختصاصی بمانند تا زمانی که بدن آن ها را برای ترمیم یا رشد بافت جدید احضار کند.

سلول های بنیادی بالغ می توانند به طور نامحدود تقسیم شوند. بدان معنی که این سلول ها می توانند انواع سلول های مختلف را از اندام مبدأ تولید کنند یا حتی اندام اصلی را به طور کامل بازسازی کنند.

سلول های بنیادی

سلول های بنیادی جنینی

همانطور که می دانید، از همان مراحل اولیه بارداری، پس از بارور شدن تخمک توسط اسپرم، جنین تشکیل می شود. حدود 3 تا 5 روز پس از بارور شدن تخمک توسط اسپرم، جنین شکل بلاستوسیست یا گلوله سلولی به خود می گیرد. بلاستوسیست حاوی سلول های بنیادی است و بعداً در رحم کاشته می شود. سلول های بنیادی جنینی از یک بلاستوسیست 4 تا 5 روزه گرفته می شود.

سلول های بنیادی جنینی، معمولاً جنین های اضافی هستند که از لقاح آزمایشگاهی (IVF) حاصل می شوند. (در کلینیک های IVF، پزشکان چندین تخمک را در یک لوله آزمایش بارور می کنند تا از زنده ماندن حداقل یکی اطمینان حاصل کنند. سپس تعداد محدودی تخمک را برای شروع بارداری کاشت می کنند.)

سلول های بنیادی جنینی نسبت به سلول های بنیادی بالغ می توانند به انواع سلول های بیشتری تبدیل شوند.

سلول های بنیادی مزانشیمی (MSC)

سلول های بنیادی مزانشیمی از بافت همبند یا استرومایی که اندام های بدن و سایر بافت ها را احاطه کرده است، گرفته می شود.

دانشمندان از  MSCها برای ایجاد بافت های جدید بدن مانند استخوان، غضروف و سلول های چربی استفاده می کنند و معتقدند که ممکن است روزی بتوان از این سلول ها برای حل طیف وسیعی از مشکلات حوزه سلامت استفاده کرد.

سلول های بنیادی پرتوان القایی (iPS)

دانشمندان این نوع سلول ها را در آزمایشگاه، از سلول های پوست و سایر سلول های خاص بافت ها می گیرند. این سلول ها به عبارتی مشابه سلول های بنیادی جنینی عمل می کنند، بنابراین می توانند برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها مفید باشند.

با این وجود تحقیق و بررسی در مورد این نوع سلول های بنیادی هنوز ادامه دارد.

کلام پایانی : همه چیز در مورد سلول های بنیادی

در این مقاله شما را با انواع سلول های بنیادی آشنا کردیم و گفتیم منابع اصلی این نوع سلول ها چیست و از کجا گرفته می شوند. در نهایت باید بگوییم درمان با سلول های بنیادی هنوز نیاز به تحقیقات بیشتری دارد، و دستاوردهای علمی پیرامون سلول های بنیادی همیشه در حال توسعه است.

از توجه و همراهی شما تا پایان این مقاله صمیمانه سپاسگزاریم.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.