انجام تست ABI (تست شاخص مچ پا-بازو) | بررسی سلامت عروق محیطی در کلینیک کوروش

دوستان و همراهان گرامی، شما چقدر در مورد بیماری شریانی محیطی (PAD) می دانید؟ این بیماری، بر اثر مشکل گردش خون در شریان ای باریک بدن به وجود می آید که این باعث کاهش جریان خون در اندام های بدن می شود و این امر منجر به بروز علائمی نظیر درد در پاها هنگام راه رفتن می شود. این بیماری نشان دهنده ی تجمع و رسوب بیش از حد چربی در رگ ها و شریان های بدن می شود و در نتیجه جریان خون در قلب و مغز و پاها کاهش می یابد و ریسک حمله ی قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد. بنابراین باید راهی وجود داشته باشد که بتوان بیماری شریانی محیطی (PAD) و شدت آن را تشخیص داد؛ که شما با انجام تست ABI (تست شاخص مچ پا-بازو) می توانید شدت بیماری شریانی محیطی را تشخیص دهید. آیا مایلید تا در مورد تست ABI بیشتر بدانید؟ پس با تیم پزشکی سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.

شما عزیزان می توانید برای انجام تست ABI (تست شاخص مچ پا-بازو)  به کلینیک سلامت و دیابت کوروش مراجعه نمائید.

تست ABI در کلینیک کوروش بیشتر بدانید : دیابت و بیماری قلبی رابطه مصرف قند و شکر با سرطان و بیماری های قلب و مغز

تست ABI (تست شاخص مچ پا-بازو)  چیست؟

تست ABI روشی کاملا غیر تهاجمی است که با استفاده از آن می توان با اندازه گیری فشار خون در مچ پا و بازو، انواع زخم های عروقی و میزان گردش و جریان خون در شریان ها را تشخیص داد.

و همانطور که گفته شد با استفاده از تست ABI (تست شاخص مچ پا-بازو) ، می توان بیماری شریانی محیطی (PAD) را تشخیص داد؛ که به این ترتیب می توان میزان ریسک و خطر حمله قلبی و سکته مغزی را در بیمار نیز تشخیص داد.

نتایج حاصل از تست ABI (تست شاخص مچ پا-بازو) می تواند به پزشک شما کمک کند که چگونه از به وجود آمدن خطرات احتمالی برای این بیماران جلوگیری شود و روند درمان و بهبود بیماری دقیق تر و موثرتر ادامه یابد.

تست ABI یک تست بسیار مهم است، از این نظر که میزان ابتلا به آترواسکلروز و خطر مرگ را در فرد پیش بینی می کند و البته این موضوع بسیار مهمی است.

آنچه درباره ی نتایج تست ABI (تست شاخص مچ پا-بازو) باید بدانید

نتایج به دست آمده از تست ABI (تست شاخص مچ پا-بازو) به این معناست که اگر ABI بیمار پائین باشد، یعنی فرد به PAD مبتلاست. اگر فرد در حالت عادی ABI  معمولی داشته باشید و هنگام ورزش ABI شما دچار افت اندکی بشود نیز بیانگر این است که فرد به PAD مبتلاست.

تست ABI طبیعی

تست ABI (تست شاخص مچ پا-بازو) برای یک فرد سالم در حالت استراحت برابر است با ۱.۰ تا ۱.۴ که این نشان دهنده ی این است که هیچ انسدادی در رگ ها و یا باریک شدن رگ به صورت قابل توجهی وجود ندارد.

تست ABI در کلینیک کوروش

تست ABI غیر طبیعی

اگر نتیجه ی تست ABI (تست شاخص مچ پا-بازو) در حالت استراحت ۰.۹ یا کمتر از آن و یا ۱.۴ یا بالاتر از آن باشد، به عنوان ABI مرزی محسوب می شود.

به طور کلی مقادیر غیرطبیعی تست ABI نشان دهنده ی این است که شریان ها باریک شده است و یا فرد دچار انسداد در رگ ها و شریان ها می باشد، که این می تواند ریسک حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد.

زمانی که نتیجه تست ABI غیر طبیعی باشد، ممکن است نیاز به تست بیشتری داشته باشد تا پزشکان بتواند تشخیص دهند که مکان و شدت PAD یا گرفتگی عروق تا چه حد است و اقدامات درمانی لازم انجام شود.

در تستی که با استفاده از دستگاه ABI انجام می‌شود، فشار خون دست‌ها و پاها در سطوح مختلف به صورت کاملا دقیق اندازه ‌گیری می‌شود و در نتایج به دست آمده، چنان چه در عددی که نشان داده می شود، نسبت فشار خون در مچ پا به بازو کم باشد، به معنی تنگی یا انسداد بعضی از شریان‌ها در اندام تحتانی می‌باشد.

در این صورت پزشک، فرایند درمان بیمار را آغاز می نماید.

از توجه و همراهی تان صمیمانه سپاسگزاریم.
تگ :
تست ABI

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.