دیابت بی مزه چیست؟ انواع دیابت بی مزه

شما قطعا با بیماری دیابت یا قند خون آشنا هستید و شاید فقط دیابت شیرین که شامل دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 می باشد را بشناسید. آیا تا کنون در مورد دیابت بی مزه شنیده اید؟ تا چه حد با این نوع دیابت آشنا هستید؟ در این مقاله تیم پزشکی سلامت و دیابت کوروش شما را با دیابت بی مزه و انواع آن آشنا کرده است. لطفا با ما همراه باشید.

دیابت بی مزه ، چه نوع دیابتی است؟

در حقیقت می توان گفت دیابت بی مزه ، نوعی دیابت است که در اثر اختلال غدد درون ریز پاتولوژیکی ایجاد می شود و نوع نادر دیابت می باشد. این بیماری با تشنگی زیادی همراه است و باعث می شود که ادرار به صورت رقیق از بدن دفع شود. در واقع در اثر فقدان هورمون ادراری وازوپرسین که توسط غدد هیپوتالاموس ترشح می شود، یا عدم عملکرد آن، فرد دچار دیابت بی مزه می شود.

برای دیابت بی مزه درمان قطعی وجود ندارد، اما راهکارهایی وجود دارد که بتوان از طریق آن ها تکرر ادرار و عطش بیش از حد را کنترل کرد و به حالت عادی بازگرداند.

دیابت بی مزه

نشانه ها و علائم دیابت بی مزه

در این بخش از مقاله برای شما عزیزان علائم دیابت بی مزه را ذکر کرده ایم تا در صورت مشاهده این نوع علائم به پزشک خود اطلاع دهید و در صورت نیاز فرایند درمان برای شما آغاز شود.

 • احساس تشنگی بیش از حد
 • تکرر ادرار رقیق
 • بیدار شدن های شبانه به منظور دفع ادرار

اگر دیابت بی مزه در نوزادان و کودکان وجود داشته باشد، علائم آن متفاوت می شود. این نشانه ها عبارتند از :

 • گریه و نا آرامی های بی دلیل
 • مشکل در خواب
 • تب
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • کاهش وزن
 • تاخیر در رشد

چرا افراد به دیابت بی مزه دچار می شوند؟

به طور کلی زمانی که عملکرد بدن انسان در ارتباط با تنظیم مایعات مختل شود، فرد دچار دیابت بی مزه می شود. میزان مایعات دفع‌شده از طریق کلیه‌ها، به فعالیت هورمونی بستگی دارد که آنتی دیورتیک (ضدادراری) یا وازوپرسین نامیده می شود.

هورمون وازوپرسین از غدد هیپوتالاموس ترشح می شود و سپس در غده هیپوفیز ذخیره می شود. زمانی که آب بدن کم می شود، این هورمون ترشح شده و وارد جریان خون می شود.

دیابت بی مزه

در واقع وظیفه ی اصلی هورمون وازوپرسین این است که آب ذخیره شده در کلیه ها را به جریان خون برگرداند و ادرار غلیظ شده در مثانه از بدن دفع شود. این هورمون است که باعث می شود آب موجود در کلیه ها به بدن برگردد و وارد مثانه نشود.

پس زمانی که این سیستم دچار اختلال شود، تنظیم مایعات در بدن مختل می شود و آب موجود در کلیه وارد مثانه شده و به شکل ادرار رقیق از بدن دفع می شود.

انواع دیابت بی مزه

دیابت بی مزه نیز همانند دیابت شیرین انواع مختلفی دارد که در این بخش از مقاله با آن ها آشنا خواهید شد.

 • دیابت بی مزه مرکزی : اگر غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس آسیب ببیند، فرد دچار دیابت بی مزه مرکزی می شود. در این صورت فرایند نرمال تولید، ذخیره و ترشح هورمون وازوپرسین دچار اختلال می شود. این نوع دیابت بی مزه می تواند به صورت ژنتیکی نیز به فرد منتقل شود.
 • دیابت بی مزه نفروژنیک یا کلیوی : اگر عملکرد اصلی کلیه که مربوط به جذب و دفع مایعات در بدن انسان می شود مختل شود، فرد به این نوع دیابت بی مزه مبتلا می شود. در حقیقت در اثر عدم پاسخ‌دهی مناسب کلیه به ترشح هورمون وازوپرسین این اختلال به وجود می آید. دیابت بی مزه نفروژنیک یا کلیوی می تواند به صورت ژنتیکی به فرد منتقل شود و یا در اثر مصرف برخی داروها که زمینه ساز این اختلال است، فرد دچار این نوع دیابت بی مزه شود.
 • دیابت بی مزه بارداری : این نوع دیابت بی مزه چندان شایع نیست و تنها در دوران بارداری و زمانی که آنزیم تولیدشده توسط جفت باعث از بین رفتن هورمون وازوپرسین بشود، مادر به دیابت بی مزه مبتلا می شود.
 • پلی دیپسیای اولیه : این نوع دیابت با نام‌های دیابت بی مزه دیسپوژنیک (عطش‌آور) و پلی دیپسیای سایکوژنیک (روحی‌روانی) هم یاد شده است و سبب دفع میزان زیادی ادرار رقیق‌شده در طول روز می‌شود. در این نوع دیابت بی مزه، علت اصلی مصرف بیش از اندازه مایعات است.

در این مقاله شما را با دیابت مزه و انواع آن اشنا کردیم. امید است از مطالعه این مطالب استفاده کافی برده باشید. از توجه و همراهیتان سپاسگزاریم.

تگ :
انواع دیابت

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.