عمل جراحی برای درمان دیابت نوع 2 ؛ جراحی دیابت

چاقی و دیابت نوع 2 ، هر دو با مشکلات متابولیک در بدن مرتبط هستند؛ بنابراین همان تغییراتی که پس از انجام عمل جراحی، منجر به کاهش وزن می شود، می تواند منجر به بهبود دیابت نوع 2 نیز بشود. بنابراین خبر خوب برای افراد مبتلا به دیابت این است که با عمل جراحی، بدن آن ها می تواند توانایی مصرف درست قند را دوباره به دست آورد. ما هرآنجه لازم است در مورد عمل جراحی برای درمان دیابت نوع 2 بدانید در این مقاله ذکر کرده ایم. لطفا با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید.

مختصری در مورد دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 رایج ترین نوع دیابت است و زمانی ایجاد می شود که بدن در برابر انسولین، هورمون کنترل کننده سطح قند خون، مقاوم شود. متأسفانه، این بیماری می تواند فرد را با مشکلات جدی از جمله بیماری قلبی، سکته، فشار خون بالا، نارسایی کلیه، نابینایی، زخم های پوستی، آسیب عصبی (نوروپاتی)، اختلال نعوظ و ... مواجه کند.

در مراحل اولیه، درمان دیابت نوع 2 ممکن است با تغییرات سبک زندگی مانند کاهش وزن، ورزش، تغییرات رژیم غذایی و داروهای ضد دیابت امکان پذیر باشد؛ اما در بسیاری از افراد، دیابت نوع 2 اغلب با گذشت زمان بدتر می شود و به دوزهای بالاتر و انواع بیشتری از داروها برای کنترل سطح قند خون نیاز دارد، چرا که دیابت نوع 2 از جمله بیماری هایی است که می تواند پیشرفت کند و بیشتر افراد تا پایان عمر خود نیاز به درمان دارند.

عمل جراحی برای درمان دیابت نوع 2

اگر با دیابت زندگی می کنید، خوب است بدانید که یکی از مهم ترین اکتشافات در مدیریت دیابت این است که عمل جراحی برای درمان دیابت نوع 2 موثر واقع شده و می تواند به کنترل یا بهبود دیابت در اکثر بیماران کمک کند.

تاثیر عمل جراحی برای درمان دیابت نوع 2

تقریباً همه افرادی که عمل جراحی را برای درمان دیابت انتخاب می‌کنند (که جراحی متابولیک/ چاقی نیز نامیده می‌شود) بلافاصله چند روز بعد از عمل جراحی، متوجه بهبود دیابت خود خواهند شد. به این ترتیب که آن ها سطح قند خون پایین تری را تجربه می کنند، به داروهای دیابت کمتری برای کنترل قند خون خود نیاز دارند و به طور کلی شاهد بهبود مشکلاتی هستند که پیش از عمل جراحی برای درمان دیابت نوع 2 ، در ارتباط با سلامتی خود با آن درگیر بودند. به طور کلی، 78 درصد از بیماران کبتلا به دیابت، بعد از عمل جراحی، بهبودی کامل خود را به دست می آورند و دیگر نیاز به مصرف داروهای دیابت ندارند.

جراحی دیابت چگونه به بهبود دیابت کمک می کند؟

جراحی دیابت که امروزه انجام می شود نسبت به 70 سال گذشته بسیار اصلاح شده است و یکی از بهترین روش های مدرن برای درمان دیابت محسوب می شود. این عمل جراحی برای درمان دیابت نوع 2 ،  منجر به مصرف کمتر غذا و کاهش جذب کالری می شود. مهم‌تر از همه، جراحی دیابت منجر به ایجاد تغییراتی در متابولیسم بدن می‌شود و بر هورمون‌های روده‌ای که کنترل کننده ی قند خون هستند تاثیر گذاشته و باعث کنترل سطح قند خون می شود.

جراحی دیابت بر کاهش وزن بیمار تأثیر می گذارد، علاوه بر این، میزان گرسنگی را در فرد کاهش می‌دهند یا به عبارت دیگر، احساس سیری بعد از مصرف غذا را در فرد افزایش می‌دهد و به توانایی بدن برای رسیدن به وزن ایده آل کمک می‌کند.

عمل جراحی برای درمان دیابت نوع 2

انواع عمل جراحی برای درمان دیابت نوع 2

مواردی که در این بخش از مقاله ذکر کرده ایم، جز متداول ترین و تایید شده ترین نوع عمل های جراحی و تاثیرگذار بر دیابت نوع 2 می باشد.

  • ROUX-EN-Y GASTRIC BYPASS یا عمل بای پس معده
  • اسلیو گاسترکتومی (اسلیو)
  • انحراف بیلیوپانکراتیک با سوئیچ دوازدهه (دوئودنال سوئیچ)
  • آناستوموز منفرد اثنی عشر-ایلئول بایپس با اسلیو گاسترکتومی (SADI-S)

کلام پایانی در مورد جراحی دیابت

همانطور که گفتیم، دیابت نوع 2 یکی از علل اصلی بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه و ... است. خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی و انجام عمل جراحی برای درمان دیابت نوع 2 ، می توان جان بسیاری از مبتلایان دیابت نوع 2 را از مرگ نجات داد، همچنین از ابتلا به بسیاری از عوارض ناشی از دیابت پیشگیری کرد.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.