درموپاتی دیابتی چیست؟ Diabetic Dermopathy

درموپاتی دیابتی یک مشکل پوستی نسبتاً رایج برای افراد مبتلا به دیابت است. البته این همه ی افراد مبتلا به دیابت دچار این نوع مشکل پوستی نمی شوند؛ با این وجود، تحقیقات نشان داده است که 50 درصد از افرادی که با دیابت زندگی می کنند، به نوعی از مشکلات پوستی از جمله درموپاتی دیابتی مبتلا می شوند. در این مقاله با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید تا با هرآنچه لازم است در مورد درموپاتی دیابتی بدانید آشنا شوید.

حتما بخوانید :

آسیب های چشمی ناشی از دیابت

آیا عوارض دیابت را می دانید؟

عوارض طولانی مدت دیابت را جدی بگیرید!

مختصری در مورد درموپاتی دیابتی

درموپاتی دیابتی باعث ایجاد ضایعات کوچک روی پوست فرد مبتلا به دیابت می شود. این ضایعات قرمز یا قهوه ای رنگ می باشد و معمولاً گرد یا بیضی شکل هستند. درموپاتی دیابتی می تواند در هر جایی از بدن ایجاد شود، اما بروز این ضایعات پوستی در قسمت های استخوانی، مثلا روی ساق پا، شایع تر است.

علائم درموپاتی دیابتی چیست؟

علائم درموپاتی دیابتی می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. این بیماری پوستی با بروز لکه های قرمز مایل به قهوه ای، گرد یا بیضی شکل و اسکار مانند، که اندازه آن معمولاً یک سانتی متر یا کمتر است، آغاز می شود.

اگر چه درموپاتی دیابتی، عمدتاً روی ساق پا ایجاد می شود، اما همانطور که گفتیم ممکن است در سایر قسمت های بدن نیز مشاهده شود. برای مثال روی ران ها، بازوها و ... .

درمواتی دیابتی

درموپاتی دیابتی، معمولاً علائمی مانند سوزش یا خارش ایجاد نمی کند و اغلب در دو طرف بدن فرد ایجاد می شود، به این معنی که روی هر دو پا یا هر دو بازو ایجاد می شوند.

بنابراین، درموپاتی دیابتی علائم دیگری ندارد، این ضایعات سرباز نمی کند و هیچ ماده ای از آن ترشح نمی شود. همچنین درموپاتی دیابتی یک بیماری مسری نیست.

تشخیص درموپاتی دیابتی

برای تشخیص این بیماری، چنانچه فرد چنین ضایعاتی را در بخشی از بدن خود مشاهده کرد، لازم است به پزشک دیابت خود مراجعه کند؛ اگر پزشک تشخیص دهد که قطعا فرد مبتلا به درموپاتی دیابتی شده است، ممکن است نیازی به نمونه برداری و انجام آزمایشات دیگر نباشد.

در صورتی که بیماری دیابت برای فرد تشخیص داده نشده است و پزشک به این نتیجه برسد که ضایعات پوستی ناشی از درموپاتی دیابتی است، نیاز به انجام آزمایشات و بررسی های بیشتری برای تشخیص دیابت و همچنین تشخیص نوع ضایعات پوستی وجود دارد.

چگونه از ابتلا به درموپاتی دیابتی پیشگیری کنیم؟

به طور کلی از آنجا که درموپاتی دیابتی، نیز یکی از عوارض ناشی از دیابت است، بهترین راهکار برای پیشگیری از ابتلا به اینگونه عوارض، کنترل سطح گلوکز خون است.

در حقیقت در حال حاضر هیچ راه شناخته شده ای برای پیشگیری از درموپاتی دیابتی وجود ندارد؛ با این حال، اگر درموپاتی دیابتی، شما ناشی از ضربه یا آسیب باشد، اقدامات پیشگیرانه ای وجود دارد که می توانید انجام دهید. این اقدامات می تواند از ساق پا و پاها، دو ناحیه ای که به احتمال زیاد ضایعات در آن ها رخ می دهد، محافظت کنید.

به عنوان مثال، پوشیدن جوراب های بلند تا زانو یا استفاد از بالشتک های ساق پا هنگام ورزش یا انجام سایر فعالیت های بدنی می تواند از پای فرد به طور کامل محافظت کند.

درمواتی دیابتی

کلام پایانی : درموپاتی دیابتی چیست؟

درموپاتی دیابتی یک بیماری شایع در افراد مبتلا به دیابت است که با بروز ضایعات پوستی آغاز می شود. این ضایعات بدون سوزش، خارش و ترشح هستند و هیچ دردی ایجاد نمی کنند، اما نباید آن ها را نادیده گرفت.

برای جلوگیری از بروز درموپاتی دیابتی، بسیار مهم است که بتوانید دیابت خود را به خوبی مدیریت کنید. برای این منظور لازم است بر میزان قند خون خود نظارت کافی داشته باشید. مدیریت صحیح قند خون می تواند عوارض مرتبط با دیابت از جمله آسیب عصبی، و دیگر عوارض دیابت را به حداقل برساند.

توصیه ما این است که به طور منظم با پزشک خود مراجعه کنید و برنامه درمان دیابت خود را دریافت نمایید و به درستی به آن عمل نمایید.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.