روش درمان نوروپاتی دیابتی چیست؟ تشخیص و درمان

نوروپاتی دیابتی یکی از عوارض بیماری دیابت است و بسیاری از افراد مبتلا به دیابت پرسیده اند که آیا نوروپاتی دیابتی خطرناک است؟ در حقیقت، دیابت می تواند بر اعصابی که حرکت، حس و سایر عملکردها را در بدن کنترل می کنند، تأثیر بگذارد و مشکلاتی را ایجاد کند. اگر شما دوست عزیز مبتلا به دیابت هستید، لازم است مراقبت های لازم را در ارتباط با نوروپاتی دیابتی در نظر داشته باشید زیرا ممکن است در هر زمان دچار مشکلات عصبی بشوید؛ حتی گاهی اوقات نوروپاتی می تواند اولین علامت دیابت باشد. در این مقاله با تیم پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید تا بدانید که نوروپاتی دیابتی چیست ؟ با علائم نوروپاتی دیابتی و همچنین راه های درمان نوروپاتی دیابتی آشنا شوید.

حتما بخوانید : با این تمرینات نوروپاتی دیابتی را کنترل کنید درمان زخم پای دیابتی به روش اوزون تراپی

اولین نشانه زخم پای دیابتی

علل ابتلا به نوروپاتی دیابتی چیست؟

اگرچه علل دقیق  و اصلی نوروپاتی دیابتی هنوز ناشناخته است، اما عوامل متعددی ممکن است در ایجاد این اختلال نقش داشته باشند، از جمله :

 • قند خون بالا (گلوکز) : قند خون بالا باعث ایجاد تغییرات شیمیایی در اعصاب می شود و توانایی اعصاب برای انتقال سیگنال ها به مغز را مختل می کند. همچنین می تواند به رگ های خونی که اکسیژن و مواد مغذی را به اعصاب می رسانند آسیب برساند.
 • عوامل متابولیک : علاوه بر سطح گلوکز خون، سطوح بالای تری گلیسیرید و کلسترول نیز با افزایش خطر نوروپاتی مرتبط است. بیمارانی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند نیز در معرض افزایش خطر ابتلا به نوروپاتی دیابتی هستند.
 • عوامل ارثی : برخی از ویژگی های ژنتیکی وجود دارد که ممکن است برخی افراد را بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به بیماری های عصبی نماید.

در کلینیک سلامت و دیابت کوروش، کلیه ی خدمات تشخیص و درمان دیابت زیر نظر پزشکان متخصص دیابت انجام می شود؛ جهت بهره مندی از خدمات مشاوره ای کلینیک کوروش و همچنین رزرو نوبت می توانید با شماره تلفن ۰۳۱.۳۶۶۴۳۴۴۴ تماس حاصل فرمائید.

نوروپاتی دیابتی

چگونگی تشخیص نوروپاتی دیابتی

تشخیص زودهنگام نوروپاتی دیابتی شانس درمان موثر را در بیماران به حداکثر می رساند. اما از آنجایی که تمام دردهای پا یا اندام به معنای نوروپاتی دیابتی نیست، تشخیص دقیق برای اطمینان از درمان مناسب امری مهم و ضروری است.

تشخیص نوروپاتی دیابتی بر اساس فاکتورهای زیر تشخیص داده می شود :

 • شرح حال بیمار
 • انجام معاینات بالینی
 • انجام یکسری آزمایشات

به این ترتیب پزشک دیابت برای تشخیص نوروپاتی دیابتی قدرت و رفلکس عضلات را بررسی می کنید، و همچنین میزان حساسیت عضلات به موقعیت ها، لرزش، دما و ... را نیز مورد بررسی قرار می دهد.

به علاوه ممکن است تست های اضافی نیز انجام شود. برای مثال :

 • انجام سونوگرافی برای تعیین نحوه عملکرد بخش هایی از دستگاه ادراری.
 • الکترومیوگرافی برای تعیین نحوه واکنش عضلات به تکانه های الکتریکی.
 • مطالعات هدایت عصبی برای بررسی جریان الکتریکی از طریق یک عصب.
 • بیوپسی پوست برای ارزیابی عصب دهی پوستی.
 • بیوپسی عصب و عضله برای ارزیابی هیستوپاتولوژیک

به علاوه یک ارزیابی جامع، شامل بررسی غربالگری فشار خون، کلسترول و گلوکز خون همراه با غربالگری پیشرفته تر، به پزشک کمک می کند تا علل دیگر را رد کند و مشکل اصلی را شناسایی کند.

 

انواع نوروپاتی دیابتی

به این دلیل که در بدن ما اعصاب مختلفی وجود دارد و هر کدام عملکرد متفاوتی دارد، نوروپاتی دیابتی نیز که مربوط به آسیب اعصاب می باشد، 4 نوع مختلف دارد و بسته به نوع آسیب عصبی، انواع نوروپاتی دیابتی شامل موارد زیر می باشد :

 • نوروپاتی محیطی (درد عصب دیابتی که پلی نوروپاتی دیستال نیز نامیده می شود)
 • نوروپاتی پروگزیمال (که آمیوتروفی دیابتی نیز نامیده می شود)
 • نوروپاتی اتونومیک
 • نوروپاتی کانونی (که مونو نوروپاتی نیز نامیده می شود)

در ادامه توضیحات مختصری در مورد هر کدام از انواع نوروپاتی دیابتی ارائه کرده ایم.

نوروپاتی محیطی

نوروپاتی دیابتی محیطی؛ این نوع نوروپاتی دیابتی با نام های درد عصب دیابتی محیطی و پلی نوروپاتی دیستال نیز شناخته می شود، یکی از شایع ترین انواع نوروپاتی است و روی اعصاب منتهی به اندام های فرد تأثیر می گذارد؛ مثلا اعصاب پاها، دست ها و بازوها. قطعا می دانید، اعصابی که به پاها می روند طولانی ترین اعصاب بدن هستند؛ در واقع اعصاب، پس از اینکه از نخاع در ناحیه کمر (کمر) منشعب می شوند، باید تا انتهای پاها و به داخل آن ها بروند.

بنابراین از آنجایی که اعصاب منتهی به پاها بسیار طولانی هستند، اغلب این نوع اعصاب هستند که آسیب می بینند که می تواند منجر به مشکلات پا شود و اغلب با دیابت مرتبط است؛ مشکلاتی از قبیل بدشکلی پا، عفونت، زخم، و قطع عضو.

نوروپاتی پروگزیمال

نوروپاتی پروگزیمال را می توان آمیوتروفی دیابتی (amyotrophy) نیز نامید. که myo در لغت به معنای ماهیچه است، بنابراین این نوعی نوروپاتی است که می تواند باعث ضعف عضلانی شود و به طور خاص بر ماهیچه های قسمت بالایی ساق، ران و باسن تأثیر می گذارد.

گاهی اوقات، نوروپاتی پروگزیمال می‌تواند شامل درد عصبی نیز باشد، به ‌ویژه دردی که از ناحیه کمر و پایین ساق پا ایجاد می‌شود. اصطلاح پزشکی فنی برای آن رادیکولوپاتی است، اگرچه بیشتر مردم آن را سیاتیک می نامند.

نوروپاتی پروگزیمال دومین نوع شایع نوروپاتی دیابتی است (پس از نوروپاتی دیابتی محیطی دومین نوع است) که معمولاً افراد مسن مبتلا به دیابت را تحت تأثیر قرار می دهد. این نوع نوروپاتی دیابتی برخلاف نوروپاتی محیطی، معمولاً با گذشت زمان، درمان می شود.

نوروپاتی دیابتی چیست

نوروپاتی اتونومیک

عملکرد اعصاب اتونومیک این است که بدن را آنطور که باید در حال حرکت نگه دارد. همانطور که می دانید بسیاری از عملکردها در بدن بدون اینکه به آن ها فکر کنید به صورت اتوماتیک اتفاق می افتد، ملکردهایی نظیر پمپاژ قلب، نفس کشیدن، هضم غذا در معده و ... . این اعمال توسط سیستم عصبی خودمختار کنترل می شوند که با عنوان سیستم عصبی خودکار نیز شناخته می شود.

سیستم عصبی خودمختار باید تعادل بدن شما را در حالت طبیعی آن حفظ کند. اگر اعصاب اتونومیک بر اثر نوروپاتی دیابتی آسیب ببینند، ممکن است بدن برای حفظ تعادل خود دچار مشکل شود.

نوروپاتی اتونومیک می تواند دلهره آور به نظر برسد زیرا می تواند بر بسیاری از سیستم های بدن شما تأثیر بگذارد، از دستگاه گوارش شما تا میزان دید فرد. با این حال، به یاد داشته باشید که علائم در هر فرد، بسته به این که چه اعصاب خاصی در سیستم عصبی خودمختار آسیب دیده باشد، با دیگری متفاوت است.

نوروپاتی کانونی

انواع نوروپاتی دیابتی که تا این بخش از مقاله نام بردیم، از جمله نوروپاتی دیابتی محیطی، اتونومیک و پروگزیمال، نمونه هایی از نوروپاتی کانونی هستند. پلی به این معنی است که دیابت روی بسیاری از اعصاب تاثیر گذاشته است.

نوروپاتی کانونی، که به طور ناگهانی ایجاد می شود، اغلب بر اعصاب سر (به ویژه آن هایی که به چشم می روند) تأثیر می گذارد. همچنین می تواند بر روی تنه و پاها تأثیر بگذارد.

هنگامی که نوروپاتی کانونی پاها را تحت تاثیر قرار می دهد، علائم متفاوتی نسبت به نوروپاتی پروگزیمال دارد که می تواند پاها را نیز تحت تاثیر قرار دهد، اما علائم متفاوتی دارد. مثلا باعث ایجاد درد در نقاط بسیار خاصی روی پاها می شود.

درمان نوروپاتی دیابتی

در این ویدئو جناب آقای دکتر محمد حسینی بهترین روش درمان نوروپاتی را معرفی کرده اند. توصیه می شود این ویدئو را حتما تماشا کنید!

 
 

راه های درمان نوروپاتی دیابتی چیست؟

به طور کلی درمان نوروپاتی دیابتی شامل استفاده از تغییرات سبک زندگی و گاهی اوقات داروها برای دستیابی به کنترل مطلوب دیابت و کنترل علامتی درد و سایر عوارض می باشد. در ادامه برخی از راه های درمان نوروپاتی دیابتی را به شما معرفی کرده ایم.

کنترل سطح گلوکز خون

کنترل سطح گلوکز خون نمی تواند آسیب عصبی را معکوس کند اما می تواند از بروز آسیب بیشتر جلوگیری کند. پزشک دستورالعمل های مشخصی برای کنترل سطح قند خون به شما می دهد که عبارتست از یک رژیم غذایی سالم و سرشار از پروتئین، و کربوهیدرات کم.

کنترل سایر عوامل تاثیرگذار در نوروپاتی دیابتی

اگرچه کنترل قند خون مهم است، اما ممکن است کافی نباشد. همچنین کنترل سایر عوامل مانند تری گلیسیرید یا کلسترول بالا، درمان فشار خون بالا و ترک سیگار بسیار مهم است. انجام تمرینات هوازی روزانه برای محافظت از اعصاب و بهبود نتایج نوروپاتی دیابتی نیز می تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد. به علاوه اگر بیمار چاق باشد یا اضافه وزن داشته باشد، کاهش وزن نیز لازم است.

نوروپاتی دیابتی

مدیریت درد و سایر عوارض نوروپاتی دیابتی

نوروپاتی دیابتی می تواند باعث درد مزمن و عوارضی مانند مشکلات گوارشی، سرگیجه و ضعف و مشکلات ادراری یا جنسی شود. درمان های مختلفی در این موارد نیز وجود دارد که عبارتند از :

 • تجویز داروهای ضد درد و داروهای ضد تشنج
 • تجویز داروهای ضد افسردگی
 • کرم های موضعی
 • درمان تحریک الکترونیکی عصب از طریق پوست
 • هیپنوتیزم
 • آموزش بیوفیدبک
 • طب سوزنی

و به طور کلی درمان نوروپاتی دیابتی بسته به علائم خاص فرد و شدت نوروپاتی متفاوت خواهد بود.

کلام پایانی : درمان نوروپاتی دیابتی

علاوه بر مواردی که گفته شد، لازم است که فرد دیابتی به طور روزانه پاهای خود را از نظر مشکلاتی مانند ناخن های فرورفته، تاول ها و زخم ها بررسی کند، به خصوص اگر نوروپاتی محیطی داشته باشد؛  چرا که به دلیل بی حسی مرتبط با نوروپاتی دیابتی، ممکن است هیچ درد یا سوزشی که مرتبط با زخم در قسمتی از پاهای خود است را حس نکند. بنابراین به این نکته ی مهم توجه کنید و همواره در تمیز نگه داشتن و محافظت از پاهای خود کوشا باشید.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.