پمپ انسولین چیست و چگونه کار می کند؟

پمپ انسولین به افراد مبتلا به دیابت کمک می کند تا بتوانند قند خون خود را به راحتی مدیریت کنند. این دستگاه های کوچک طوری طراحی شده اند تا دوزهای انسولین را در زمان های خاص ارائه کنند و گزینه ی انعطاف پذیرتری نسبت به قلم انسولین محسوب می شوند. در این مقاله با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید تا به شما بگوییم پمپ انسولین چیست و چگونه کار می کند!

حتما بخوانید :

مهم ترین باورها و تصورات غلط درباره انسولین

برای کنترل دیابت ، چه زمان باید قرص یا انسولین تزریقی مصرف کرد؟

قرص انسولین و آنچه لازم است در مورد آن بدانید

آشنایی با پمپ انسولین insulin pump

همانطور که می دانید انسولین هورمونی است که قند خون شما را تنظیم می کند. پمپ انسولین دستگاهی کوچک و کامپیوتری می باشد در سایز و اندازه یک تلفن همراه کوچک. پمپ های انسولین دوزهای انسولین را طبق یک برنامه از پیش تعیین شده برای بیمار ارائه می دهند و به این ترتیب با مصرف منظم دوز مناسبی از انسولین، سطح قند خون بیمار کنترل می شود.

شما می توانید پمپ انسولین را در جیب خود قرار هید، یا روی کمربندتان؛ همچنین می توانید با استفاده از بند آن را زیر لباس خود متصل کنید و یا با چسب روی شکم و بازوی خود بچسبانید.

کاربرد پمپ انسولین چیست؟

افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند، بدنشان به طور طبیعی انسولین کافی تولید نمی کند؛ به همین دلیل ممکن است نیاز به تزریق انسولین داشته باشند تا سطح قند خون آن ها به حد طبیعی برسد. پمپ انسولین به مدیریت و نظم تزریق انسولین، برای تنظیم سطح قند خون این افراد کمک می کند.

پمپ انسولین

نحوه عملکرد پمپ انسولین به این صورت است که، پمپ ها جریان ثابتی از انسولین را ارائه می دهند بدون آنکه نیاز به استفاده از تعداد زیادی سوزن برای هر بار تزریق باشد. به علاوه، پمپ انسولین گزینه ی مناسبی برای کودکان یا افرادی است که تزریق انسولین خود را در زمان مشخص شده، فراموش می کنند. در کل از آنجایی که پمپ های انسولین به بدن متصل می ماند، برای برخی از افراد معمولا استفاده از پمپ انسولین راحت تر از تزریق قلم انسولین می باشد.

استفاده از پمپ انسولین برای چه افرادی مناسب تر است؟

استفاده از پمپ انسولین کاملا شخصی است. معمولا با در نظر گرفتن موارد زیر افراد ترجیح می دهند از پمپ انسولین استفاده کنند.

  • در صورتی که تاخیر در جذب غذا را تجربه کرده باشند
  • در صورتی که فعالیت زیادی داشته باشند و بخواهند هنگام ورزش دوزهای انسولین را متوقف کنند
  • چنانچه واکنش های شدید به قند خون پایین داشته باشند
  • اگر فرد مبتلا به دیابت باشد و قصد بارداری نیز داشته باشد
  • پمپ انسولین نیز می تواند گزینه خوبی برای جوانان و کودکان مبتلا به دیابت نوع 1 باشد که ممکن است در برنامه‌ریزی برای تزریق انسولین مشکل داشته باشند

پمپ انسولین

پمپ انسولین چگونه کار می کند؟

پمپ انسولین برای مصرف انسولین بازال و بولوس قابل برنامه ریزی است. بنابراین به دو روش مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتست از :

  • دوزهای کوچک و مداوم انسولین (انسولین بازال)
  • افزایش انسولین در نزدیکی زمان غذا (انسولین بولوس)

لازم به ذکر است که حین استفاده از پمپ انسولین، همچنان باید سطح قند خون خود را بررسی کنید. معمولا افراد حداقل چهار بار در روز قند خون را چک می کنند، یا ممکن است از یک مانیتور مداوم قند خون استفاده کنند.

جالب است بدانید، پمپ انسولین از اطلاعاتی که شما در مورد میزان مصرف غذا و سطح قند خون خود به آن وارد می کنید، برای محاسبه میزان انسولین بولوس مورد نیاز شما استفاده می کند. و پس از آن یک دوز انسولین بولوس را به شما توصیه می کند و قبل از تحویل منتظر تایید شما می ماند.

کلام پایانی در مورد پمپ انسولین

پمپ انسولین می تواند گزینه ای مناسب و کاملا انعطاف پذیر برای دریافت انسولین به افراد دیابتی ارائه دهد. این پمپ با ارسال مداوم و منظم انسولین به طور مستقیم، به جریان خون فرد، کار می کند.

با وجودی مزیت های پمپ انسولین، استفاده از آن به نظر و سلیقه ی بیماران بستگی دارد و هر زمان مایل به استفاده از آن نبودند، می توانند مجددا از قلم انسولین استفاده کنند.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.