پوکی استخوان چیست ؟ علل، علائم، روش تشخیص

پوکی استخوان نوعی بیماری است که در آن استخوان ها ضعیف و بسیار آسیب پذیر می شود، به طوری که حتی می تواند مستعد شکستگی های ناگهانی و غیرمنتظره باشد. این بیماری اغلب بدون هیچ علامت یا درد، پیشرفت می کند و تا زمانی که استخوان ها دچار شکستگی نشوند، فرد متوجه آن نخواهد شد؛ برای اینکه بدانید بیماری پوکی استخوان چیست ، و علائم ، علل و روش تشخیص آن چگونه است، تا انتهای این مقاله با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه باشید.

حتما بخوانید :

آیا دیابت باعث پوکی استخوان می شود؟

کم خونی چیست ؟

چربی خون در بیماران دیابتی

آشنایی با بیماری پوکی استخوان

اصطلاح پوکی استخوان، به معنای استخوان متخلخل است و در آن تراکم و استحکام استخوانی فرد کمتر از حد نرمال است؛ بنابراین همانطور که گفتیم در چنین شرایطی، استخوان های فرد مستعد شکنندگی می باشد که می تواند بیشتر در ناحیه لگن، مچ دست و ستون فقرات اتفاق بیفتد.

پوکی استخوان چیست

احتمال ابتلا به پوکی استخوان در چه افرادی بیشتر است؟

آمار به دست آمده نشان داده است که حدود 200 میلیون نفر در سراسر جهان به پوکی استخوان مبتلا هستند. اگر چه پوکی استخوان هم در مردان و هم در زنان شایع است، اما زنان چهار برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

تحقیقات نشان داده است، بعد از 50 سالگی، از هر دو زن یک نفر و از هر چهار مرد یک نفر در طول زندگی خود دچار شکستگی ناشی از پوکی استخوان می شوند؛ به علاوه، دلیل بیش از دو میلیون شکستگی در سال، پوکی استخوان است و این عدد همچنان در حال افزایش است.

علل ابتلا به پوکی استخوان چیست؟

استخوان ها از نوعی بافت زنده و در حال رشد تشکیل شده اند. بخش درون استخوان های سالم،  شبیه اسفنج است که به این ناحیه استخوان ترابکولار می گویند. یک پوسته بیرونی از استخوان متراکم در اطراف این بخش اسفنجی پیچیده شده است؛ این پوسته سخت استخوان، قشر مغز استخوان نامیده می شود.

هنگامی که فردی دچار پوکی استخوان می شود، سوراخ های بخش اسفنجی استخوان، بزرگ تر و بیشتر می شود که باعث ضعیف شدن داخل استخوان و کاهش تراکم استخوان می شود.

همانطور که می دانید، استخوان ها جز اندام های حیاتی بدن محسوب می شوند؛ کلسیم و سایر مواد معدنی دورن استخوان ها ذخیره می شوند و بدن در مواقع نیاز، این مواد معدنی و کلسیم را از استخوان ها دریافت می کند.

تا حدود 30 سالگی، به طور معمول، بازسازی استخوان ها بسیار سریع تر از تجزیه آن ها اتفاق می افتد؛ پس از 35 سالگی، تجزیه استخوان سریع تر از تشکیل استخوان خواهد بود، که این باعث از بین رفتن تدریجی توده استخوانی می شود و زمانی که فرد به پوکی استخوان مبتلا می شود، توده استخوانی را با سرعت بیشتری از دست می دهد؛ پس از یائسگی نیز، سرعت تجزیه استخوان ها بیشتر خواهد شد و به این دلیل است که آمار ابتلا به این بیماری در خانم ها بیشتر از آقایان است.

پوکی استخوان چیست

علائم پوکی استخوان چیست؟

معمولاً هیچ علامتی برای پوکی استخوان وجود ندارد. به همین دلیل است که گاهی اوقات از آن به عنوان یک بیماری خاموش یاد می شود. با این حال، می توان موارد زیر را به عنوان برخی از رایج ترین علائم آن ذکر کرد.

  • کاهش قد (به اندازه یک اینچ یا بیشتر)
  • تغییر در وضعیت فیزیکی بدن ( برای مثال خم شدن و یا تا شدگی کمر).
  • تنگی نفس (کاهش ظرفیت ریه)
  • شکستگی استخوان ها
  • درد در قسمت پایین کمر

روش تشخیص پوکی استخوان چیست؟

معمولا پوکی استخوان ، از طریق انجام آزمایش ‌های تراکم مواد معدنی استخوان (BMD)، و همچنین از طریق انجام اسکن ‌های جذب اشعه ایکس با انرژی دوگانه (DEXA یا DXA)، تشخیص داده می شود.

توصیه می شود تمام خانم های بالای 65 سال و آقایان بالای 70 سال، آزمایش تراکم استخوان را انجام دهند، تا در صورت تشخیص بیماری، اقدامات لازم سریعا برای آن ها صورت گیرد.

کلام پایانی : پوکی استخوان چیست؟

در این مقاله مطالبی را در مورد اینکه پوکی استخوان چیست عنوان کردیم؛ همچنین گفتیم که علائم و علل ابتلا به این بیماری کدام است و بیشتر چه افرادی مستعد ابتلا به پوکی استخوان هستند. درمان‌ پوکی استخوان از طریق ورزش، مصرف مکمل ‌ها، ویتامین و مواد معدنی و داروها می باشد. انجام حرکات ورزشی و مصرف مکمل‌ ها اغلب برای کمک به پیشگیری از مبتلا شدن به پوکی استخوان پیشنهاد می‌شود.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.