پرده پلاسنتا چیست؟ ترمیم زخم از طریق پرده آمنیوتیک یا پرده جنینی

پزشکان و متخصصان مراقبت های بهداشتی که در حوزه درمان زخم های حاد یا مزمن فعالیت می کنند، همیشه هدفشان دستیابی به راه ها و روش هایی برای ترمیم بهینه بافت آسیب دیده در یک بازه زمانی معقول است، به طوری که بتوانند عوارض پس از ترمیم زخم را نیز به حداقل برسانند. از جمله نوآوری های جدید در زمینه ترمیم زخم، استفاده از نوعی بافت، به نام پرده پلاسنتا می باشد، که با نام های پرده آمنیوتیک یا پرده جنینی نیز شناخته می شود. استفاده از این روش به طرز شگفت انگیزی به ترمیم زخم کمک می کند. در این مقاله با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید ما به شما خواهیم گفت که پرده پلاسنتا چیست؛ همچین در مورد مزایا و معایب پرده آمنیوتیک (پرده آمنیون ) برای بهبود زخم مطالب مهمی را مطرح نموده ایم.

حتما بخوانید :

سلول های بنیادی چیست ؟

درمان دیابت با سلول های بنیادی

درمان آسیب نخاعی با استفاده از سلول های بنیادی

پرده پلاسنتا چیست ؟ (پرده آمنیوتیک یا پرده جنینی)

جفت که در ابتدای بارداری ظاهر می شود و جنین در حال رشد در طول رشد و بلوغ خود از آن تغذیه می کند و در واقع نقش حمایتی از جنین را بر عهده دارد، از نوعی بافت کاملا تخصصی تشکیل شده است که این بافت ها از سلول های منحصر به فرد حاوی مواد مغذی برای رشد جنین تشکیل شده اند. اجزای مفید جفت شامل موارد زیر می باشد : • بند ناف • دیسک جفت • پرده آمنیوتیک ( پرده پلاسنتا ) • مایع آمنیوتیک این بافت ‌ها ساختارهای پیچیده ‌ای دارند و از نظر ایمنی دارای امتیاز خاصی هستند که آنه ا را کاندیدایی مناسب برای مراقبت ‌های پیشرفته از زخم و ترمیم آن می‌کند.

پرده آمنیوتیک

چرا از پرده پلاسنتا برای ترمیم زخم و بافت های آسیب دیده استفاده می کنند؟

در واقع جفت از بافت های خاصی تشکیل شده است که نقش مهمی در بهبود زخم ایفا می کنند. پرده پلاسنتا یا پرده جنینی غشا نازکی است که روی جفت را پوشانده است؛ این پرده از خاصیتی برخوردار است که می توان با خیال راحت در موقعیت های پیوند از آن استفاده کرد بدون هیچ نگرانی در مورد پس زدن پیوند. این ویژگی باعث شده است که پرده پلاسنتا ( پرده آمنیون ) به شدت با سناریوهای مختلف ترمیم زخم و بافت های آسیب دیده سازگار باشد. علاوه بر این، پرده جنینی حاوی مخلوط پیچیده ‌ای از پروتئین‌ های ماتریکس خارج سلولی، سیتوکین ‌ها، سلول‌ ها و سایر مولکول‌ های سیگنال‌دهنده هستند که در مجموع باعث بهبود زخم می‌شوند. این مواد به طور شگفت انگیزی محیط زخم را تغییر می دهند و در هر مرحله از فرآیند ترمیم بافت زخمی، به خوبی از آن بافت در جهت بهبود هر چه سریع تر پشتیبانی می کنند.

پرده جنینی از کجا به دست می آید؟ ( منبع پرده پلاسنتا )

سال ها قبل، جفت انسان اغلب پس از تولد به عنوان ضایعات پزشکی دور انداخته می شد، زیرا پزشکان معتقد بودند جفت، دیگر برای مادر یا نوزاد مفید نیست. اما امروزه با مطالعاتی که در مورد سلول های تشکیل دهنده و بافت جفت انجام شده است، و نقشی که اجزا تشکیا دهنده آن در ترمیم زخم دارد، بافت جفت را می توان پس از رضایت والدین برای استفاده از مراکز بهداشتی تهیه کرد.

پرده پلاسنتا

چگونه پرده پلاسنتا باعث بهبود زخم می شود؟

تمام اجزای اصلی بافت جفت از جمله پرده پلاسنتا ، به عنوان مواد التیام دهنده زخم مفید هستند. بافت های جفت به طور فزاینده ای به عنوان آلوگرافت برای افزایش نتایج بهبود زخم در بیماران مبتلا به زخم های مزمن استفاده می شود. عملکرد این بافت ها به گونه ای است که، مواد تکثیر سلولی را تقویت می کنند و همچنین با آزاد سازی سیتوکین از فیبروبلاست های جذب شده، سلول های اندوتلیال و سلول های بنیادی را تحریک می کنند. آلوگرافت پرده آمنیوتیک انسانی در حال حاضر در انواع سناریوهای بالینی برای بهینه سازی بهبود زخم مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی‌های کلیدی پرده پلاسنتا که آن ‌ها را به یک کاندیدای مهم بهبود بافت آسیب دیده تبدیل می کند، عبارتند از : فراوانی فاکتورهای رشد در آن، سیتوکین‌ ها و سایر مولکول‌ های زیستی سیگنال ‌دهنده که به ترمیم سریع بافت کمک می‌کنند. استفاده از پیوند پرده آمنیوتیک به محل زخم، یک داربست غشایی خارج سلولی را فراهم می کند که روی آن اپیتالیالیزیشن مجدد (ترمیم زخم در اثر رشد اپی تلیوم) به صورت کاملا بهینه انجام می شود.

موارد کاربرد پرده جنینی برای ترمیم زخم

بافت های جفت، از اوایل قرن بیستم به عنوان منبع ثابتی از مواد ترمیم کننده زخم تبدیل شده اند. پرده جفت یا همان پرده آمنیون ، مزایای قابل توجهی دارد که از آن در جراحی، درمان سوختگی ها، زخم های مزمن، چشم پزشکی و مدیریت زخم پای دیابتی استفاده می شود.

جالب است بدانید، با وجودی که تمام بافت های جفت از پتانسیل عالی برای ترمیم زخم برخوردار هستند، در حوزه ی مراقبت های مربوط به ترمیم انواع زخم، بیشترین تمرکز روی پرده آمنیوتیک است.

پرده پلاسنتا

محدودیت های استفاده از پرده جنینی برای ترمیم زخم

مانند هر روش درمانی دیگری، در ترمیم زخم، استفاده از بافت جفت و پرده پلاسنتا ، نیز محدودیت هایی وجود دارد. محدودیت های عمده برای استفاده از پرده آمنیوتیک در فرآیند بهبود زخم عبارتند از : • هزینه درمان ها : لازم است بدانید، درمان زخم با استفاده از پرده آمنیوتیک ، ارزان نیست و این مسئله مانع از استفاده گسترده تر این روش درمانی می شود؛ زیرا نگرانی در مورد پوشش بیمه و تامین هزینه ها، باعث می شود می شود بیماران برای استفاده از این روش چندان تمایلی نشان ندهند و منصرف شوند. • فقدان اطلاعات کافی در مورد اثربخشی درمانی : به این دلیل که استفاده از پرده پلاسنتا برای بهبود زخم، مدتی زمان کوتاهی است که انجام می شود؛ اکثر تحقیقات و مطالعات روی این روش درمانی متمرکز شده است و مطالعات در زمینه پیوند بافت جفت هنوز ادامه دارد؛ بنابراین بسیاری از بیماران در مورد استفاده از این روش درمان تردید دارند. • ترجیحات بیماران : در قلب هر پروتکل درمانی، موضوع رضایت بیمار نهفته است که بدون آن هیچ درمانی، نمی تواند آغاز شود. استفاده از بافت جفت و پرده جنینی به عنوان راهکاری برای ترمیم زخم، علیرغم مزایایی که دارد، به دلایل مختلف مورد قبول همه بیماران مبتلا به زخم های مزمن نخواهد بود و ارائه‌ دهندگان مراقبت‌ های بهداشتی باید به خواسته‌ ی بیماران خود احترام بگذارند.

کلام پایانی : پرده پلاسنتا چیست؟

یکی از روش های نوین پزشکی برای درمان زخم، استفاده از غشای جفت جنین است که از آن با نام های پرده پلاسنتا ، پرده آمنیوتیک ، پرده جنین و یا پرده آمنیون یاد می شود. در این مقاله مطالبی را در مورد اینکه پرده پلاسنتا چیست عنوان کردیم و گفتیم چگونه با استفاده از پرده آمنیوتیک ، درمان انواع زخم از جمله زخم پای دیابتی انجام می شود. امید است مطالعه ی این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد، از همراهی همیشگی تان صمیمانه سپاسگزاریم.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.