ارتباط دیابت و تیروئید چیست؟

در مورد ارتباط دیابت و تیروئید باید بگوییم، اختلالات تیروئید مشکل نسبتا شایع بین بیماران دیابتی است که با مشکلات هورمونی همراه است. البته محققان هنوز در حال برسی علت دقیق آن هستند، اما شواهد رو به رشدی وجود دارد که نشان می دهد بین دیابت و تیروئید ارتباطی وجود دارد. در این مقاله تا انتها با پزشکان کلینیک سلامت و دیابت کوروش همراه شوید تا با نکات مهمی در این خصوص آشنا شوید.

حتما بخوانید :

دیابت و درد مفاصل

تاثیر دیابت بر دستگاه گوارش

تاثیر دیابت بر مغز چیست؟

دیابت و تیروئید  : چه ارتباطی بین دیابت و اختلال تیروئید وجود دارد؟

متخصصان از دیابت و اختلالات تیروئید به عنوان اختلالات غدد درون ریز یاد می کنند. این اصطلاح به شرایط پزشکی اطلاق می شود که در آن سیستم غدد درون ریز که هورمون ها را تولید می کند به درستی عمل نمی کند و این می تواند چندین علت بالقوه داشته باشد، از جمله اینکه چون هورمون ها دچار اختلال می شوند، فرد با به طیف گسترده ای از علائم روبرو خواهد شد.

در مورد دیابت و تیروئید لازم است ابتدا آشنایی مختصری با غده تیروئید و عملکرد آن در بدن داشته باشید.

غده تیروئید

تیروئید غده ای پروانه ای شکل است که در جلوی گردن قرار دارد. هورمون هایی مانند تیروکسین (T4) و تری یدوتیرونین (T3) تولید می کند که به تنظیم مانند متابولیسم، خلق و خو، فرایند تنفس و ضربان قلب کمک می کند.

زمانی که غذه تیروئید بیش از حد هورمون تولید کند، که به آن پرکاری تیروئید گفته می شود و در شرایط برعکس که هورمون ها به اندازه کافی تولید نمی شود، وضعیتی که به عنوان کم کاری تیروئید رخ می دهد.

ارتباط دیابت و تیروئید

ارتباط دیابت و تیروئید

دیابت یک بیماری متابولیک و خودایمنی است و اغلب می تواند منجر به اختلالات تیروئید شود. تیروئیدیت هاشیموتو و بیماری گریوز به ترتیب از علل شایع کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید می باشد.

لوزالمعده غده ای در شکم است که انسولین تولید می کند، هورمونی که به قند خون یا همان گلوکز خون کمک می کند تا بتواند وارد سلول ها شود و انرژی ضروری برای سلول ها و نهایتا کل بدن انسان را فراهم کند. اگر لوزالمعده یا پانکراس به خوبی کار نکند، فرد به دیابت مبتلا می شود.

در دیابت نوع 1، سیستم ایمنی به اشتباه به لوزالمعده حمله می کند و تولید انسولین را کاهش می دهد. در نوع 2، عوامل زیادی مانند سبک زندگی، ژن ها و مقاومت به انسولین ممکن است در ایجاد این بیماری نقش داشته باشند.

اکنون در مورد ارتباط دیابت و تیروئید می توانیم بگوییم، تیروئید نیز هورمون هایی ترشح می کند که متابولیسم بدن فرد را تنظیم می کند. عدم تعادل این هورمون ها می تواند قند خون فرد را به طرق مختلف تحت تاثیر قرار دهد.

ارتباط دیابت و تیروئید

ترشح هورمون های اضافه توسط غده تیروئید، باعث افزایش لیپولیز و ترشح انسولین و گلوکاگون می شود که در مجموع بر متابولیسم بدن فرد تاثیر می گذارد و می تواند منجر به دیابت شود.

به علاوه، پرکاری تیروئید به دلیل افزایش اسیدهای چرب آزاد در جریان خون می تواند باعث مقاومت به انسولین شود.

به این دلیل که هورمون گلوکاگون زمانی ترشح می شود که فرد دچار هیپوگلیسمی می شود، وضعیتی که در آن سطح قند خون او بسیار پایین است. زمانی که سطح قند خون به محدوده سالم بازگردد، بدن ترشح گلوکاگون را متوقف می کند. افزایش گلوکاگون عامل کلیدی در ایجاد دیابت است.

کلام پایانی : ارتباط دیابت و تیروئید

در این مقاله به ذکر مطالبی در مورد ارتباط دیابت و تیروئید پرداختیم و گفتیم چگونه اختلال در غدد درون ریز می تواند منجر به دیابت، پرکاری و یا کم کاری تیروئید شود.

شواهد به دست آمده از تحقیقات نشان می دهد که ارتباط نزدیکی بین اختلالات تیروئید و دیابت وجود دارد. اختلال عملکرد تیروئید می تواند بر سطح انسولین و قند خون فرد تأثیر بگذارد، که این منجر به دیابت خواهد شد.

در نهایت باید بگوییم تیروئید کم‌کار و پرکار در افراد دیابتی بیش از افراد عادی مشاهده می شود. بنابراین اگر به دیابت مبتلا هستید جهت انجام بررسی های لازم حتما با پزشک دیابت خود مشورت کنید.

تگ :

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به کمک دارید؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.